Przyczepa dłużyca

czolgruski

Przyczepa dłużyca

Post autor: czolgruski »

Cześć i czołem.

Skoro Arocs przestał być ciągnikiem siodłowym, to stwierdziłem, że w takim razie trzeba mu zrobić jakąś przyczepę. Idąc tropem, że będzie tam HDS, to najlepsza będzie jakaś dłużyca, więc postanowiłem coś już w tym kierunku działać. Po poszukiwaniach różnych dłużyc trafiłem na stronę producenta wszelakiego sprzętu leśnego i nie tylko Diebolt i przez to opieram się na ichniejszej konstrukcji, jednak tylko z grubsza, więc nie jest to żadna "markowa" przyczepa. Oryginał na którym się wzoruje wygląda tak:
https://www.diebolt.fr/wp-content/uploa ... ar2630.pdf

Od listopada zbierały się części, aż w końcu można było coś z tego stworzyć, niestety jakiś żółty Chińczyk zawalił sprawę i nie zapakował do mojej paczki zawieszenia, więc na razie powstała sama rama i wysuwany dyszel z zaczepem. Plan jest taki, aby dyszel był wysuwany za pomocą micro serwa i podczas pierwszych testów mechanizm działa, jedyny minus jest taki, że powoli to idzie.
IMG_20210203_174114.jpg
IMG_20210203_174128.jpg
Cały czas szukam jakiegoś zawieszenia, ale chyba wyjdzie na to, że jeszcze raz zamówię od Chińczyka to samo zawieszenie na poduszkach, które pierwotnie miało być zamontowane. Zobaczymy.
Co do kłonicy, to będzie ona zamontowana na obrotnicy, której w sumie jeszcze nie ma, co więcej, to nawet nie mam jeszcze na nią pomysłu. Ale będzie :D

Na razie tyle :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
borek
Traktorzysta
Posty: 5212
Rejestracja: 22 sty 2012, 10:28
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Przyczepa dłużyca

Post autor: borek »

Przyczepka fajna👌 Ale kłonicę na niej musza być na obrotnicy jak również na ciągniku na siodle tez obrotnica.

Awatar użytkownika
Sogun
Kierowca
Posty: 1424
Rejestracja: 10 wrz 2017, 07:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 16 times

Re: Przyczepa dłużyca

Post autor: Sogun »

:ok super projekt, dokladnie jw, obrotnice niezbedne

Awatar użytkownika
mongrel
Kierowca
Posty: 1427
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:27
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Przyczepa dłużyca

Post autor: mongrel »

Jak Ci się nie chce robić tych obrotnic to w starych cdromach i wieżach też, nad laserem są takie demontowalne plastyki z imitacją użebrowania a w środku jest otwór i blaszany talerz z dociskiem płyty. W starszych egzemplarzach jest to solidne i od biedy można wykorzystać.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2021, 07:43 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mongrel
Kierowca
Posty: 1427
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:27
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Przyczepa dłużyca

Post autor: mongrel »

Na siodle możesz oprzeć obrót na samym king pinie choć widziałem też rozwiązania gdzie ta podstawa była na sztywno tj. za king pinem wchodził klin w siodło i dopiero kłonnica była ruchoma. Co do zawiechy przyczepy najtaniej Cię wyjdzie standardowa kołyska dokładnie taka jaką masz w tyle arocsa. Osobiście wolał bym wtedy w ciągnik zamontować to na poduszkach.

Awatar użytkownika
czolgruski
Kierowca
Posty: 435
Rejestracja: 09 kwie 2021, 19:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Przyczepa dłużyca

Post autor: czolgruski »

Cześć i czołem!

Równocześnie z Arocsem działam nad przyczepą. W końcu przyczepa dostała zawieszenie odziedziczone po Arocsie, do tego doszedł tył, który i tak jeszcze będzie poprawiany, ale musiałem zobaczyć, jak to będzie wszystko wyglądać.

Jak z Arocsem, ma ktoś z Was możliwość precyzyjnego wycięcia elementu z blachy? Ja niestety nie mam możliwości, a ten krzywo wycięty tył wygląda tragicznie :D
IMG_20210502_115409.jpg
IMG_20210502_115428.jpg
IMG_20210502_115435.jpg

Ma ktoś może jakiś pomysł, jak przymontować rurkę na sztorc do płytki? Mój pomysł jednak nie działa, wykrzywia się i za chwilę pewnie pęknie :/
IMG_20210502_115456.jpg

Do tego dojdzie jeszcze płyta pod obrotnicę i sama obrotnica z kłonicą. Na razie plan na obrotnicę jest, łożyska też już są, zostało poczekać na wydruki podstawek pod kłonice. Już niedługo, mam nadzieję, się uda już to poskładać :)
Potem zostaje tylko założyć silnik do wysuwania dyszla i resztę elektroniki.

Razem z Arocsem wygląda to mniej więcej tak, dzięki wysuwaniu się dyszla będzie całkiem długi zestaw :)
IMG_20210502_115533.jpg
IMG_20210502_115547.jpg
Na razie tyle.
Do następnego :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Drabek
Kierowca
Posty: 9097
Rejestracja: 09 sie 2012, 20:35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Przyczepa dłużyca

Post autor: Drabek »

:ok

Awatar użytkownika
mongrel
Kierowca
Posty: 1427
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:27
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Przyczepa dłużyca

Post autor: mongrel »

Rurkę na sztorc do płytki. Nie wiem czy takie rozwiązanie przypadnie Ci do gustu, przez rurkę w poziomie wpuścić szpilkę gwintowaną, to co wystaje po każdej ze stron chwycić do 'płytki' na takie uszy, kontowniczki. Bardzo fajnie Ci idzie.

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7776
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Przyczepa dłużyca

Post autor: Maciej »

Ja proponuję coś w stylu jak radzi mongrel ale z modyfikacją. Wpuść w rurkę jak największą szpilkę gwintowaną albo nawet śrubę. W poprzeczce powieksz otwornicą/wiertłem ten otwór na środku do średnicy rurki. Rurkę włóż w otwór, od tyłu za poprzeczką nakręcisz nakrętkę na gwint (lub włożysz śrubę w rurkę tak żeby łeb był za poprzeczką). Natomiast przed poprzeczką przewierć sobie rurkę razem ze szpilką (śrubą w środku) i w wywiercony otwór daj śrubkę (taki pin).
Luz między pinem a poprzeczką skasujesz nakrętką z tyłu.

Awatar użytkownika
wajha1983
Kierowca
Posty: 4882
Rejestracja: 10 lis 2013, 16:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Przyczepa dłużyca

Post autor: wajha1983 »

:up :brawo

ODPOWIEDZ