Lowboy z odpinaną szyją

ODPOWIEDZ
adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Lowboy z odpinaną szyją

Post autor: adammKI »

Zakładam nowy garaż, może będzie to bardziej motywujące do działania.

Póki co kompletuję graty oraz od kilku dni próbuję bezskutecznie zamówić jeden model TIGa z zimnym spawaniem.
Ci z niskimi cenami to porażka, przez kilka dni nie mogą wysłać, inny okazało się że jak chciałem odbiór własny to mnie wysyła gdzieś do Bytomia o 50km dalej.

Ale do rzeczy.
Naczepa ma mieć odpinaną szyję, coś na zasadzie tej ze starego tematu na forum.
Tylko cały czas myślę jak rozwiązać temat podnoszenia żeby nie stosować tej wysuwanej podpórki.
Jakieś tam pierwsze testy na modelach z lego poszły, teoretycznie działają.

Będzie TIG to będę kombinował.

3 osie będą skrętne.
Czy będą proporcjonalnie to jeszcze zobaczę. Możliwe że zrobię inne przełożenia na ramionach i wtedy będzie zachowana jakaś tam proporcja. Ale teoretycznie wystarczy nawet identyczny skręt.
Ponieważ ciężko trafić skrętne osie dedykowane pod naczepy, mam już wstępnie wymyślone na takich oto przegubach:
https://www.kipp.pl/pl/pl/Produkty/Elem ... eguby.html
oraz
https://www.kipp.pl/pl/pl/Produkty/Elem ... 71752.html

Są już u mnie przy okazji zamawiania tulejek wiertarskich.

Do mechanizmu podnoszenia mam już śruby trapezowe TR8 razem z mosiężnymi nakrętkami.
Myślę że odpowiednio dobrane przełożenia ramion bez problemu pociągną podnoszenie z serwem obrotowym.
Jeśli nie serwo to mam silniczki z przekładnią chyba 1:100.
Wtedy albo krańcówki albo stoczenie części gwintu na krańcach i założenie sprężyn (będzie gotowe to dam zdjęcie, będzie łatwiej zrozumieć ideę działania)

Mam też zrobione na prasie profile C 20x10 oraz 20x7 (mniej niż 7 nie dało się zrobić) z blachy stalowej gr.1mm
Pójdą na podłużnice.

Koła już są od naszego kolegi Raducha.
Na razie tylko do przymiarek bo pójdą do czerwonej naczepy która obecnie jest na kołach Lego i to nie działa.

Czekam jeszcze jutro na info o tym TIGu bo tego już bym nie chciał lutować.
Spawane będzie mocniejsze i nie będzie poddatne na rozlutowanie gdy się za mocno podgrzewa w innym punkcie.

Póki co projekt powstaje w głowie i laptopie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7774
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Lowboy z odpinaną szyją

Post autor: Maciej »

Bardzo zaawansowane prace koncepcyjne :ok Zastanawiam się czy nie będzie problemów z przyspawaniem wąsów od skrętu do tych tulejek. One są ze stali sprężynowej :hmm

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Lowboy z odpinaną szyją

Post autor: adammKI »

Maciej pisze:
20 maja 2021, 06:51
Bardzo zaawansowane prace koncepcyjne :ok Zastanawiam się czy nie będzie problemów z przyspawaniem wąsów od skrętu do tych tulejek. One są ze stali sprężynowej :hmm

Tig którego wybrałem powinien dać radę wszystko pospawać

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Lowboy z odpinaną szyją

Post autor: Sławek »

Jaki to TIG, możesz się podzielić informacją ? jestem na etapie kupna i celuję jednak w MIG bezgazowy, dla amatorskich rozwiązań chyba najbardziej uniwersalny i prosty.

Pozdr

Awatar użytkownika
redin
Kierowca
Posty: 2034
Rejestracja: 21 sie 2012, 23:34
Been thanked: 22 times

Re: Lowboy z odpinaną szyją

Post autor: redin »

Sławek pisze:
20 maja 2021, 07:23
Jaki to TIG, możesz się podzielić informacją ? jestem na etapie kupna i celuję jednak w MIG bezgazowy, dla amatorskich rozwiązań chyba najbardziej uniwersalny i prosty.

Pozdr
Mig jest super sprawą ja mam magnuma 208 alu synergia ( nie musisz bawić się w ustawianie prądu itp, wystarczy wybrać materiał, grubość blachy i rodzaj spoiny a on sam dobiera parametry ) , co do bezgazowych to sobie nie wyobrażam spawania bez gazu, wszystko okopcone, osmolone. Co do Tiga to trzeba się bardzo wprawić. Do naszych zastosowań najlepsza jest spawarka jubilerska PUK5 od lamperta - ja taką mam, ale w jej cenie można mieć dobrego miga + dobrego tiga i jeszcze na passata w kombi starczy :he

bial11
Kierowca
Posty: 160
Rejestracja: 23 lut 2018, 13:51
Been thanked: 2 times

Re: Lowboy z odpinaną szyją

Post autor: bial11 »

Ja mam tiga 238 pro Magnuma i daje aż miło.
Alu .nierdzewna czy czarna stał, mosiądz, miedź ale tych dwóch ostatnich jeszcze nie spawałem

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Lowboy z odpinaną szyją

Post autor: Sławek »

Panowie, zejdźmy na ziemie, jaki hobbysta kupi Tig za 4 tyś aby pospawać raz na rok ? :D nie kwestionuję, że to dobre sprzęty, chodzi o rozsądek w relacji możliwości do ceny ;)

Pozdr

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Lowboy z odpinaną szyją

Post autor: adammKI »

to też nie jest super profesjonalny sprzęt ale do amatorskiego spawania wystarczy, dodatkowo nie będę ograniczony bo spawa od zwykłej stali aż po alu i inne metale nieżelazne.

SHERMAN DIGI TIG 200 AC DC MULTIPULSE ZIMNE SPAWANIE

Do tej pory spawałem tylko migomatem i moim zdaniem TIG będzie najdokładniejszą z tych wszystkich metod.

Sławku, odliczę sobie VAT i dochodowy i cena wtedy robi się przyjemniejsza. A i tak zaniósłbym to w zębach do skarbowego.

Awatar użytkownika
aniol310
Kierowca
Posty: 1422
Rejestracja: 06 kwie 2012, 20:23
Been thanked: 2 times

Re: Lowboy z odpinaną szyją

Post autor: aniol310 »

Miałem maga bez gazowego. Krótko powiem był do du...... Problem z przekazywaniem prądu i lubił się drut ślizgać. Kupiłem maga z gazem i działa o niebo lepiej . Jako osłony używam mieszanki argon co2 Mam tiga zrobionego z zwykłego inwertera działa spoko. Jestem na etapie dodania HF do niego

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Lowboy z odpinaną szyją

Post autor: adammKI »

No i dziś były pierwsze koty za płoty z tigiem.

Generalnie to na tej naczepie się uczyłem więc jest trochę do poprawy i jak tyko kupię drut 1mm to poprawię tam gdzie lekko poprzepalało.

Tak czy siak, rama nośna wstępnie pospawana.

W poprzeczkach zrobiłem otwory żeby tamtędy przepuścić przewody do serwa skrętu oraz do oświetlenia.

Myślę że zanim dojdę do robienia szyi to spawanie bardziej opanuję.
A i tego zimnego spawania praktycznie nie używałem tylko zwykłe spawanie DC bez pulsu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