Drukarka CoreXY 3D

Narzędzia modelarskie, maszyny CNC, tokarki itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
borek
Traktorzysta
Posty: 5212
Rejestracja: 22 sty 2012, 10:28
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Drukarka CoreXY 3D

Post autor: borek »

O no fakt :ok

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Drukarka CoreXY 3D

Post autor: Sławek »

Ze starych zapasów z początku mojej kariery drukarza 3D zostało mi z 5kg filamentu ABS, co jakiś czas mocno walczę z nim aby go wykończyć ale w większości przypadków ponosze klęskę z uwagi na odklejanie bądź (jak sobie z tym poradziłem) to pękaniem z uwagi na bardzo duże naprężenia.
Jednak ja nie należę do tych co się łatwo poddają, bo druk z ABS ma tę zaletę, że po pierwsze materiał ten bardzo dobrze się obrabia metodami mechanicznymi a po drugie w łatwy sposób wygładza się powierzchnie :)
Druk małych elementów z ABS to nie problem i tu nie miałem porażek, problem pojawia się w przypadku dużych gabarytów. Dlatego też kupiłem na testy ABS+ który w marketingu ma napisane, że kilkukrotnie lepiej spaja warstwy niż zwykły i nie ma prawie skurczu :)

No więc dziś poszły testy i jak na razie mogę potwierdzić prawie w całości ten marketing, no może poza tym, że skurcz występuje, aczkolwiek faktycznie duuużo mniejszy niż w przypadku standardowego ABS.

Do testów kupiłem ABS+ z marwiol.pl w kolorze białym. Po kilku próbach doszedłem do następujących parametrów temp. :
- stół 100 st. C - na początku zacząłem od 90st. jako minimalny zalecany przez producenta, ale pierwsza warstwa zwłaszcza przy małych okręgach nie kleiła się prawidłowo, po podniesieniu do 100 st. wszystko się klei idealnie - dodam, że mam matę buildtak
- głowica (E3D v. 5) - 240 st. C

Specjalnie do testów nie użyłem Brim (dodatkowa otoczka wokół drukowanego modelu) który wspomaga znacząco drukowanie przy ABS, aby sprawdzić czy będą się podwijać narożniki - podwinął sie delikatnie (0.5mm) jeden narożnik, ale to właśnie ten, gdzie zacząłem druk przy temp. stołu 90 st., w między czasie podniosłem do 100 st. i inne narożniki się nie oderwały.

Oczywiście drukować należy z wyłączonym chłodzeniem wydruku :)

Teraz zapuściłem dłuższy wydruk i wstawię fotki jak się skończy :)

Generalnie jestem mile zaskoczony, i chyba zagości on u mnie na dłużej :)

Pozdr

Awatar użytkownika
Artu
Kierowca
Posty: 400
Rejestracja: 31 mar 2015, 15:43

Re: Drukarka CoreXY 3D

Post autor: Artu »

Sławek pisze:....Dlatego też kupiłem na testy ABS+ który w marketingu ma napisane, że kilkukrotnie lepiej spaja warstwy niż zwykły i nie ma prawie skurczu :)....
Długo się "opierałeś nowości", która już od dawna funkcjonuje na rynku, i zbiera pozytywne opinie :D
Najważniejsze, że ABS+ spełnia oczekiwania, i zapewnienia producentów :ok

To teraz "budy" Magnum, i inne duże projekty będa się drukować dniami i nocami :hehe

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Drukarka CoreXY 3D

Post autor: Sławek »

Wiem, że ABS+ jest na rynku, jednak zaczynałem od druku ABS co na początku drogi jest trudne, dopiero potem przesiadłem się na PLA i to był pikuś :) dlatego chciałem "wydrukować" cały ABS bo leży i się kurzy :)
Jednak pomimo pewnych zalet, to nie wyobrażam sobie, aby powiodło się wydrukowanie Reni z tego abs, to zbyt wielki gabaryt i skurcz zniczy niestety efekt końcowy :)

Pozdr

Awatar użytkownika
Jacek38
Kierowca
Posty: 28
Rejestracja: 19 lis 2015, 13:37

Re: Drukarka CoreXY 3D

Post autor: Jacek38 »

Witam - mam pytanie czy projekt tej drukarki ( w wykonaniu na szynach ) jest open - czy jest możliwość udostępnienia plików dxf.
pozdrawiam Jacek.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Drukarka CoreXY 3D

Post autor: Sławek »

Nie jest :)

Awatar użytkownika
Jacek38
Kierowca
Posty: 28
Rejestracja: 19 lis 2015, 13:37

Re: Drukarka CoreXY 3D

Post autor: Jacek38 »

:cry - czyli muszę sam se rozrysować -dzięki z odpowiedź.
pozdr. Jacek.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Drukarka CoreXY 3D

Post autor: Sławek »

Dasz radę spox

Awatar użytkownika
Jacek38
Kierowca
Posty: 28
Rejestracja: 19 lis 2015, 13:37

Re: Drukarka CoreXY 3D

Post autor: Jacek38 »

Sławku ale będę mógł prosić o pomoc.... :oops: jak by co?

Awatar użytkownika
specpl
Kierowca
Posty: 103
Rejestracja: 14 gru 2015, 08:49

Re: Drukarka CoreXY 3D

Post autor: specpl »

Sławek pisze: Czujnik jest podpięty pod pin Z-min, jednocześnie zostawiłem krańcówkę Z-max co pozwala na automatyczne wyznaczenie wielkości pola roboczego w Z.
Mógłbyś opisać jak to działa (automatyczne wyznaczenie pola)? Niestety nie znalazłem na ten temat żadnych informacji.

ODPOWIEDZ