Moduł dzwiękowy MFC-01, SMX i inne

Regulatory, sterowniki, serwa, pakiety itp.
Awatar użytkownika
Rio
Kierowca
Posty: 792
Rejestracja: 28 cze 2012, 22:13

Moduł dzwiękowy MFC-01, SMX i inne

Post autor: Rio »

Dźwięk w modelu to fajna sprawa, ale co wybrać i jak to ugryźć??

MFC-01 - chyba najbardziej popularny, ma naprawdę sporo funkcji - od różnorakich dźwięków, przez oświetlenie (także sterowanie oświetleniem naczepy/przyczepy), oraz wibracje i inne.

Wady:
- spore gabaryty
- jest jednocześnie regulatorem silnika, więc zapewne mocno ogranicza wybór silnika (np bezszczotki) Tu pytanie do Kolegów z doświadczeniem, czy da się obejść używanie MFC jako regulatora przy zachowaniu jego funkcjonalności?
- działa prawidłowo z aparaturami które mają trymery analogowe (suwaki)

Instrukcja i specyfikacja MFC-01 po polsku -> http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... _Sound.pdf

Film objaśniający działanie i funkcje:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QWVNYOee ... el&list=UL[/youtube]

Cenowo: Nowy około 1250 zł, używki poniżej 1000 zł (ale często nie kompletne - zazwyczaj brakuje modułu wibracji)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SMX Servonaut SMX - elektroniczny generator dźwięku dla modeli samochodów ciężarowych z turbosprężarką (rozłączany)
Zmiany dźwięku nie tylko podczas zmiany prędkości, można również usłyszeć różnicę między przyspieszaniem i zwalnianiem.
Trzy różne dźwięki silnika dostępnej. Dźwięk fanfar, pneumatyczny układ hamulcowy. Podobno dużo bogatszy dźwięk niż w MFC-01
Nie jest regulatorem, więc pewnie da się puścić przez nasz własny regiel ( oczywiście jest wzmianka o dedykowanych reglach, ale pewnie da się to obejść) Znów prośba do Kolegów o kilka słów komentarza popartego doświadczeniem. Brak głośnika w zestawie.

Małe gabaryty: 70 x 43 x 18 mm

Strona producenta: http://www.servonaut.de/shop/index.php

Instrukcja ze schematem ENG : http://www.servonaut.de/shop/media/prod ... 107990.pdf

Test modułu SMX:


W praktyce:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QWVNYOee ... el&list=UL[/youtube]

Cena: 199 ojro.


Wybaczcie niedociągnięcia, gdyby trzeba było coś sprostować - nie żałujcie sobie. Krzty w tym nie ma doświadczenia, a jedynie lektura stron i obejrzenie miliona filmików z youtuba.... innymi słowy - komentarz bardzo mile widziany . To raczej zajawka, żeby czegoś więcej dowiedzieć się od ludzi którzy temat już ogarniali i mają doświadczenie niż kompedium wiedzy - wolałem w ten sposób niż pytanie "powiedzcie coś o modułach dźwiękowych".


Pozdrawiam

Rio

Awatar użytkownika
Pablo
R.I.P 1971-2018 [*]
Posty: 9679
Rejestracja: 08 sty 2012, 20:20

Re: Moduł dzwiękowy MFC-01, SMX i inne

Post autor: Pablo »

Co do obejścia w MFU to koniecznie należy ominąć ten regiel bo jest jedynie szosowy :he . Ale kabelek ,,Y" załatwia sprawę i możemy jeździć na czym chcemy.
Co do organoleptycznych doznań , w/g mnie lepiej brzmi smx, ale to subtelna różnica i tylko w przypadku V8 z turbiną.
SMX zabiera grubo ponad połowę mniej miejsca niż MFU (głośnik rzecz jasna tyle samo miejsca zabiera) SMX jest tańszy ale ciężko wyrwać używkę, w przeciwieństwie do MFU. Kłopotem SMX'a jest brak modułu oświetlenia za które do pary trzeba zapłacić dodatkowe 190 euro Ale pamiętajmy o naszym magiku Czubim, który taki moduł oświetlenia może nam zrobić za relatywnie niskie pieniądze.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Moduł dzwiękowy MFC-01, SMX i inne

