Zetor 16145

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Zetor 16145

Post autor: adammKI »

Felgi jak siedziały na samej półośce to się lekko kołysały bo nie jest idealnie spasowne.
Teraz opierają się o blaszki idociska to nakrętka. A pin dodatkowo zabezpiecza przed obróceniem felgi względem półosi

Wykonanie będzie poprawione, może ze stali, to na razie prototyp który działa.

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Zetor 16145

Post autor: adammKI »

Tył ramy trzeba było podnieść (lub obniżyć most, jak kto woli) to zmieniła się również koncepcja z serwem skrętu.

Wczoraj dolutowałem nowe uchwyty mocujące tak aby pogodzić serwo z mostem, dodatkowo powstał górny uchwyt mocowania zaczepu i podnośników tylnych.

Po zamontowaniu serwa prześwit jest taki sam jak z przodu więc nie jest źle.
Na końcu zrobię jeszcze z blachy osłonę od spodu na serwo skrętu i przekładnię z rozdzielaczem.

Zastanawiam się czy go malować czy zostawić tak jak jest teraz bo bardziej realnie to wygląda niż taka nóweczka z salonu.

Jeszcze do dokończenia felgi - powiercić otwory pod resztę śrub i zamontować obciążniki.

PS: lutowanie wczoraj zakończona bardzo późno i jeszcze nie wyszlifowane więc wygląda na trochę posmarkane.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7776
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Zetor 16145

Post autor: Maciej »

Fiu, fiu :ok

Awatar użytkownika
wajha1983
Kierowca
Posty: 4882
Rejestracja: 10 lis 2013, 16:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Zetor 16145

Post autor: wajha1983 »

Powoli zaczyna to wygladac

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Zetor 16145

Post autor: adammKI »

Dziś wieczorem powstało tylko mocowanie serwa od podnośnika.
Będzie na serwie Carsona które kupiłem do Scanii ale coś mi w nim nie pasowało tylko nie pamiętam co.


Zrobiłem jeden błąd który teraz muszę ciągnąć do końca bo za dużo musiałbym się cofać a nie mam na to czasu.
W wersji ze starymi kołami, rama w tylnej części musiała być podwyższona.

Na nowych kołach rama powinna być jako jedna całość, bez żadnych podwyższeń więc dolutowałem kawałki ramy żeby to wyrównać.
Szkoda mi było ruszać prosto zlutowaną ramę, zwłaszcza mocowanie przedniego mostu które wyszło rewelacyjnie.

Teraz tak to się za mną będzie ciągnęło.
Nie chcę zaczynać od nowa więc dokończę tak jak jest żeby to już jeździło a nową ramę zrobię na spokojnie i wszystko tylko przełożę.

Myślę że od jutra już zacznę powoli wszystko montować, tylko na razie bez kabiny bo nie wiem gdzie ją schowałem.

Zetorowi chciałbym zrobić jeszcze z tyłu WOM ale nie mam gdzie upchać drugiego silniczka.
Musiałbym nieco zmodyfikować kabinę. Najlepiej gdyby była nie widoczna w środku to upchało by się jeszcze hydraulikę do TURa, ale to dalekie plany.

Na razie nie mogę się doczekać malowania ramy.
Mam już podkład niby najlepszy do mosiądzu, kolor dam RAL 7046 lub 7038.

Na korpusie do mocowania silnika od góry jest miejsce na odbiornik a z boku na wyłącznik oraz regulator.
W obudowie imitującej silnik będzie otwór na radiator o regla.
Po drugiej stronie jakieś imitacje filtrów zrobione z kondensatorów, rurki paliwowe i co tam jeszcze taki traktor posiada.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to jeszcze w czerwcu będą targane przyczepy i wproszę się z synem na jakiś spocik na jeden dzień.


