MDW E-514S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
slider
Kierowca
Posty: 310
Rejestracja: 22 wrz 2012, 22:09
Been thanked: 1 time

MDW E-514S

Post autor: slider »

W międzyczasie kiedy coś tam sobie dłubię przy valtrze potrzebowałem odskoczni i podłubania przy czymś innym. Temat już kiedyś poruszałem jako dzieciak, czego efektem był przerobiony samochodzik rc i „model” jeśli można to w ogóle tak nazwać w skali ok. 1:30. Tym razem środki są nieco większe, wiedza również, dostęp do narzędzi jako taki, więc może tym razem wyjdzie coś fajnego. Projekt jest na pewno długoterminowy, ponieważ w międzyczasie czeka mnie zmiana stanu cywilnego i zakup własnych 4 kątów, ale chciałbym pomału jakieś kroki do przodu wykonywać. Pewnie część osób uzna, że projekt i tak upadnie. Być może mają rację :) i nie będę się o takie rzeczy obrażał, ale póki co chęci są i większość rozwiązań przemyślana jak je wykonać. Jak się patrzy jakie cudeńka powstają na tym forum to aż chce się przy czymś swoim działać.

Po dłuższym wstępie do rzeczy. Model to kombajn zbożowy MDW Fortschritt E-514S w skali 1:16 z końcówki jego lat produkcji, kiedy był już malowany w kolorach niebieskich. Wcześniej występował w różnych odcieniach zielonego i w wersji eksportowej – czerwonej. Wersja S, którą mam zamiar wykonać ma większą i nowszą kabinę, mocniejszy 6-cylindrowy silnik, inne koła, powiększony zbiornik na zboże i to chyba na tyle ze zmian w stosunku do starszych wersji. Tutaj porównanie:
1.jpg
2.jpg
Do wymiarowania wykorzystuje model kartonowy w skali 1:32 i instrukcję ze wszystkimi częściami zamiennymi i ich schematami, do tego jak pewnie w przypadku każdego pełno zdjęć i zbliżeń dla poszczególnych elementów. Mam także w rodzinie dostęp to takiego kombajnu także nieco go sobie ostatnio podczas odwiedzin obejrzałem.
3.jpg
W mam też swoje rysunki poglądowe, z których później zbieram wymiary i robię podział elementów, które wykonuje. Model będzie w większości z hipsu i plexi oraz częściowo mosiądz, ponieważ z tymi materiałami mogę sobie jako tako poradzić ze swoimi narzędziami.
4.jpg
Trochę informacji o tym co chcę tam zastosować
- Napęd – 2 przekładnie modelcraft 1:100
- podnośnik hedera – siłowniki z przekładni pololu na chińskim reglu
- napęd podajnika, młocarni, wytrząsaczy, sieczkarni, wialni itd. za pomocą zębatek łańcuchowych modelcraft i ich łańcucha.
- opróżnianie zbiornika na zboże z oddzielnym małym silniczkiem z reglem jednokierunkowym.
lancuch_pasek.jpg
To na początek, na razie mam apkę 6-kanałową, którą pewnie zmienię za jakiś czas na turnigy 9x polecaną na forum, wtedy dodatkowo rozważę automatyczne rozkładanie rury i może regulacja wysokości motowideł w hederze, ale to plany na kiedyś, kiedyś.