Post autor: Sławek »

spox

To ja dorzucę moduł który miałem okazję już mieć kiedyś w Kaiserze i teraz kupiłem drugi raz do indu ;)

http://www.afv-model.com/4711shop/produ ... dunit.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Do tego polecam dokupić kabelek do programowania i można zmieniać dźwięki samemu a wybór jest naprawdę duży ;)
trucks.png
indu.png
Pozdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Rio
Kierowca
Posty: 792
Rejestracja: 28 cze 2012, 22:13

Re: Moduł dzwiękowy MFC-01, SMX i inne

Post autor: Rio »

BEIER-Electronic USM RC

Kolejny moduł, pojawił się już na tym forum, ale dla porządku wrzucę go tutaj. Z tego co wyczytałem i posłuchałem (bo na stronie są próbki dźwięków) - zapowiada się bardzo ciekawie.

Link: http://www.beier-electronic.de/modellba ... usm-rc.php

Filmik:

Za 129 ojro w komplecie moduł + kabel i program do obsługi, można dokupić kompatybilny głośnik (6,5 ojro)

Awatar użytkownika
Ted
Kierowca
Posty: 684
Rejestracja: 27 sie 2012, 14:04

Re: Moduł dzwiękowy MFC-01, SMX i inne

Post autor: Ted »

Pozwoliłem sobie zrobić kompleksowe testy 4 modułów dźwięku:

- Servonaut SMT
- TBS Mini
- MFU
- samoróbka kolegi

Próby obejmowały oczywiście porównanie dźwięku, prostoty obsługi, upychanie w kabinie. Dla uproszczenia ten sam głośnik, ta sama apka 6 kanałowa, ta sama kabina :).

Wyniki (oczywiście tylko w mojej subiektywnej ocenie) ;) :

Jakość dźwięku - we wszystkich modułach porównywalna (wiele zależy od głośnika dobrej jakości).

1. TBS Mini - zdecydowanie najmniejszy, największa możliwość konfiguracji (również pod gąsienice gdzie potrzebne są jakby dwa silniki), najtańszy. Modulik ma naprawdę wielkie możliwości. Można pod niego podłączyć również światła (cofanie, hamulec). Wgrywanie rozmaitych dźwięków jest nieco skomplikowane (konieczność laptopa) ale po rozgryzieniu gniazdkologii wszystko staje się proste. Można sobie ustawić nawet dwie prędkości jazdy (dwa ekstrema gazu) co daje możliwość symulacji zmiany biegów - jeszcze tego nie opanowałem ;). Dla laików jest tryb autostart gdzie właściwie wystarczy wgrać sobie dwoma kliknięciami konkretny dźwięk w formacie tbs i wszystko działa (wystarczy apka 2 kanałowa - silnik uruchamia się małym ruchem gazu na apce). Wadą jest brak potencjometru do szybkiego ściszania i zgłaśniania (można sobie te funkcje ustawić z aparatury ale szkoda kanału). Cena na poziomie 400 zł.

2. Servonaut SMT - nieco większy moduł ale jeszcze do upchania w niedużej kabinie. Jakość dźwięku bardzo dobra. Można delikatnie konfigurować zworką (2 dźwięki silnika i 2 klaksonu) ale trochę tych funkcji i dźwięków za mało... Konfiguracja banalna - wystarczy podłączyć i działa (w moim przypadku bywało, że użycie innych kanałów w trakcie jazdy wyłączało go - nie wiem czemu) przy innych modułach nie było tego problemu. Generalnie potrzebna apka z 3 kanałami (jednym uruchamia się silnik i klakson). Potencjometr do ściszania i zgłaśniania. Droższy od TBSa - ok. 640 zł.

