Stacja lutownicza ArduSolder

Dział Do it yourself - Zrób to sam - prezentacja urządzeń wszelkiego rodzaju wykonanych we własnym zakresie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: Sławek »

60W czyli około 2.5A na wyjsciu :)

Awatar użytkownika
mario
Kierowca
Posty: 11
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:40

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: mario »

Witam serdecznie,

Tak jak obiecywałem podsyłam kilka zdjęć mojej wersji stacji w obudowie zasilacza do której link przesłałem wcześniej.

Obudowę tą można też kupić np. w TME
http://www.tme.eu/pl/details/abs-68/obu ... zasilaczy/" onclick="window.open(this.href);return false;

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla autora projektu.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: Sławek »

:brawo

Awatar użytkownika
griszaa
Złomiarz
Posty: 10990
Rejestracja: 22 sie 2012, 04:52
Been thanked: 2 times

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: griszaa »

Super ... :brawo

Awatar użytkownika
mario
Kierowca
Posty: 11
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:40

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: mario »

Jeszcze drobna uwaga. Ponieważ obudowa nie jest zbyt duża zastosowałem niskoprofilowy zasilacz od drukarki marki HP. Jego napięcie 19V jest w zupełności wystarczające do poprawnej pracy kolby.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
szafran
Kierowca
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2016, 01:18

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: szafran »

Witam, przede wszystkim gratuluję projektu i tego jak dokładnie został opisany. :brawo
W związku z tym, że sam złożyłem taką stację to myślę. że pomogę kilku osobom jak napisze jak poradziłem sobie z zakłóceniami i nieprawidłowymi odczytami - pisało o tym też kilka osób w tej dyskusji i zdaję się, że nie było prawidłowej odpowiedzi.

1. Jeśli chodzi o "pływanie" odczytu z termopary to u mnie pomógł kondensator elektrolityczny 22uF włożony/wlutowany pomiędzy zaciski przy MAX6675 czyli pomiędzy złącza sygnału z termopary w kolbie. (Rozkminienie tego problemu zajęło mi z 10 godzin, ale się udało :) ). Odczytywana temperatura zmieniała się w zależności od załączania grzałki lub nie - teraz jest ok.

2. Jednak odczyt temperatury nadal bardzo dziwnie się zachowywał gdy temperatura odczytywana była bardzo bliska lub równa zadanej (potrafiła spadać lub rosnąć o kilkaset stopni!). Tutaj pomogły 2 rzeczy:
- Duży kondensator na wyjściu z zasilacza (ja akurat używam zasilacza 19V od laptopa, ale przy podłączonym testowym 24V było to samo więc na pewno kondensator pomógł). Użyłem 3300uF LOWESR 250V, bo taki miałem pod ręką.
- Poza tym nie jestem w stanie stwierdzić, czy to również miało wpływ, ale w międzyczasie uszkodziłem MOSFETa irf520 więc musiałem wlutować bardzo podobny irf540.

!!! Podczas podłączania kondensatorów pamiętajcie o prawidłowej polaryzacji elektrolitów oraz o odpowiednim napięciu (czyli na wyjściu z zasilacza musi być kondensator na MINIMUM 25V).


Podsumowując - super projekt. Jednak jeśli łapie cię frustracja, że "coś nie działa w powinno" - wypróbuj zaproponowane rozwiązania :)

P.S. Jeśli ktoś uważa, że dałem np złe wartości kondensatorów lub ma pomysł czy użycie irf540 może mieć wpływ - piszcie
P.S.2. Zasilacz 19V sprawdza się właściwie tak samo dobrze jak 24V a większość laptopowych sąjest dość mała i zgrabna - polecam!

Awatar użytkownika
yopppp
Kierowca
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2016, 19:59

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: yopppp »

Cześć!
Mam problem z zasilaczem do lutownicy.
Posiadam dokładnie taki: http://pl.aliexpress.com/item/60w-24v-2 ... 45169.html
Niestety podpięcie kolby powoduje spadki napięcia na zasilaczu, szum i miganie diody.
Wydaje mi się, że to przez skokowe podanie napięcia (zasilacz nie radzi sobie z nagłym obciążeniem).
Właściwie nie wiem czemu - moja kolba od ZD931 jest pod 48W, a zasilacz ma 60W.
Kiedy grzałka osiąga 150*C zasilacz przestaje wariować, pracuje stabilniej.

Arduino zasiliłem z gniazda usb, użyłem jedynie MAXa do termopary i modułu z MOSFETem (pierwsze testy).
Temperaturę odczytywałem serial monitorem i na szybko napisałem regulator histerezowy.

Czy wiecie o co może chodzić? Czy samsung z pierwszego posta też ma takie problemy, czy wina leży gdzie indzie?

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: Sławek »

Nie ma, działa bez problemu :) zasilam z niego całą stację włącznie z elektroniką :)

Pozdr

Awatar użytkownika
szafran
Kierowca
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2016, 01:18

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: szafran »

Witam, (wiem wiem, zabrzmi banalnie), sprawdź czy masz bardzo dokładnie przykręcone przewody w zaciskach śrubowych przy mosfecie. U mnie też strasznie szumiało i okazało się, że to kwestia tych terminali śrubowych.
No i spróbuj podpiąć na wyjściu zasilacza kondensator elektrolityczny (jak pisałem wyżej)
Pozdrawiam i daj znać co pomogło

Awatar użytkownika
szerszen05
Kierowca
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2016, 11:12

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: szerszen05 »

Czy można zastosować w układzie zasilanie prądem zmiennym do lutownicy, może ona mieć zasilanie ponad 24v i czy jej to zaszkodzi? Transformator 230V/24V ok 100A będzie do niej okej, do niego także będą podłączone 2 zasilacze warsztatowe.

ODPOWIEDZ