SCANIA Rafus'a

Awatar użytkownika
RaFuS
Kierowca
Posty: 27
Rejestracja: 16 lut 2014, 17:07

SCANIA Rafus'a

Post autor: RaFuS »

Witam Szanownych Kolegów! :)
Jestem tu nowy i mam nadzieje, ze temat rozpoczynam w odpowiednim dziale.
Jak i Wy postanowiłem sobie zmajstrować miniaturowego trucka, ale chyba popłynąłem z miniaturyzacja bo mój będzie w skali H0 (ha-zero) czyli 1:87. Zdaje sobie sprawę, ze w Polsce nikt chyba jeszcze tego nie robił, albo przynajmniej jest to baaardzo nie popularne, ale od jakiegoś czasu zbieram modele w tej skali i nosze się z zamiarem zbudowania makiety modułowej a po niej fajnie byłoby śmigać jednym z owych modeli i to nie "po wyznaczonym torze" a według własnego uznania tak jak to w realu jest.
Moim modelem będzie europejski ciągnik siodłowy z naczepa, markę na jaka stawiam to oczywiście jedyna dla mnie słuszna - Scania, model 4Serii lub nowsza eRka - wyjdzie w praniu. Naczepa będzie albo burtówka z plandeka albo firanka - okaże się to w późniejszym postępie prac.
Ponieważ wiedzy mam mniej niż zero w budowaniu modeli zdalnie sterowanych zasięgnąłem o trochę wiedzy jednego z Forumowiczów tego forum spotkanego przypadkiem na innym. Do sterowania modelem posłużą mi "wnętrzności" z innego pojazdu sterowanego w większej skali. Teoretycznie mam wszystko co bym potrzebował: aparaturę do kierowania, silnik dający napęd pojazdowi oraz drugi do sterowania skrętnymi kolami pierwszej osi, nawet mam "pojemniki" na baterie dające zasilanie... ale... no właśnie...
Juz zdobyłem drugi silnik, który mam nadzieje posłuży mi do napędu (mieści się nawet w ramie ciągnika), muszę coś wykombinować ze sterowaniem kolami pierwszej osi, bo to co mam nie wejdzie mi pod kabinę, no i przede wszystkim muszę zrobić skrętną os.
Dobra, dobra już nie zanudzam, wstawię fotkę by pokazać wnętrzności dawcy przy przykładowym modelu którego mam zamiar ożywić.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Pablo
R.I.P 1971-2018 [*]
Posty: 9679
Rejestracja: 08 sty 2012, 20:20

Re: SCANIA Rafus'a

Post autor: Pablo »

Kiedyś jak już będę chodził o balkoniku przerzucę się na taki model. Dlatego z przyjemnością pooglądam jak go ożywiasz :ok A teraz marsz do działu powitań. :frank

Awatar użytkownika
Drabek
Kierowca
Posty: 9099
Rejestracja: 09 sie 2012, 20:35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: SCANIA Rafus'a

Post autor: Drabek »

Ciekawe. Popatrzę z przyjemnością.
:england

Awatar użytkownika
RaFuS
Kierowca
Posty: 27
Rejestracja: 16 lut 2014, 17:07

Re: SCANIA Rafus'a

Post autor: RaFuS »

Pablo pisze:Kiedyś jak już będę chodził o balkoniku przerzucę się na taki model. Dlatego z przyjemnością pooglądam jak go ożywiasz :ok A teraz marsz do działu powitań. :frank
Dobry pomysł, balkonik z balkonem na model... hmm... temat do ogarnięcia :P W dziale powitań bylem, w temacie na stronie 61 jeśli dobrze pamiętam. :)

Awatar użytkownika
Motyl
Kierowca
Posty: 586
Rejestracja: 26 gru 2011, 20:18
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: SCANIA Rafus'a

Post autor: Motyl »

Troche duza jest twoja elektronika... ale moze cos wykombinujesz. Sa gotowe zestawy HO RC ale to koszt jak 1:14

Awatar użytkownika
Pawloosw
Kierowca
Posty: 9755
Rejestracja: 01 sie 2013, 22:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 10 times

Re: SCANIA Rafus'a

Post autor: Pawloosw »

Pomysł ciekawy aczkolwiek z tymi silnikami raczej nie wiele zdziałasz ze względu na ich gabaryty. Elektronikę wraz z źródłem energii czy to w postaci baterii w koszyczku, czy jakiegoś małego lipola mógłbyś umieścić w naczepie i dalej już kabelkami na ciągnik. Problemem będzie sam napęd a przede wszysktim mechanizm skrętu. Do napędu mógłbyś użyć takiego silniczka: http://allegro.pl/mikro-silnik-wibracyj ... 15518.html" onclick="window.open(this.href);return false; jeśli zaś chodzi o skręt - jedyne co mi przychodzi do głowy to wykorzystanie magnetyzmu. Dwie cewki i w zależności na którą podasz napięcie w daną stronę przyciągałoby drążek kierowniczy. Oczywiście do tego musiałbyś się pobawić ze stosowną elektroniką. Tak czy inaczej nie będzie to prosta sprawa ze względu na skalę.

Awatar użytkownika
RaFuS
Kierowca
Posty: 27
Rejestracja: 16 lut 2014, 17:07

Re: Odp: SCANIA Rafus'a

Post autor: RaFuS »

Co do napedu to mam podobny silniczek - tak mi sie zdaje, i myslalem o zamontowaniu go. Co do skretu to raczej bede szukac czegos co wodzik przesowa w lewo i prawo, poniewaz w tej scali mozna zamontowac miniaturowe zwrotnice polaczone drazkiem. Zasilanie na baterie jest tymczasowe, gdy uda mi sie to schludnie zlozyc i co wazne by plynnie sie to poruszalo wtedy bede szukac malej bateri z wlasna ladowarka, np jak telefoniczna. Ogolnie to taki plan byl, by plytka z elektronika i odbiornik z antena oraz zasilanie ukryc w naczepie a reszte w ciagniku i puscic kabelki by symulowaly przewody od pneumatyki i elektronika jak w realu. :-)

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14537
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: SCANIA Rafus'a

Post autor: Sławek »

Amitne spox

Pozdr

Awatar użytkownika
RaFuS
Kierowca
Posty: 27
Rejestracja: 16 lut 2014, 17:07

Re: Odp: SCANIA Rafus'a

Post autor: RaFuS »

Mam pytanie, gdybym znalazl jakis mikro serwomechanizm i chcial nim zastapic obecny, to wystarczy go przylutowac do kabelkow od obecnego czy musi pojawic sie jakas nowa plytka sterujaca czy cos w tym stylu?

Awatar użytkownika
mauy-miu
Śpioch
Posty: 5873
Rejestracja: 01 maja 2012, 22:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: SCANIA Rafus'a

Post autor: mauy-miu »

przy tych wielkościach to nic nie jest pewne :nea
pozdro

p.s. miałem gdzieś link do sklepu z częściami, ale nie mogę znaleźć :(
ale znalazłem coś takiego :)
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1303531" onclick="window.open(this.href);return false;

i hds'a w skali 1:87 :hehe
http://youtu.be/2KBAchy_mqA?t=2m09s" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