3. Tamiya MFU - Jakość dźwięku bardzo fajna (trochę za dużo udziwniaczy jak na mój gust (za często upust powietrza, nie potrzebny odgłos kierunków). Tylko apki starszego typu z analogowymi trymerami, których nienawidzę :). Moduł ogromny (nawet po wyjęciu z obudowy i z innym głośnikiem). Konfiguracja jedyna i słuszna - praktycznie brak możliwości zmian (bawić się można ale ochu... ć przy tym też :) ). Ma dodatkowo światła ale ich uruchamianie również mi nie leży). Bardzo drogi - nawet używka ok 1000 zł.

4. Samoróbka - jakość dźwięku całkiem całkiem ale zdecydowanie wymaga jeszcze prac (które nie wiadomo czy będą kontynuowane). Problemy z przejściami między dźwiękami a to duży problem. Brak możliwości konfiguracji (być może uda się zrobić opcje wymiennych dźwięków ale już bez manewrowania nimi). Wymiary bardzo fajne (gdzieś między TBS em a Servonautem). Cena to narazie zagadka - prawdopodobnie oscylująca w granicach 300 zł. Generalnie projekt rozwojowy - pytanie czy kumplowi będzie się chciało nadal bawić...

Sorki za ten elaborat ale może się komuś przyda do porównania przed zakupem. Ja zdecydowanie biorę TBS - a :).

Pozdrawiam

Ted

Banita

Re: Moduł dzwiękowy MFC-01, SMX i inne

Post autor: Banita »

dla mnie to fantastyczne co piszecie. Dzięki temu materiałowi, a moim zdaniem to podstawowe zadanie forum, wymiana wyśli i obserwacji (czyt. bez Banity) będę mógł globalnie popatrzeć na temat ewentulanego zakupu. Super ... :england

Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Moduł dzwiękowy MFC-01, SMX i inne

Post autor: barman_pl »

Ted pisze:...Ja zdecydowanie biorę TBS - a :).

Pozdrawiam

Ted
Jak będziesz miał chwilę to poproszę króciutki filmik jak on działa ;). I czy ma klakson, bo to najważniejsze rzecz jasna :brawa

Pozdr.

Awatar użytkownika
RaV
Kierowca
Posty: 332
Rejestracja: 06 mar 2012, 19:45

Re: Moduł dzwiękowy MFC-01, SMX i inne

Post autor: RaV »

:brawo

Awatar użytkownika
Pablo
R.I.P 1971-2018 [*]
Posty: 9679
Rejestracja: 08 sty 2012, 20:20

Re: Moduł dzwiękowy MFC-01, SMX i inne

Post autor: Pablo »

Podpisuje się pod tym obiema rękami. Z mini uwagą. Ja mam servonaut SMX. różni się on tym od SMT że posiada pięknie wkręcający się dźwięk turbiny.
:brawa
Sporo zależy od jakości głośnika.

Awatar użytkownika
Ted
Kierowca
Posty: 684
Rejestracja: 27 sie 2012, 14:04

Re: Moduł dzwiękowy MFC-01, SMX i inne

Post autor: Ted »

W TBS ie można sobie wybrać dźwięk (może być razem z turbiną ;) ).

Barman - z filmików to ja kiepski jestem no i ciężko na filmie dźwięk przedstawić... Moduł gra tak samo jak wszystkie które były na barmanii (jedne dźwięki są lepsze Actros Scania, Man - inne gorsze Opel Blitz itd - wszystko zależy od wyboru). Co do klaksonu to ja ustawiłem sobie dwa ;). Dźwięków klaksonów jest do wyboru ze 100 + dźwięki w wav jakie sam sobie nagrasz - może być klakson mówiący Twoim głosem - wypier... z drogi :).

No i generalnie jeszcze raz: Wszystko zależy od jakości pliku z dźwiękiem i głośnika podłączonego do modułu. Servonaut ma nawet takie malutkie pudło rezonansowe - ale bez niego też jest dobrze bo ma głośnik Visaton 4 Ohmy. Ja muszę w końcu zamówić te Visatony 8 Ohmowe (do TBS a są nawet dedykowane 8 Ohmówki).

ODPOWIEDZ