Drukarka X3D XL i XS

Narzędzia modelarskie, maszyny CNC, tokarki itp.
Awatar użytkownika
JarekP
Kierowca
Posty: 120
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:57

Re: Drukarka X3D XL i XS

Post autor: JarekP »

Paski ponaciągaj od XY, bo wyraźnie luzy przy nawrotach ma. I mam wrażenie, że trochę za mało filamentu leci.

Awatar użytkownika
morf
Kierowca
Posty: 77
Rejestracja: 30 paź 2016, 22:25

Re: Drukarka X3D XL i XS

Post autor: morf »

Najlepszego!
Skalibruj sobie kroki ekstrudera. Na moje niewprawne oko właśnie za dużo filamentu bo jakby spływa. Jaka temperatura druku?
Polecam drukuj kostki z 1 obrysem bez wypełnienia, zmierz grubość i odpowiednio skoryguj.

Awatar użytkownika
JarekP
Kierowca
Posty: 120
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:57

Re: Drukarka X3D XL i XS

Post autor: JarekP »

Właśnie, z ciekawości sprawdziłem wydruk ścianek różnej grubości u mnie. Ekstruder skalibrowany ok (10mm ma wypychać i 10mm filamentu schodzi), głowica lama3D, dysza 0,5mm, clicer: cura, grube wymiary drukarka trzyma idealnie, kostka 25x25mm wychodzi z odchyłami rzedu 0,1mm lub mniej.

Drukowałem sobie otwartą kostkę ze ściankami kolejno 0.5, 0.6, 0.75 i 1mm. Przy ustawieniu cury na przepływ 100%, grubość ścianki 0,5mm kostka wydrukowała się tak:
- ściana 0.5mm: brak
- ściana 0.6mm: 0.9mm
- 0.75mm: 0.9mm
- 1mm: 1.2mm

Z czystej ciekawości przestawilem w curze średnicę dyszy na 0,4mm, tak też ustawiłem grubość ścianki. Wynik znacznie lepszy, ale też nie idealny:
0.5mm: 0.75
0.6mm: 0.75mm
0.75mm: 0.8mm
1mm: 1.1mm

Czym to korygować? Przepływem?

Awatar użytkownika
JarekP
Kierowca
Posty: 120
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:57

Re: Drukarka X3D XL i XS

Post autor: JarekP »

Nie mogę uzupełnić poprzedniego postu, więc dopisuję w niwym: sprawdziłem dla flow 80%. Cienkie ścianki wyszly niemal idealnie (0,5 jako 0,57, 0,5 jako 0,65), z kolei obie grubsze mają wtedy zaniżoną grubość (0,75 jako 0,7, 1mm wyszła jako 0,9). Domyślam się, że tu winne jest to podkalibrowe ustawienie grubości dyszy i że to nie jest dobry pomysł, tak?
W takim razie czy jest metoda, by przy dyszy 0,5mm uzyskać ścianę 0,5mm? To od slicera zależy, jak mi kolega sugeruje?

Awatar użytkownika
Bodziobsz
Kierowca
Posty: 35
Rejestracja: 07 lis 2016, 20:44

Re: Drukarka X3D XL i XS

Post autor: Bodziobsz »

Hej. Paski ponaciągałem i już jest dużo lepiej, teraz testuje z temperaturami itd. Natomiast mam problem jak Grisza kiedyś. Mam czujnik NPN NO i za każdym razem po g31 zwraca L. Od rana walczę z tym i nic niestety :/ Macie może jakieś pomysły? Albo jak Grisza to rozwiązał, bo chyba się nie podzielił jeżeli tak.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
JSt
Kierowca
Posty: 10
Rejestracja: 08 sty 2016, 11:51

Re: Drukarka X3D XL i XS

Post autor: JSt »

Wczoraj podłączyłem podobny czujnik przez transoptor (dla świętego spokoju i bezpieczenstwa). Działa pięknie. Poszukaj tego rozwiązania. Separuje zasilanie czujnika od ramps'a / Arduino.

Awatar użytkownika
griszaa
Złomiarz
Posty: 10990
Rejestracja: 22 sie 2012, 04:52
Been thanked: 2 times

Re: Drukarka X3D XL i XS

Post autor: griszaa »

Ja zakupilem drugi czujnik pnp a tamten lezy i czeka na druga drukarke

Awatar użytkownika
Bodziobsz
Kierowca
Posty: 35
Rejestracja: 07 lis 2016, 20:44

Re: Drukarka X3D XL i XS

Post autor: Bodziobsz »

Aha no ok. Nic to spróbuję powalczyć z tym co mam. Może mi się uda :)

Wysłane z S7

Awatar użytkownika
morf
Kierowca
Posty: 77
Rejestracja: 30 paź 2016, 22:25

Re: Drukarka X3D XL i XS

Post autor: morf »

JarekP pisze:Nie mogę uzupełnić poprzedniego postu, więc dopisuję w niwym: sprawdziłem dla flow 80%. Cienkie ścianki wyszly niemal idealnie (0,5 jako 0,57, 0,5 jako 0,65), z kolei obie grubsze mają wtedy zaniżoną grubość (0,75 jako 0,7, 1mm wyszła jako 0,9). Domyślam się, że tu winne jest to podkalibrowe ustawienie grubości dyszy i że to nie jest dobry pomysł, tak?
W takim razie czy jest metoda, by przy dyszy 0,5mm uzyskać ścianę 0,5mm? To od slicera zależy, jak mi kolega sugeruje?
U mnie kalibracja ekstrudera wg "dlugosci" wciaganego filamentu niestety nie przyniosla dobrych rezultatow mimo ze jest chyba najbardziej popularna. Pomimo wszelkich staran zeby zrobic to jak najdokladniej nie wyszlo dobrze.
Dopiero po poradach od maglo18 (za co serdecznie dziekuje) oraz tego postu syntetycznego (http://niezbednik-3d.blogspot.com/2015/ ... karki.html)
jestem zadowolony.

Wszystko masz opisane w poscie link powyzej. Ale jest TL:DR; to ponizej ekstrakt.
Robilem i w cura i w simplify3d oraz kisslicer wszedzie wychodzi mi teraz ok.

Kostka 20x20 (chociaz tu jest calkowita dowolnosc - chodzi tylko o scianki).
Przyklad ogolny (terminologia z cura)
Nozzle width -> wg tego jaka ma sie glowice np. 0.5
Layer heigh -> wg uznania ja robilem na 0.2 bo najczesciej tak drukuje
Shell thickness -> 0.5
Perimeters 1 (ilosc obrysow)
fill 0%

Z tego wynika ze scianka powinna miec 0.5
1. Drukujesz,
2. mierzysz suwmiarka i patrzysz ile jest u Ciebie np wychodzi 0.55 zamiast 0.5
3. z proporcji wyliczasz ile % roznicy i zmieniasz kroki ekstrudera
Loop do uzyskania rezultatow.

Dopiero po tej procedurze mam faktycznie 0.5 (liczac dokladnosc suwmiarki) i jestem baaardzo zadowolony. yes

Awatar użytkownika
Bodziobsz
Kierowca
Posty: 35
Rejestracja: 07 lis 2016, 20:44

Re: Drukarka X3D XL i XS

Post autor: Bodziobsz »

Chyba jednak mój czujnik nie działa. Mam podłączone pod 12v, przykładam metalu kawałek, dioda się zaswieca lecz na voltomierzu nic się nie zmienia. To znaczy że zepsuty? Czy on jakoś inaczej ma działać?

Wysłane z S7

ODPOWIEDZ