Tym razem na stół projektowy wrzucona maszynka (ploter tnący) do wycinania naklejek, cięcia papieru etc.
Konstrukcja oparta na typowych małych silnikach krokowych Nema 17 znanych choćby z drukarek 3D. Jako element tnący wykorzystałem dostępne powszechnie i popularne noże do plotera Roland.
Projekt konstrukcji w zamyśle był taki, aby pole robocze było łatwo skalowalne. W zasadzie os X czyli oś wzdłużna nie ma ograniczeń, natomiast oś Y (poprzeczna) jest konstrukcyjnie ograniczona, ale w tym przypadku ogranicza ją tylko długość profili aluminiowych oraz paska. Zatem jeżeli kupimy profile v-slot o długości 2m to prawie takie będzie pole robocze (minus 80mm szerokości wózka). Typowe folie naklejkowe z rolki białe mają 50cm, 60cm, 105cm, 120cm, 137cm, 150cm, 160cm.
folie w kolorze zwykle 50cm i 100cm szerokości.
Pasek jest bezkońcowy, zatem można kupić dowolną długość "na metry" i nie ogranicza szerokości plotera
Podsumowując, gdybym, miał podać pole robocze, to X bez żadnych ograniczeń, oś Y ograniczona rozsądkiem, czyli do naszych zastosowań w zupełności wystarczy 500mm. Ja kupiłem profile 400mm, zatem pole robocze będzie około 300mm.
Oś Z oczywiście w tym przypadku nie ma znaczenia, chodzi tylko o unoszenie noża, a grubość cięcia wynikająca z konstrukcji noży to max 2mm.
Elementy konstrukcji przewidziane jest do druku 3D - łatwiej dostępna technologia niż poszukiwanie kogoś z frezarką CNC.
Projekt konstrukcji w tym momencie wygląda tak :
.
Jak widać, oś Z napędzana jest silnikiem krokowym, choć mogłem użyć mechanizmu np. na serwie albo solenoidzie bo w zasadzie nóż powinien mieć stałą pozycję podczas cięcia. Jednak chciałem aby obsługa maszyny była prosta w obsłudze, zatem do wygenerowania g-code można użyć każdego programu cam, a nie tylko dedykowanego rozwiązania, czzli np. Inkscape z dodatkiem do lasera itp. itd. Dodatkowo, pozwala użyć dowolnego sterownika CNC i oprogramowania do niego a nie tylko tych pod laser czy ploter (chodzi po odpowiednie komendy do podnoszenia/opuszczania osi Z). To również eliminuje konieczność stosowania dodatkowych modułów przekaźników czy innych, do sterowania solenoidem itp. Tu wystarczy podpiąć wtyczkę silnika osi Z do płytki i nic więcej nie potrzeba.
Sterowanie opisze na późniejszym etapie bo jeszcze nad tym pracuję, ale na dziś to będzie raczej Shield CNC do arduino UNO za kilka złotych oraz do tego zakupiłem płytkę Wemos R32 z układem ESP32 na podkładzie a wielkością kompatybilną z UNO. ESP32 to potężny procek w porównaniu do Atmega328 z UNO, jak również posiada interfejs BT oraz WiFi.
To na razie tyle. Jak zmontuję i uruchomię to przygotuję cały BOM wraz z przykładowymi linkami do części oraz instrukcję montażu.
Myślę, że koszt powinien się zmieścić w około 400, max 500 zł, z czego główny koszt (150 zł) to silniki krokowe + 80 zł za oprawkę i nożyki Rolanada. Oczywiście można to zrobić taniej wykorzystując to co się ma w domu albo kupując np. używki silników itp., nie skupiam się nad wyciskaniem najniższej ceny bo nie o to tu chodzi

Na marginesie, polecam się przesiąść na DSM 5.0, ma kilka nowych funkcji i pracuje sporo płynniej.
Pozdr