LESU SK 500 czyli KOBELCO SK 500

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 8198
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 64 times
Been thanked: 112 times

Re: LESU SK 500 czyli KOBELCO SK 500

Post autor: Maciej »

Kończy się rok i chciałem chociaż ten temat domknąć :he Na targach w Poznaniu zmieliłem zębatkę napędu gąsienicy. Kamień tak nieszczęśliwe wpadł między ramę a tarczę gwiazdy napędzającej gąskę, że się zaklinował. Usłyszałem chrupnięcie z odległości 2 m mimo, że na hali był nielichy gwar :he Co ciekawe - sam nasypałem wcześniej na w miarę czystą gromadę ziemii wiadro kamieni żeby przesiewacz miał co robić :he :odlot :eyes

Na szczęście udało się przedstawić tę historię jako "samo się zmieliło" majfrendowi, a że te koparki cierpią na przypadłość mielenia zębatek z uwagi na błędy konstrukcyjne - to przeszło i zostały mi wysłane "na gwarancji" za free zestawy naprawcze :jezor W przeciwnym wypadku coś ponad 150 $ trzeba położyć :szoki

Koparka obeschła:
20241215_110454 (Kopiowanie).jpg
20241215_110456 (Kopiowanie).jpg
Jak widać kamyczków było na targach co nie miara:
20241215_111615 (Kopiowanie).jpg

Już jakiś czas czekały dostarczone z Azji (dzięki Danielu!) zestawy naprawcze mechanizmów napędu:
20241125_112225 (Kopiowanie).jpg
20241125_112230 (Kopiowanie).jpg
20241125_112306 (Kopiowanie).jpg
Więc jak znalazłem moment to siadałem i podmieniłem. Podmiana banalna, wystarczy pilnować instrukcji bo koła zębate mają różne grubości i moduły.

Instrukcja nakazuje zmieniać obie strony gdyż ma być przełożenie inne niż pierwotne. Szczerze - nie widzę żadnych różnic w kołach zębatych. Może każde rożni się o 1 ząb i łącznie daje to jakiś efekt:
20241221_094108 (Kopiowanie).jpg
20241221_094909 (Kopiowanie).jpg
20241221_094913 (Kopiowanie).jpg
20241221_101117 (Kopiowanie).jpg
Tak wyglądała zmielona zębatka atakująca:
20241221_102455 (Kopiowanie).jpg
a tak porównanie "nowej" i "starej" (stara wyżej):
20241221_102944 (Kopiowanie).jpg
Koparka przepalona, pojeżdzone na sucho po macie na biurku, wszystko działa. Do skrzynki i sen zimowy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
TiroManiaK_2006
Kierowca
Posty: 1491
Rejestracja: 08 sty 2018, 11:21
Has thanked: 19 times
Been thanked: 17 times

Re: LESU SK 500 czyli KOBELCO SK 500

Post autor: TiroManiaK_2006 »

Grunt że naprawa przeprowadzona pomyślnie. Musi mieć co ładować moje nowe wywrotki...

Awatar użytkownika
Andreas
Maszynista
Posty: 807
Rejestracja: 22 wrz 2016, 14:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: LESU SK 500 czyli KOBELCO SK 500

Post autor: Andreas »

po co te podkładki pomiędzy zębami,mam w spychu podobne przekładnie bez tych podkładek,

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 8198
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 64 times
Been thanked: 112 times

Re: LESU SK 500 czyli KOBELCO SK 500

Post autor: Maciej »

Mogły by pełnić funkcję dystansu by nie było luzów, ale skoro to jest projektowane od zera przez LESU to mogą zaprojektować od razu bez konieczności używania dystansu. Zresztą wtedy dystans byłby jeden - na końcu.
Wg mnie to ma przeciwdziałać ścieraniu się mniejszych zębatek z tarczą, na której osadzona jest duża. Być może te duże to jakiś odlew (bo z tarczą), a te małe stalowe (frezowane) i żeby się nie ścierało?

Awatar użytkownika
Andreas
Maszynista
Posty: 807
Rejestracja: 22 wrz 2016, 14:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: LESU SK 500 czyli KOBELCO SK 500

Post autor: Andreas »

u mnie tak to jest rozwiązane,
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Motyl
Kierowca
Posty: 596
Rejestracja: 26 gru 2011, 20:18
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: LESU SK 500 czyli KOBELCO SK 500

Post autor: Motyl »

Spodziewałbym się że planetarki wytrzymają kilka lat ciężkiej pracy, a tutaj popatrz.

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 8198
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 64 times
Been thanked: 112 times

Re: LESU SK 500 czyli KOBELCO SK 500

Post autor: Maciej »

Pewnie wytrzymają, ale nie w sytuacji gdy jest mechanicznie zblokowane koło napędowe o ramę, a gąska pełna zbitej ziemi nie ma jak przeskoczyć :D

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 8198
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 64 times
Been thanked: 112 times

Re: LESU SK 500 czyli KOBELCO SK 500

Post autor: Maciej »

Burza dał mi namiar na jednego Niemca, który robi łyżki na zamówienie o różnych rozmiarach. To i ja sobie zamówiłem taką bez zębów. Na razie nawet nie wiem czy mocowania pasują, ale dowiem się na wiosnę jak koparka pójdzie w ruch :he
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Pawloosw
Kierowca
Posty: 10005
Rejestracja: 01 sie 2013, 22:06
Has thanked: 32 times
Been thanked: 25 times

Re: LESU SK 500 czyli KOBELCO SK 500

Post autor: Pawloosw »

Lyzeczka wyglada konkretnie i pro. Tylko te luty zalane farba kłuja w oczy na km. To jest cyna?

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 8198
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 64 times
Been thanked: 112 times

Re: LESU SK 500 czyli KOBELCO SK 500

Post autor: Maciej »

Taki mały up - dzięki redinowi stałem się posiadaczem dwóch nowych mega łyżek do koparki: skarpówki i wąskiej :yahoo

Poszły w podkład i kolorek :ok
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