Po skończeniu Zetora zabieram się za niskopodłogówkę do Scanii żeby mogła ciągać Zetora i przyczepę
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
borek
Traktorzysta
Posty: 5212
Rejestracja: 22 sty 2012, 10:28
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Zetor 16145

Post autor: borek »

No nieżle Ci to idzie, czekam na pierwsze testy

Awatar użytkownika
Rasalo
Maszynista Fi 26
Posty: 4293
Rejestracja: 04 kwie 2013, 18:46
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Zetor 16145

Post autor: Rasalo »

Ta przewiercono ośka lego wyglada bardzo solidnie.
Betonowego pustaka wyszarpie z błota jak nic :ok

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Zetor 16145

Post autor: adammKI »

Ośka lego nie jest przewiercona.

Jeszcze Was będę z rowów wyciągał i to z podpiętą załadowaną przyczepą :he

Niech ten Zetor zacznie już jeździć bo mam go prawie rok a przepracował u mnie może ze 2 motogodziny.

Jeśli wszystko zadziała jak należy to będzie przechodził modyfikacje

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Zetor 16145

Post autor: adammKI »

Post za postem ale nie da się już edytować.

Do wszystkich niedowiarków którzy NIE WIERZĄ ŻE OŚKI LEGO WYTRZYMUJĄ... macie rację, nie wytrzymują :oops:

po podłodze było super, dopiero jak dostał obciążenia to się obrobiły.

Dziś z pręta mosiężnego fi5 wystrugałem repliki osiek lego. Idealnie może nie wyglądają ale zmontowane i działa.
Muszę powalczyć z wszędobylskimi luzami, głównie na przegubach.
Przeguby wiadomo, made in china, każdy jakiś luz ma, a że jest ich 6 sztuk to są odczuwalne podczas użytkowania.

Układ kierowniczy wraz z półośkami również mają luzy, też do lekkiej poprawki.



Z oświetleniem chciałem się pobawić tak żeby zaprogramować sobie Atmegę32 i sterować z apki.
Bascoma dopiero zaczynam ogarniać więc za długo by to zajęło, na razie stabilizatorem napięcia LM7805 zjadę sobie z pakietu zasilającego do 5V a dalej rezystory dobrane do LED-ów.

Czy Waszym zdaniem można zrobić wspólną masę na ramie czy do każdej diody trzeba ciągnąć + i -?


No i kabinę też trzeba będzie zrobić nową bo ta średnio pasuje wizualnie do tych opon.

adammKI
Kierowca
Posty: 281
Rejestracja: 17 lip 2018, 10:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Zetor 16145

Post autor: adammKI »

No to sam sobie upnę.

Rama pomalowana najpierw podkładem (jakiś lepszy) a następnie RAL7016 co mi został ze Scanii.

Serwo skrętu oraz rozdzielacz najpierw primerem do plastiku, potem podkład i na końcu ten sam RAL7016

Przekładnia na razie zostaje ta którą wykonał Borek.
Tak jak pisałeś Borku, przełożenie jest minimalnie większe.

Po zmontowaniu przegubów i wałów ale bez podpięcia silnika popychałem go po podłodze.
Dopiero po około 2 metrach toczenia zaczynały się nie zgrywać napędy (nie od razu dzięki luzom na przekładniach w mostach, rozdzielaczu i na przegubach).

Nowe opony plus ta podłoga dawały super przyczepność. Myślę że w terenie gdzie jest piach itp. to nie będzie odgrywało żadnej roli bo na takim podłożu będzie lekki uślizg.

Nie jest dociążony jeszcze przód ale już widzę że bez mechanizmów różnicowych to skręt nie idzie idealnie. Lekko go wynosi na zewnątrz. Ale to po parkiecie i płytkach na balkonie więc w terenie może tego nie być.

Pomalowana dziś primerem, podkładem i farbą maska. Schnie w piwnicy więc dziś nie zagości na sesji zdjęciowej.

Serwo Carsona od TUZ-a będzie zmienione bo jest za słabe.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