Industrial - skala 1:14

Sprawy organizacyjne
Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Industrial - skala 1:14

Post autor: Sławek »

Panie i Panowie :england

Przyszedł czas, że trzeba przeorganizować nieco forum i wystandaryzować parę kwestii, w tym związane ze skalą ;)
Długo myślałem ostatnio nad tym tematem, czy iść w okolice 1:10 czy 1:14, nawet otworzyłem garaż ze spychaczem w tej pierwszej skali. Jednak po rozpoczęciu zabawy związanej ze składaniem Merca Tamiya i po obejrzeniu tego filmu :



dziś jednoznacznie stwierdzam, że jedyna sensowna skala to 1:14 :) po pierwsze pod względem dostępności gotowych modeli i części, po drugie pod względem niskiej ceny w stosunku do 1:10, a po trzecie pod względem praktycznym, bo jakby wziąć np. koparkę CAT 320B pod uwagę, to jakby chcieć ją zrobić w 1:10 to nie zmieściła by mi się do bagażnika samochodu (metr długości przy złożonym ramieniu), co uważam za dyskwalifikujące, gdyż gdzie jeszcze np. wywrotka o podobnej długości ? trzeba by kupić przyczepę do samochodu aby je wozić :P
Oczywiście można zbudować jeden model i np. w kółko jeździć tylko wywrotką - tylko jaki to ma sens :joint

Planuję pozmieniać nieco strukturę forum i jako główne kryterium przyjąć skalę, a potem rodzaj sprzętu, tak, aby zrobił się porządek. Oczywiście miło będzie jak na forum będą powstawać modele w innych również skalach, ale jako podstawową będzie skala 1:14 ;)

Co wy na to ?

Awatar użytkownika
mauy-miu
Śpioch
Posty: 5873
Rejestracja: 01 maja 2012, 22:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Industrial - skala 1:14

Post autor: mauy-miu »

a czy to ważne w jakiej skali co jest budowane?
ja czytając tematy patrze na rozwiązania i śledzę budowę, nie zwracam uwagi czy będzie pasował do moich modeli w skali 1:16 i 1:10...można by po prostu dodać kolor tematów odpowiedni do skali np czerwony 1:10, zółty 1:14, zielony 1:16 i niebieski reszta albo coś w tym stylu. To trochę utrudni poszukiwania jak będziemy wybierać najpierw skalę a później szukać modelu...to tak jakby zrobić 4 takie fora, dla każdej skali osobne.
takie moje zdanie :england

Awatar użytkownika
Pablo
R.I.P 1971-2018 [*]
Posty: 9679
Rejestracja: 08 sty 2012, 20:20

Re: Industrial - skala 1:14

Post autor: Pablo »

Niby nie jest to ważne ale... jeżeli planujemy wspólne spotkania (ja planuje) i co za tym idzie filmy. Modele powinny być w jednej skali. Dlatego rozumiem chęć wydzielenia skali. Sławek napisał że wiodącą skalą będzie 1 :14. To można zrobić podział na 1:14 i pozostałe. ;)
Sprawa w zasadzie dotyczy ciężarówek bowiem różnice wynikające ze skali 1:12 , 1:14, 1:16 w przypadku maszyn budowlanych są niewielkie i często się zacierają. Dwie ciężarówki tej samej marki w różnych skalach obok siebie nie wyglądają najszczęśliwiej. :frank

Awatar użytkownika
Mack
Kierowca
Posty: 226
Rejestracja: 15 maja 2012, 20:46

Re: Industrial - skala 1:14

Post autor: Mack »

Wydaje mi się że truck Tamiyii w skali 1:14 jest już wystarczająco duży.
Wnioskując z tego co widzę na You Tube że skala 1:14 jest ogólnie przyjęta jako podstawowa.
Wedico robi trucki 1:16 ale na żadnych spotkaniach takowych nie widziałem.
Po za tym te Wedico amerykańskie trucki są okropnie spaprane.
Ja tu codziennie widuję trucki na ulicach i gdyby oni pod zdjęciem nie podpisali że to jest Peterbilt
czy Frightliner 79 to bym ich nie rozpoznał.
Maska i chłodnica za mała,lampy za duże,błotniki za wysoko nad kołami,a ten ich 1979 COE Freightliner (Cab Over Engine) w ogóle
do Frightlinera nie podobny -raczej do Peterbilta.
W ogóle wyglądają jakoś pokracznie. :szydera

Awatar użytkownika
mongrel
Kierowca
Posty: 1427
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:27
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Industrial - skala 1:14

Post autor: mongrel »

