Mercedes Benz MP2 4x4

Awatar użytkownika
czolgruski
Kierowca
Posty: 437
Rejestracja: 09 kwie 2021, 19:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Mercedes Benz MP2 4x4

Post autor: czolgruski »

Hej,
od jakiegoś czasu zacząłem zbierać części do kolejnej ciężarówki. Skoro mam już 2 mercedesy, a sam jeżdżę W204, to i kolejna ciężarówka musiała być z gwiazdą na masce, w końcu bez gwiazdy nie ma jazdy :he
Od roku w szafce leżała kabina kupiona od Maxa, więc trzeba było ją w końcu wykorzystać. Z pomocą przyszedł Tiromaniak z ofertą nie do odrzucenia :he
Tym samym powoli zaczynam budowę ciągnika siodłowego do wywrotki, którą, mam nadzieję, też w końcu dokończę i będzie z tego ładny zestaw :)
No to czas na prezentację tego, co już jest:
- mosty metalowe z blokadami, które chyba już każdy zna i lubi
IMG_20230702_075339.jpg
- zawieszenie na przód i poduszkowe na tył
IMG_20230702_075422.jpg
IMG_20230702_075449.jpg
- rozdzielacz, który nie mam pojęcia jakie ma przełożenie, ale obstawiam (i mam nadzieję :he), że 1:1
IMG_20230702_075508.jpg
- felgi aluminiowe na obie osie
IMG_20230702_075558.jpg
- kabina
IMG_20230702_075644.jpg
- poprzeczki i rama od Redina, z czego rama jest chyba pod 6x6, ale to najwyżej się skróci, albo dołoży jeden most :he
IMG_20230702_080224.jpg
- zakończenie ramy oryginalne Tamiya, ale z wydrukowaną poprzeczką i założonym zaczepem
IMG_20230702_075742.jpg
- podstawa siodła wycięta przez Redina i oryginalnym siodłem
IMG_20230702_080057.jpg
IMG_20230702_080103.jpg
Nie mam jeszcze silnika ani nawet pomysłu, jaki kupić, ale to się wymyśli. Serwo na pewno jakieś 25-30kg z metalowymi zębami, moduł świateł pewnie tutaj też będzie od Zacha23, na dźwięk jeszcze nie mam pomysłu, może też jakiś chiński tbs, albo się szarpnę i wleci jakiś servonaut czy inny beier, jeszcze nie wiem :he
Teraz tylko muszę znaleźć czas, żeby zacząć to jakoś składać do kupy :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7789
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 72 times

Re: Mercedes Benz MP2 4x4

Post autor: Maciej »

Przełożenie rozdzielacza to sobie łatwo sprawdzisz sam licząc obroty wałków :ok

Partey rzeczywiście znane i lubiane :ok
Co do silnika to zależy z jaką przekładnią chcesz zestawić :hmm najpierw sprawdź rozdzielacz i pod to dobieraj przekładnie i silnik :ok

Ja jeszcze marca nie miałem ale bym takiego staruszka zrobił może kiedyś :szoki

Awatar użytkownika
TiroManiaK_2006
Kierowca
Posty: 1386
Rejestracja: 08 sty 2018, 11:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 16 times

Re: Mercedes Benz MP2 4x4

Post autor: TiroManiaK_2006 »

Przełożenie rozdzielacz wg sprzedawcy jest 1:1.

Awatar użytkownika
czolgruski
Kierowca
Posty: 437
Rejestracja: 09 kwie 2021, 19:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Mercedes Benz MP2 4x4

Post autor: czolgruski »

