Terex-Schaeff HR16

Awatar użytkownika
czarny Ślązak
Kierowca
Posty: 98
Rejestracja: 25 sty 2022, 16:13
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Terex-Schaeff HR16

Post autor: czarny Ślązak »

Powitał.
Powiem tak, dałem se rok na ukończenie modelu, ale takiego popędu dostałem, że w dwa miesiące zrobiłem już 70% prac :oops:
Konstrukcja z czarnej, lutowana na miękko (jedyne szpila wieńca jest lutowana na twardo, bo przenosi większe siły), trochę mosiądzu i et voila.
Koparyna będzie malowana na biało-szary mat, bo będzie to model na bazie licencji Terex'a. Aktualnie siedzi w nim już 5 silników, dwa 30rpm na gąski, jeden 30rpm na wieniec obrotowy, jeden do pługa i jeden to kątowania ramienia względem korpusu.
Obrót jest na dwóch łożyskach oporowych, gdzie korpus jest także bieżnią.
Siłowniki zrobiłem w tym tygodniu według własnego projektu, pojedyncze uszczelnienia na ujemnym pasowaniu wytrzymują nacisk dorosłego w poziomie (opierałem się o tłoczysko) bez puszczania oleju.
Siłowniki są rozkręcane w celu wymiany uszczelnień, przednia głowica jest na gwincie M7x0,75, tłoczysko na M3, średnica siłownika to 8mm i 10mm. Wszystkie gwinty uszczelnianie na Loctite 542.
Ogółem miejsca jest jak na lekarstwo ale ściągłem sobie regulatory mikro. Pompę i rozdzielacz 3 sekcje także będę robił sam, bo po prostu ceny są chore. Plan i projekty już mam, najbardziej obawiam się pompy ale i to przezwyciężę.
Podziękowania dla kolegi Darka, który zamówił mi węże 2mm z magoma i czekam na fanty dancer
Założenie jest takie, że ma być jak najbardziej odwzorowana :joint
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
TiroManiaK_2006
Kierowca
Posty: 1382
Rejestracja: 08 sty 2018, 11:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 16 times

Re: Terex-Schaeff HR16

Post autor: TiroManiaK_2006 »

Bardzo fajna mini kopareczka. Mam nadzieję że zawitasz z nią na spota.

Awatar użytkownika
storm87
Kierowca
Posty: 413
Rejestracja: 25 sty 2018, 21:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terex-Schaeff HR16

Post autor: storm87 »

:ok Wow extra

Awatar użytkownika
wajha1983
Kierowca
Posty: 4882
Rejestracja: 10 lis 2013, 16:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Terex-Schaeff HR16

Post autor: wajha1983 »

Fajny projekcik spox
Życzę powodzenia z pompa i rozdzielaczem, to juz jest wyższa Szkoła jazdy.
Bede tu zagladal

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7774
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Terex-Schaeff HR16

Post autor: Maciej »

O Panie :szoki Czyżbyś zainspirował się filmikiem Barste?
Czym u Ciebie różni się lutowanie na miękko od lutowania na twardo?

Awatar użytkownika
Sogun
Kierowca
Posty: 1424
Rejestracja: 10 wrz 2017, 07:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 16 times

Re: Terex-Schaeff HR16

Post autor: Sogun »

:ok śliczny maluszek będzie :) zawsze sie zastanawialem jak ten Bartse a teraz Ty upchniesz te wszystkie bebechy w srodku? przeca tam co najmniej z pięć sekcji hydro jest , a gdzie pompa, aku a gdzie elektronika? masakra, szacun , 3mam kciuki za projekt

Awatar użytkownika
czarny Ślązak
Kierowca
Posty: 98
Rejestracja: 25 sty 2022, 16:13
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Terex-Schaeff HR16

Post autor: czarny Ślązak »

Też się bałem, ale jak w końcu zacząłem robić to przekonałem się, że to najmniejszy problem :P najciężej jest wszystko zrobić na gotowo tak, by było proste i osiowe. Trochę pracy jeszcze jest, ale teraz to już stricte będzie z górki :D

Awatar użytkownika
czarny Ślązak
Kierowca
Posty: 98
Rejestracja: 25 sty 2022, 16:13
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Terex-Schaeff HR16

Post autor: czarny Ślązak »

Maciej, lutowanie twarde wykonujemy lutami twardymi (spoiwami) których temp. Topnienia zaczyna się od ok. 450°C wzwyż, a miękkie poniżej 450°C. Do lutowania miękkiego wystarczy ci zwykły palnik na gaz lub lutownica (min. 100W). Do twardego znowu palnik propan-tlen lub acetylen/wodór. Głównie dlatego, że musisz w bardzo szybkim tempie nagrzać małą powierzchnię by nie utworzyły się na niej tlenki hamujące adhezję spoiwa.
Przy lutowaniu miękkim używamy topnika lub pasty lutwonicznej ( nie kalafonii stałej) ewentualnie kwasu lutowniczego. Trzeba najpierw łączone detale zmatowić poprzez przetarcie pilnikiem albo papierem ściernym, następnie pokryć topnikiem/pastą, rozgrzać i przyłożyć lutowie.
Przy twardym nie jest wymagane użycie topnika ale warto przeszlifować powierzchnię.
No i im grubszy materiał tym dłużej trzeba go grzać.
Ja stosuję luty z ołowiem bo po prostu są świetne, da się je dostać mimo że Unia zabroniła stosować w nich ołów.
Sprzęt którego ja używam to do miękkiego lutowania zwykła Dedra 100W zielona z leroya, znowu do twardego małych elementów palnika Rothenberger Roxykit z modyfikacją tzn. Butla tlenowa to normalna wszędzie dostępna 20L zamiast tego dziwactwa od producenta (butelka 1L za 200zl) do spawania/cięcia i lutowania dużych elementów palnik Shermana, taka kopia naszego Peruna.
Do szlifowania używam Proxxon BS/E oraz Proxxon IBS/E. Do BS/E kupuję wyłącznie pasy z nasypem Cubitron (ceramika)

Awatar użytkownika
czolgruski
Kierowca
Posty: 435
Rejestracja: 09 kwie 2021, 19:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Terex-Schaeff HR16

Post autor: czolgruski »

O Panie, ale Ty żeś mnie zaimponował w tej chwili :brawo
Wygląda prze kozacko, robota pierwsza liga :ok miejsca jak na lekarstwo, chcę zobaczyć, jak Ty tam to wszystko upchniesz :he

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Terex-Schaeff HR16

Post autor: Sławek »

Super projekcik :brawo

ODPOWIEDZ