Fotowoltaika

Rozmowy ogólne o industrialu i aspektach technicznych
Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14537
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sławek »

Bzdety opowiada. Dla OSD im dłuższy okres rozliczeniowy tym gorzej dla nich a lepiej dla prosumenta. W PGE mam max 6 miesięcy i nie ma możliwości dłużej.

Macieju, to co masz w magazynie na koniec okresu rozliczeniowego masz do wykorzystania przez 365 dni, później przepada. Dlatego instalacji nie można przewymiarować bo jest to bez sensu.
Wielkość kWp powinno się dobrać w okolicach rocznego zużycia / 1000. Czyli np. przy zużyciu rocznym 5000 kWh, instalacja powinna być 5kWp, bo wtedy nastąpi szybszy zwrot gdyż nie ma przeinwestowania, a nawet jak dopłacisz 100 zł za pół roku to jest pikuś.

Pozdr

Awatar użytkownika
Sogun
Kierowca
Posty: 1433
Rejestracja: 10 wrz 2017, 07:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 16 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sogun »

oby Ci to dzialalo Slawku bezawaryjnie I przynosilo oszczednosci :) siedze w tym juz kilka lat I cos tam wiem juz swoje ale ostatnimi miesiacami pojawily nam sie juz nowe problemy , dziadoskie falowniki katują nam liczniki takie bzdetne invertery potrafia tak zaklocac siec, podbijaja napiecie pow 250V ,leci elektronika w domach sypia sie uklady pomiarowe , tylko czekamy kiedy sasiedzi takich elektrowni zaczna zasypywac nas reklamacjami spalonych urzadzen a kary za psucie ,zaklocanie parametrow w sieci sa srogie, miejmy nadzieje ze bedzie tego margines , no I jeszcze skutki wyladowan atm ale inny temat , w kazdym badz razie nie warto kupowac instalacji po taniosci bo potem za awarie na sieci odpowiada niestety odbiorca a kazdy taki falownik to taka mala elektrownia klasyczna :) niby wszystko ma byc zsynchronizowane a synchroniczne tancuja sobie jak chca u niektorych ,no I te przepiecia ale to na razie tylko pojedyncze przypadki , po mojemu fotowoltaika ma sens jesli zuzyjesz cala energie ktora wyprodukujesz na bierzaco , ,,skladowanie,, nie oplaci sie ,co ciekawe wiekszosc odbiorcow mysli ze ten prund magazynowany jest w sieci :he

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14537
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sławek »

Norma napięcia to 230V +/- 10% czyli od 207 do 252V, i każdy zakład energetyczny Ci to powie, więc 250V jest uważane jako normalne napięcie mieszczące się w normie. Falowniki maja odcięcie na 252V, zgodnie z przepisami.
U mnie byl z tym problem, że falownik się resetował z powodu przekroczenia napięcia na fazie. Zgłosiłem do PGE, panowie w ciągu 2h przyjechali, obniżyli napięcie na odczepach transformatora o 6V na każdej fazie, i jest wszystko ok. Cała operacja trwała 20 min. Zgłoś sobie do twojego operatora, że masz za wysokie napięcie i ci się spaliło jakieś urządzenie, natychmiast przyjadą, tylko powiedz, że sąsiedzi też sie skarżą.

Pozdr

Awatar użytkownika
Sogun
Kierowca
Posty: 1433
Rejestracja: 10 wrz 2017, 07:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 16 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sogun »

Slawku ja pracuje w PGE :he ponad 35 lat ;) wiem o co kaman. I robie przy tych mikroelektrowniach juz ze 4 lata

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14537
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sławek »

Aha, no to nie było tematu ;)
A co do falowników, to się zgadzam, chińczyk podpisze każde gówno w deklaracji zgodności, dlatego ja zapłaciłem za falownik z najwyższej półki i wiem, że jest bezpieczny, i że działa jak nalezy.

Pozdr

Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: barman_pl »

Sławek pisze:
21 maja 2020, 08:28
...od 01.01.2020 do dziś, instalacja wyprodukowała 2018 kWh energii...
Mam instalację coś około 4,80 i od początku roku do teraz 2031, czyli podobnie ;)
Przynajmniej teraz mam pewność że jest z nią wszystko oki :)

Awatar użytkownika
Maciek
Moderator
Posty: 3940
Rejestracja: 07 sty 2012, 21:21

Re: Fotowoltaika

Post autor: Maciek »

My mamy niestety dach nie w ta strona, kalenica centralnie na południe, dwuspadowy jakieś 10*

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14537
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sławek »

Arcidiablo, odpowiadając Tobie na pytanie, ile faktycznie wyprodukuje prądu instalacja, otóż do pełnego roku pozostał miesiąc i 10 dni (13.08), ale już na dziś mam wyprodukowanej energii tyle, ile użyłem w całym roku 2018 (4500 kWh).
Przez te kolejne półtora miesiąca to będzie nadwyżka, a pamiętajmy, że teraz będzie dużo słonecznych dni.
pv.png
Niestety z powodu osuszania domu przez 3 tygodnie, zużyłem bardzo dużo energii (po około 70-80 kWh/dobę) gdzie normalnie około 8-10 kWh/dobę, rozliczenie półroczne wg staniu na koniec czerwca które otrzymam w najbliższym czasie, będzie zakłócało prawdziwy obraz. Przez to osuszania, zużyłem dodatkowo 1140 kWh energii, a niestety maj i czerwiec jeżeli chodzi o słońce na moim terenie, było do dupy, wiec będę miał dopłatę do prądu wg mojego szacunku około 400 zł. Ale to jedyny rachunek w tym roku do zapłaty za prąd, gdyby nie ta sytuacja, miałbym tylko kilkadziesiąt zł opłat stałych.

Na wykresach dobrze widać, iż pomimo krótkich dni, w kwietniu było dużo wiecej produkcji niż w maju i czerwcu, po prostu lało u mnie praktycznie półtora miesiąca non stop.
pv1.png
Podsumowując, zapłaciłem za instalację 19.500 brutto, odliczyłem od podatku wiec odzyskałem 6000 zł, na "mój prąd" się nie załapałem bo o 4 dni za wcześnie miałem fakturę. Koszt instalacji to obecnie 13.500 które mi się zwróci po 5 latach, a nawet wcześniej, uwzględniając, że od stycznia była podwyżka prądu o 20%.
jestem zadowolony z inwestycji i zrobiłbym ją na pewno kolejny raz :)

I to tyle z mojej strony.

Pozdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Arcidiablo
Kierowca
Posty: 3519
Rejestracja: 16 lut 2014, 11:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Arcidiablo »

Bardzo optymistycznie to wygląda, oby tylko pozostały takie przepisy odnośnie rozliczeń dwukierunkowych prądu. W naszym kraju jak już rząd stwierdzi że obywatel zyskuje zbyt dużo to ukraca to bardzo szybko.
Osobiście założyłbym taką instalację, ale podjęliśmy z żonką decyzję o sprzedaży domu ( ma już 20 lat ) wybudujemy nowy i tam pójdziemy na całość - fotowoltaika, geotermy, oczyszczalnia ścieków i woda ze swojej studni. ;) to będzie ekonomiczny domeczek.
Póki co dzięki Sławek za info - przekonałeś mnie :friends

Awatar użytkownika
aniol310
Kierowca
Posty: 1425
Rejestracja: 06 kwie 2012, 20:23
Been thanked: 2 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: aniol310 »

wszystko zależy ile zużywasz prądu.

ODPOWIEDZ