Hej,
minęło pół roku, sezon spotów się zbliża, więc czas w końcu ruszyć z budową. Od jakiegoś miesiąca czy dwóch staram się coś dłubać, więc jest w końcu co pokazać. Dodatkowo doszło trochę nowych części, więc tym bardziej jest okazja.
Jeszcze w tamtym roku przyszła przekładnia planetarna, która czekała na swój czas. Udało się znaleźć z przełożeniem 1:27, więc do tego wpadł silnik bezszczotkowy 1800kV, co z rozdzielaczem 1:1 da (mam nadzieję) dobrą moc i prędkość.
2.jpg
Jako silnik miałem zamiar założyć TrackStara 1855kV, ale niestety okazał się już nie do dostania, więc wybór padł na combo sensorowane HobbyWing Fusion SE 1800kV ze zintegrowanym reglem. Opinie ma fajne, cena też trafiła się okazyjna, więc dlaczego by nie spróbować. Od razu kupiłem kartę do programowania regla, więc trzeba będzie to jakoś ogarnąć :)
3.jpg
Do tego wały noname z aliexpress i przejściówki kardanów.
1.jpg
13.jpg
Niestety przekładnia ma jeden, ale za to znaczący minus - wychodzący z niej wałek jest fi8, co jest trochę problematyczne. Zamówiłem od razu przejściówkę kardana z fi8 na fi5, ale strasznie wielki z tego się robi kasztan :/ na zdjęciu wyżej widać porówanie z kardana 8-5 i 5-5. Różnica jest dość spora, a miejsca jest dość mało. Zastanawiam się, czy zostawić to tak jak jest, co średnio mi się widzi, czy oddać przekładnię do jakiegoś tokarza, który by stoczył wałek na fi5, albo chociaż fi6. Wtedy by to już by jakoś było.
12.jpg
11.jpg
10.jpg
Oprócz tego w ramie zamontowałem serwo. Teraz muszę tylko znaleźć orczyk, który ma dłuższą podstawę, kielich, czy jakkolwiek to inaczej nazwać. To, co jest nakładane na ośkę serwa. Muszę odsunąć orczyk od serwa o jakieś 2mm. Kojarzy ktoś coś takiego?
8.jpg
9.jpg
No i obsadziłem już kabinę. Na razie mocowanie jest z 2mm hipsu, ale się zastanawiam, czy nie przerobić go na blaszkę 2mm, ale sprawdzę, czy w ogóle jest sens. Na razie siedzi to dość stabilnie. No i robi dość fajny prześwit :)
7.jpg
6.jpg
No i mniej więcej ułożyłem już osprzęt ramy, czyli uchwyt koła zapasowego, imitację wydechu, skrzynkę i bak.
5.jpg
Na chwilę obecną tyle jest zrobione. Muszę jeszcze zamówić koła na tył i opony, bo te z pierwszego postu poszły jednak do drugiego mercedesa, więc ten na razie na plastikach :he
Za to przednie koła i opony już zostają. Bieżnik jest agresywny, więc będzie to fajnie gryzło glebę, takie same opony wlecą na tył :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7789
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 72 times

Re: Mercedes Benz MP2 4x4

Post autor: Maciej »

Co do kardana synek nie może tak zostać bo za duży kąt będzie i krzyżaki raz dwa powiedzą popa. Musisz dac silnik niżej albo stoczyć tę ośkę.

Co do serwa - są wyższe orszyki nieraz ale ważna jest liczba zębów we frezie. Jak tylko 2 mm brakuje to podłóż pod wałek serwa 2 podkładki i na reszcie frezu też będzie kręcił. Z góry dociągniesz śrubą :ok

Nabiera smaku machuna, zmienisz z tyłu koła na alu + agresywniejsze opony i będzie lala :ok

Awatar użytkownika
czolgruski
Kierowca
Posty: 437
Rejestracja: 09 kwie 2021, 19:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Mercedes Benz MP2 4x4

Post autor: czolgruski »

Spokojnie, silnik nie będzie pod takim kątem, na razie go wrzuciłem tak o, żeby sprawdzić, czy miejsce jest :he ogólnie, to on będzie niżej i równiej, bo teraz przekładnia jest podniesiona, bo nie ma mocowań jeszcze :he

Awatar użytkownika
daro704
Kierowca
Posty: 390
Rejestracja: 04 kwie 2019, 16:34
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Mercedes Benz MP2 4x4

Post autor: daro704 »

Nie lepiej było zamowic planetarke z 6mm ośką i później tylko rozwiercic wał ? :scratch

Awatar użytkownika
czolgruski
Kierowca
Posty: 437
Rejestracja: 09 kwie 2021, 19:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Mercedes Benz MP2 4x4

Post autor: czolgruski »

Oczywiście, że byłoby łatwiej, ale jak się nie patrzy w opis, to później trzeba kombinować :he

Awatar użytkownika
daro704
Kierowca
Posty: 390
Rejestracja: 04 kwie 2019, 16:34
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Mercedes Benz MP2 4x4

Post autor: daro704 »

czolgruski pisze:
11 lut 2024, 07:26
Oczywiście, że byłoby łatwiej, ale jak się nie patrzy w opis, to później trzeba kombinować :he
To teraz wszystko jasne :)

Awatar użytkownika
wajha1983
Kierowca
Posty: 4882
Rejestracja: 10 lis 2013, 16:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Mercedes Benz MP2 4x4

Post autor: wajha1983 »

To lepiej sobie dotocz przejściówkę z 8 mm na 5 mm niż przetaczać wałek z planetarki, powinno dobrze wyglądać i zajmie mniej miejsca

ODPOWIEDZ