Kompresor i pompa póżniowa w jednym, by Sławek

Narzędzia modelarskie, maszyny CNC, tokarki itp.
Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Kompresor i pompa póżniowa w jednym, by Sławek

Post autor: Sławek »

Zakupiłem kiedyś agregat od lodówki i postanowiłem zrobić z niego kompresor do aerografu i jednocześnie pompę próżniową do form silikonowych :)
Długo dumałem nad koncepcją jak rozwiązać konstrukcję aby cały kompresor był kompaktowy i nie zajmował zbyt dużo miejsca. Cały problem leży w zbiorniku wyrównawczym, w necie jest sporo rozwiązań bazujących na gaśnicy samochodowej lub butli turystycznej, jednak oba te rozwiązania nie leżały mi z powodu rozbudowanej konstrukcji, zbiornik trzeba umieścić z boku agregatu co powoduje duże gabaryty całego kompresora. No i przyszedł mi do głowy taki oto pomysł, aby wykorzystać cztery kolana hamburskie jako zbiornik ciśnienia i jednocześnie podstawa kompresora :)

Z pomocą przyszedł przyjaciel specjalizujący się w instalacjach gazów przemysłowych i pomógł mi pospawać zbiornik i parę innych elementów :)
IMG_0692201306082046.JPG
IMG_0694201306082047.JPG
IMG_0695201306082048.JPG
IMG_0696201306082049.JPG
IMG_0697201306082050.JPG
Wykorzystałem kolana hamburskie stalowe D65, do których dospawaliśmy śruby mocujące agregat oraz gwint do mocowania presostatu który odpowiadał będzie za utrzymanie min. i maks. ciśnienia w układzie.
Z tyłu będzie dospawana rura pionowa przechodząca w poziomą nad agregatem do której będzie przymocowany odolejacz i regulator ciśnienia z manometrami. Oczywiście pomiędzy agregatem a zbiornikiem będzie połączenie wraz z zaworem zwrotnym, a na rurce ssącej filtr powietrza oraz końcówka pozwalająca założyć wąż podciśnienia do komory do odlewania sylikonu itp.. Będzie jeszcze zawód bezpieczeństwa oraz zawór spustowy służący do wyrzutu powietrza podczas korzystania z vaccum :)

Na razie tyle zdążyliśmy zrobić, kolejne prace wkrótce :)

Teraz szukam schematu jak podłączyć prąd do agregatu bo mam 4 styki oznaczone jako L, N,C i jeszcze raz N :scratch może ktoś wie ?

Pozdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Rio
Kierowca
Posty: 792
Rejestracja: 28 cze 2012, 22:13

Re: Kompresor z lodówki by Sławek

Post autor: Rio »

Przepraszam, ale "oso" chodzi?

:he

Awatar użytkownika
Cornel
Kierowca
Posty: 215
Rejestracja: 11 kwie 2012, 20:19

Re: Kompresor z lodówki by Sławek

Post autor: Cornel »

Co do podłączenia, to z tego co pamiętam to gdzieś trzeba zrobić mostek (do cewki rozruchowej), jutro wytargam spod sterty gratów moją sprężarkę i Ci powiem co i jak ;) Masz presostat z zaworem upustowym ?

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Kompresor z lodówki by Sławek

Post autor: Sławek »

Znalazłem schemat :)

http://www2.renkulde.no/MKDokume.nsf/F6 ... V_50Hz.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

I nie wiem czy dobrze myślę, na drugiej stronie ostatni rysunek, pomiędzy C a L jest chyba czujnik ciśnienia lub jakiś termostat, czy jak zewrę oba styki to będzie ok ? no i pytanie czy mogę na stałe ?
Jak podłączam 230V pod L i N to nic się nie dzieje :)

Presostat mam zwykły, bez zaworu :)

Pozdr

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Kompresor z lodówki by Sławek

Post autor: Sławek »

No i po testach, jak pisałem, zwarty musi być styk C i L i działa :yahoo
Nie wiem czy to normalne, ale po wyłączeniu agregatu nie da się go od razu z powrotem włączyć, trzeba odczekać kilkanaście sekund :scratch czyżby jakiś włącznik termiczny i musi wystygnąć ? Cornel, do tablicy :pisanie

Pozdr

Awatar użytkownika
Cornel
Kierowca
Posty: 215
Rejestracja: 11 kwie 2012, 20:19

Re: Kompresor z lodówki by Sławek

Post autor: Cornel »

No to jest to co mówiłem czyli cewka rozruchowa. A co do przerwy po wyłączeniu to testowałeś sama sprężarkę czy pod obciążeniem zbiornika ?

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Kompresor z lodówki by Sławek

Post autor: Sławek »

Samą :)
Wyczytałem na elektrodzie (przy innym agregacie co prawda), że takie buczenie agregatu i brak startu zaraz po wyłączeniu może też być spowodowane brakiem kondensatora. Zalecali w tym przypadku 3-6 mikro F, co o tym sądzisz ? czy po prostu tak będzie, ze trzeba odczekać, aż ten pozystor wystygnie ? bo to mi skomplikuje znacząco całą ideę :scratch

Awatar użytkownika
luki
Kierowca
Posty: 1630
Rejestracja: 03 lip 2012, 15:18

Re: Kompresor z lodówki by Sławek

Post autor: luki »

Luknij tutaj
http://w840.wrzuta.pl/obraz/7XWKgz07RIF ... _wki_mi_sk" onclick="window.open(this.href);return false;
i tu
http://www.forum.modelarstwo.org.pl/vie ... 0269aae285" onclick="window.open(this.href);return false;
Swego czasu bawiłem się w kompresorek z agregatu lecz od razu zrezygnowałem z napędu oryginalnego na rzecz własnego, ciśnienie rzędu 2 bar i dość wysoka temp. po 5-10 min pracy i dlatego to wszystko jest chłodzone i smarowane olejem wewnątrz obudowy.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Kompresor z lodówki by Sławek

Post autor: Sławek »

luki pisze: ... Swego czasu bawiłem się w kompresorek z agregatu lecz od razu zrezygnowałem z napędu oryginalnego na rzecz własnego....
W jakim sensie ? :)

Awatar użytkownika
luki
Kierowca
Posty: 1630
Rejestracja: 03 lip 2012, 15:18

Re: Kompresor z lodówki by Sławek

Post autor: luki »

Właśnie problemy z cewkami i czujnikami to świetnie działa jako całość w lodówce sam agregat w innych warunkach i pojawiają się problemy ,a sam tłok z zaworem to jakieś 5 na 5 cm więc dodać jakąś przekładnię pasową silnik i gotowe .

ODPOWIEDZ