Frezarka CNC - v. 3.0

Narzędzia modelarskie, maszyny CNC, tokarki itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Frezarka CNC - v. 3.0

Post autor: barman_pl »

Najczęściej się łamie frezy jak się nie tnie ze 3 miesiące i nagle trzeba coś "na szybko" ogarnąć :he

Pozdr.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Frezarka CNC - v. 3.0

Post autor: Sławek »

Qrcz, mam mały problem z kompem do frezarki.
Otóż jest do desktop Dell'a, dość wiekowy. Był odłączony od zasilania jakieś 2 tygodnie i objaw jest taki, że nie za każdym razem daje się włączyć a jak się włączy, to tylko sprawdza CD i po chwili stoi w miejscu, nie aktywuje w ogóle karty grafiki ani klawiatury. Były od dłuższego czasu problemy z trzymaniem godziny czego powodem jak się domyślam była słaba/padnięta bateria na płycie. Czy może ona być powodem braku startu płyty ?
Objeździłem dziś rano wszystkie możliwe markety i nigdzie nie mieli CR2032 - taki urok wioski :zly

Zawsze mnie uczyli, że BIOS jest pamięcią nieulotną wiec mam nadzieję, że brak baterii jej nie zaszkodził :scratch

Pozdr

Awatar użytkownika
aniol310
Kierowca
Posty: 1422
Rejestracja: 06 kwie 2012, 20:23
Been thanked: 2 times

Re: Frezarka CNC - v. 3.0

Post autor: aniol310 »

nie zaszkodzi. Powiedz czy w ogóle widzisz start biosu i czy coś pika???
Bateria jest do potrzymania zegara i ustawień biosu. Jak pada bateria to masz ustawienia startowe biosu.

Możesz odpiąć napędy: czyli hdd, cd-rom, fdd i zobaczyć czy ruszy
Jak ruszy to po kolej podpinasz i sprawdzasz co się dzieje.
Możesz wypiąć ram i zobaczyć czy zacznie pikać o brak ramu

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Frezarka CNC - v. 3.0

Post autor: Sławek »

Nie "pika", bios nie startuje (na ekranie), i to jest ciekawostka.

Pozdr

Awatar użytkownika
Maciek
Moderator
Posty: 3940
Rejestracja: 07 sty 2012, 21:21

Re: Frezarka CNC - v. 3.0

Post autor: Maciek »

Pooglądaj kondensatorki. Być może że jakiś się spartolił. Słaba bateria z biosu rzadko bywa problemem, co najwyżej wywala że data nie jest ustawiona i wczytuje defaultowe ustawienia.
Miałem tak z serwerem z 2001r.. Jak chodził to chodził (do stycznia tego roku) a jak go wyłączyłem od zasilania a na drugi dzień miałem go odpalić ponownie to już nie wstał. Nie drążyłem co padło, kupiłem na ebayu identyczny

Awatar użytkownika
aniol310
Kierowca
Posty: 1422
Rejestracja: 06 kwie 2012, 20:23
Been thanked: 2 times

Re: Frezarka CNC - v. 3.0

Post autor: aniol310 »

wypinałeś ram z niego ??

Sprawdź kondensatory czy nie napuchły

Awatar użytkownika
jaruso13
Kierowca
Posty: 51
Rejestracja: 21 paź 2013, 10:32

Re: Frezarka CNC - v. 3.0

Post autor: jaruso13 »

Wymień baterię i będzie ok. Tymczasem, zaraz po włączeniu spróbuj wciskać klawisze funkcyjne f5 - f9, powinno wywołać to listę napędów , z której trzeba wybrać ten z systemem. To samo mi się zdarzyło 2tyg. temu w stacjonarnym, nie odpalal się bios. Pomógł klawisz f5 bodajże...

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Frezarka CNC - v. 3.0

Post autor: Sławek »

W końcu udało mi się kupić baterię, wymieniłem, ale nie poszło. Jednak ponieważ do jednak porządny stary IBM (nie DELL :oops: ) to na wewn. stronie otwieranej obudowy jest rozpiska płyty i znalazłem BIOS Recovery, przełożyłem zworę, odpaliłem, zrobił się Clear CMOS, wyłączyłem, przestawiłem zworę z powrotem i BIOS wystartował, z defaultowymi ustawieniami - komp ożył yes skonfigurowałem BIOS i poszło :)

Dzięki za pomoc :brawo

Pozdr

ODPOWIEDZ