Za dyskryminację modelarzy na tle skalowym grozi do lat 10,a tak na serio to chyba nie ma potrzeby rozdrabniania się żeby wydzielać specjalnie tych co w wedico lub samoróbek z kabinami brudera w 1:16.Chodzi oto by nie zamykać się na ciężarówki w jednej skali i w pewnym sensie całe indu co jeździ nie tylko na kołach.Wiele osób co budują autobusy po zrobieniu nawet w 1:14,5 czy 1:13 kolejne projekty dłubią już w 1:10 czy nawet 1:8 bo paradoksalnie do gabarytów takiej koparki w 1:10 tam nie da się upchnąć flaków chcąc robić niską podłogę.Takich przypadków jest wiele.Ponadto maszyny często są w 1:12.Nadrzędnym jest to aby forum się rozwijało i nie wykluczało kogoś komu bliżej do jego koncepcji jak dalej dlatego myślę że wystarczyło by wprowadzenie zasady tagowania skali w tytule każdego wątku garażu.Całkiem prywatnie dodam że zaczynając od 1:14 nie chciałem dać sobie przegadać że ciężarówka w 1:10 to inna lepsza bajka a dziś jestem o tym przekonany i gdyby nie fakt że na przesiadkę na większą skale już mnie nie stać to w przyszłości silił bym się na tę np skalę.Myślę że nie ma jeszcze żadnego bałaganu na forum aby się zamykać na trucki te nieco większe i ciut mniejsze niż 1:14.Mam nadzieję że Sławek mnie nie zbije za tego posta.

Awatar użytkownika
Pablo
R.I.P 1971-2018 [*]
Posty: 9679
Rejestracja: 08 sty 2012, 20:20

Re: Industrial - skala 1:14

Post autor: Pablo »

w/g mnie nikt się nie chce zamykać i każdy model obojętnie w jakiej skali będzie mile widziany. Chodzi o możliwość wspólnej zabawy przy okazji jakiegoś spotkania a wtedy żeby było jasne i nikt się nie obrażał jeżeli 1:14 będzie filmowany w osobnych scenach. Podobnie zrobiliśmy na rc-trialu kiedy na zawodach na jednej trasie startowały ciężarówki brudera i Tatra w 1:10. Tragedia. Kłopoty z szerokością bramek i skalą trudności terenu. Proporcje mocno zaburzone. Podczas montażu filmów nie do przejścia.
I jeszcze jeden wniosek. Wydaje mi się że nie ma w tym nic złego żebyśmy się rozwijali w kierunku skali około 1:14. Na razie nas mało ale nie od razu Rzym zbudowano. Na chwilę obecną jeszcze raczkujemy i daleka nam do kolegów z Czech, Niemiec czy Holandii. Ale krok po kroczku może uda nam się skupić większą liczbę aktywnych uczestników.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Industrial - skala 1:14

Post autor: Sławek »

Ide do szafy po karabin ;)

Nie chodzi o to aby ograniczać skalę bo napisałem, że również inne mile widziane, ale o to, aby 1:14 była skalą wiodącą. Mamy w planie wkrótce pierwszy spot, plac budowy, czy jakby tego nie nazwać, i nie wyobrażam sobie aby wspólnie egzystowały obok siebie np. trucki w 1:10 i 1:16 bo wyjdzie z tego tragikomedia a chodzi o zabawę. W przypadku trialu, w klasach truckowych podjęliśmy decyzję o jedynej możliwej skali 1:10 aby była porównywalność modeli w wielkości. W przypadku indu chodzi dokładnie o to samo. Na filmie wyżej widać właśnie taką sytuację, gdzie koparka w stosunku do ciężarówki wygląda jak w bajce o Guliwerze ;)
No i widzisz, sam doszedłeś, że chciałbyś zbudować trucka 1:10 ale cie nie stać, ale 1:14 jak najbardziej, więc jak widzisz jest to kolejny argument przemawiający za 1:14. I na pewno nie bedzie podziału na wedico, brudery, tamiya i inne, tylko wyznacznikiem bedzie skala. Jeżeli chodzi o tagi ze skalą w temacie, jest to bardzo dobra propozycja i być może, że tak na razie zrobimy - nazwa tematu bedzie się musiała zaczynać od skali :ok jednak nie chodzi mi o zmianę układu forum lecz o właściwe ukierunkowanie forum, aby szło to w dobrym kierunku :) skoro cały świat a głównie nasi najbliźsi sąsiedzi siedzą praktycznie tylko w tej skali 1:14 więc po co wyważać otwarte drzwi, szabelką świata nie zawojujemy, już wielokrotnie próbowaliśmi i zakończyło się tak jak wszyscy dobrze wiemy ;)

Pozdr

Awatar użytkownika
Pablo
R.I.P 1971-2018 [*]
Posty: 9679
Rejestracja: 08 sty 2012, 20:20

Re: Industrial - skala 1:14

Post autor: Pablo »

ło matko ludzie, prezesa wywożą :P
http://www.youtube.com/watch?v=6g09AhWk ... re=g-all-c" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Industrial - skala 1:14

Post autor: Sławek »

Pablo pisze:ło matko ludzie, prezesa wywożą :P
http://www.youtube.com/watch?v=6g09AhWk ... re=g-all-c" onclick="window.open(this.href);return false;
:hehe

Awatar użytkownika
Adamo
Kierowca
Posty: 107
Rejestracja: 27 gru 2011, 20:10

Re: Industrial - skala 1:14

Post autor: Adamo »

Przeskalowany był :P

:friends

ODPOWIEDZ