Koła pasują przód od brudera z mniejszej serii, a tył podpasował z lego i takie zakupiłem:
kola.jpg
kola2.jpg
Co na razie robię? Skupiłem się na kabinie i chciałbym niedługo skończyć jej wnętrze, przy takiej skali wszystko w niej widać, więc raczej nie ma co kaszany odstawiać. Zdjęcia są kiepskie... następnym razem zrobię je lustrzanką bo na żywo kabina wygląda znacznie lepiej. Szok jak dużo mankamentów widać na takich zdjęciach :) Na podłodze i ściankach jest już obicie, kolejnymi elementami będą wszystkie drążki, fotel, kierownica, pedały a na koniec górna część kabiny z nawiewami i radiem.
Podstawa i pierwsze wycięte ramki
podstawa.jpg
kab3.jpg
I dalej już poklejone, wstawione szyby i uszczelki. Jak przystało na sprzęt rolniczy szyby nie są najczystsze :D Drzwi są na razie prowizorycznie zamocowane, jak widać bez tylnej ścianki kabiny nie wszystko trzyma póki co pion, ale najpierw chcę elementy wnętrza powstawiać, żeby mieć więcej miejsca przy ich wstawianiu.
kab1.jpg
kab2.jpg
kab4.jpg
kab6.jpg
kab7.jpg
Nad czym się zastanawiam? Czy warto robić podajniki ślimakowe, które transportują zboże do podajników pionowych idących do zbiornika, ponieważ raczej ciężko będzie o jakiekolwiek skalowe rośliny, które mogłyby imitować zboże. Jeśli nawet się na nie zdecyduję to będzie to konstrukcja uproszczona względem oryginału. Jak na początku wspomniałem projekt, jest dość ambitny, na pewno nie super prosty, ale też nie kosmicznie trudny, więc mogą pojawić się głosy zwątpienia :). Nie ma tutaj większych problemów z miejscem na elektronikę jak w przypadku brudera, ładnie zmieści się w tylnej części pakiet, więc zobaczymy jak będzie dalej.

Kolejna aktualizacja mam nadzieję, już z gotową, wyposażoną kabiną, w międzyczasie trzeba iść dorobić lakier w mieszalni, bo później nie będzie możliwości pomalować niektórych rzeczy. Następnie będę chciał zająć się drabinką i poręczami przy kabinie oraz jej zadaszeniem.

Mam nadzieję, że nikogo nie zanudziłem takim długim pierwszym postem :hehe , więc może ktoś będzie chciał zobaczyć jak pracuje oryginał: https://www.youtube.com/watch?v=9EGQo7LxTaY
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: MDW E-514S

Post autor: Sławek »

Slider, jesteś wielki <szok>

Awatar użytkownika
eagle
Kierowca
Posty: 1178
Rejestracja: 25 lis 2012, 21:03

Re: MDW E-514S

Post autor: eagle »

zasiadam i obserwuje piękna robota z ta kabiną spox

Awatar użytkownika
luki
Kierowca
Posty: 1630
Rejestracja: 03 lip 2012, 15:18

Re: MDW E-514S

Post autor: luki »

:ok Ooo

Awatar użytkownika
Pablo
R.I.P 1971-2018 [*]
Posty: 9679
Rejestracja: 08 sty 2012, 20:20

Re: MDW E-514S

Post autor: Pablo »

borek cię ucałuje :brawo

Awatar użytkownika
Motyl
Kierowca
Posty: 586
Rejestracja: 26 gru 2011, 20:18
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: MDW E-514S

Post autor: Motyl »

Fajne, fajne :)
Pierwszy taki projekt :england

Awatar użytkownika
Drabek
Kierowca
Posty: 9097
Rejestracja: 09 sie 2012, 20:35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: MDW E-514S

Post autor: Drabek »

O kurcze :ok

Awatar użytkownika
slider
Kierowca
Posty: 310
Rejestracja: 22 wrz 2012, 22:09
Been thanked: 1 time

Re: MDW E-514S

Post autor: slider »

Dzięki Panowie za pozytywne przyjęcie projektu :oops: Pracy troszkę trzeba będzie włożyć, ale mam nadzieję, że uda się go ukończyć i zwiększyć park maszynowy na forum.

Awatar użytkownika
borek
Traktorzysta
Posty: 5212
Rejestracja: 22 sty 2012, 10:28
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: MDW E-514S

Post autor: borek »

Pablo pisze:borek cię ucałuje :brawo
:friends

Oczywiście że tak kawał maszyny będzie i zajebiście będzie się prezentował na lawetach. :england

Awatar użytkownika
Rasalo
Maszynista Fi 26
Posty: 4293
Rejestracja: 04 kwie 2013, 18:46
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: MDW E-514S

Post autor: Rasalo »

Tego jeszcze nie było :brawo

ODPOWIEDZ