Naczepa DEMARKO ST-2

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Naczepa DEMARKO ST-2

Post autor: adammKI »

Redin, to na spota weź mi 2 sztuki.

Profesjonalne koła na razie muszą poczekać bo odrabiam straty po spadku obrotów po covid - spokojnie, wirusa nie mam.

Ale możesz podrzucić jakąś orientacyjną cenę.

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Naczepa DEMARKO ST-2

Post autor: adammKI »

Najpierw małe sprostowanie: podłużnice główne i poprzeczki nie są z pręta 10x10 tylko 12x12.
Niby tylko 2mm ale wytrzymałość dużo większa.

Dziś kolejne prace.
Dołożone poprzeczki:
- pokład dolny - pręt pełny 6x6
- pokład górny - profil U 10x10

Poprzeczkę od czoła zrobiłem jak radziliście, przystawione, nagwintowane przez oba na raz, skręcone i dopiero zlutowane.
Zastosowałem śrubę mosiężną M4 i musiałem robić 2 razy bo szybko się ukręciła takie to delikatne.
Poprzeczki 6x6 wstawione są od spodu i przez to nieco niżej niż górny poziom. Tam będą wstawione deski takiej grubości żeby zrównały się z blachą której kawałek widać na zdjęciu.
Część pokładu będzie w drewnie żeby trochę ją jednak odchudzić bo waga wyjdzie taka że pakiet 3S ledwo da radę

Górny pokład będzie nieco inaczej.
Blacha będzie wstawiona od spodu, do niej przykręcony będzie kingpin a od góry pomiędzy kratownicę wciśnięte będą deski.
Myślę że kratownica ramy pomalowana na czerwono fajnie będzie się komponować z drewnem.

Na boki pójdzie płaskownik z wyciętymi wnękami na koła.

No i przód górnego pokładu robię ze ścięciem a nie na prosto. Niewiele więcej pracy a potem tego nie zmienię.

To co widać na zdjęciu trzeba ładnie wyszlifować bo na razie nie ciekawie się przezentje.
Najważniejsze że prościutka, oba pokłady nie zwichrowane i równoległe do siebie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7775
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Naczepa DEMARKO ST-2

Post autor: Maciej »

adammKI pisze:
19 wrz 2020, 20:26

Poprzeczkę od czoła zrobiłem jak radziliście, przystawione, nagwintowane przez oba na raz, skręcone i dopiero zlutowane.
Czemu tylko poprzeczkę od czoła, a nie łączenie pokładów gdzie będą największe obciążenia?

Awatar użytkownika
Rasalo
Maszynista Fi 26
Posty: 4293
Rejestracja: 04 kwie 2013, 18:46
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Naczepa DEMARKO ST-2

Post autor: Rasalo »

Taka naczepa powinna wytrzymać min. 1 KiloRedina -> gwintów wszystko jak MC Maciej prawi.
Jak trzaśnie po malowaniu to będziesz się bawić w kitowanie jak Janusz handlarz z lubuskiego.

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Naczepa DEMARKO ST-2

Post autor: adammKI »

To moja pierwsza konstrukcja stąd takie błędy konstrukcyjne.

Poprzeczki są nacięte na głębokość połowy wysokości przekroju, spasowane ze sobą na krzyż i suto zalane cyną.
Cyna roztapiana była rozgrzanym materiałem i pięknie ją wciągało w szczeliny więc zlutowane jest poprawnie.

Na chwilę obecną mogę to jeszcze przewiercić, nagwintować i wkręcić śruby i tak właśnie uczynię bo na szpachlowanie na handel nie chce mi się tracić czasu którego wolnego nie mam.

Blacha będzie cieńsza bo ta jest 1,5 mm i waga zbyt duża.
Pakiety 3s będą siadały.

Gruba blacha pójdzie tylko na górny pokład aby dociążyć dobrze siodło, na dole dam 0,5 plus wstawki z drewna.

Felgi z lego nawet centrycznie przewierciłem wiertłem 4 (albo 5, już nie pamiętam) na wiertarce kolumnowej więc na razie wykorzystam te koła i zrobię do nich ośki.
Docelowo będą koła od Redina.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Rasalo
Maszynista Fi 26
Posty: 4293
Rejestracja: 04 kwie 2013, 18:46
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Naczepa DEMARKO ST-2

Post autor: Rasalo »

:ok

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7775
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Naczepa DEMARKO ST-2

Post autor: Maciej »

Przewierć, nagwintuj, skręć, a łeb zeszlifuj. Nie będzie śladu jak pomalujesz, a będzie spał spokojnie jak niemowlę :ok

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Naczepa DEMARKO ST-2

Post autor: adammKI »

Wkręcić śrubę mosiężną, nawiercić na średnicy gwintu otwór fi1 i nalać cyny w gwint czy lepiej zastosować zwykłą stalową śrubę?

Mosiężne trochę delikatne i się ukręcają więc żeby nie było że po przyłożeniu siły 1kR gwinty zaczną puszczać

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7775
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Naczepa DEMARKO ST-2

Post autor: Maciej »

Ja bym przewiercił, nagwintował, a śrubę dał zwykłą stalową - tylko wkręciłbym ją na klej do gwintów. Następnie zeszlifował łeb. Nie wykręci się, a wzmocni solidnie. Oczywiście kwestia dobrania rozmiaru śruby i odpowiedniego rozmiaru wiertła pod gwintownik.

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Naczepa DEMARKO ST-2

Post autor: adammKI »

Będą śruby M4.
Trzymać będzie a większe osłabią tylko podłużnice.

Dziś wstępnie docięta blacha na dolnym pokładzie i zagięta tak że w jednym kawałku przechodzi w pion i ponownie w poziom na górny pokład.
Dodatkowo wzmocni konstrukcję bardziej niż lutowane.
Na podłogę poszła blacha mosiężna 0.5mm.

Jeśli jutro będę na warsztacie to znowu coś dłubnę bo chcę się wyrobić na spota a ten weekend wyjazdowy więc prace konstrukcyjno montażowe nie ruszą

Nie zrobiłem niestety fotek

ODPOWIEDZ