Drukarka 3D "UNIX DELTA"

Narzędzia modelarskie, maszyny CNC, tokarki itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Drukarka 3D "UNIX DELTA"

Post autor: Sławek »

Od dłuższego czasu przeglądam fora dyskusyjne w temacie drukarek 3D :hehe
Skończyłem frezarkę więc będę sobie mógł wyciąć części do budowy printera :)
Generalnie różnych typów konstrukcji drukarek jest tak dużo, że ta ilość przyprawia o ból głowy :cool
Najwięcej rozwiązań to podobnie jak w frezarkach, ruchomy stół w XY i Zetka w pionie. Taka rozwiązanie powoduje, że przy prędkości wydruku 60-100 mm/s stół wraz z drukowanym elementem porusza się z dużymi przyspieszeniami, co powoduje deformacje drukowanego elementu z powodu tego, że wydruk jest ciepły (ABS topi się w około 230 st. C) :) dlatego konieczna jest kombinacja ze smarowaniem stołu klejami różnej maści, lakierem do paznokci, lakierem do włosów itp. :D żeby wydruk dobrze trzymał sie stołu :)
Dlatego długo szukałem rozwiązania które wyeliminowało by ten problem i znalazłem - drukarka z kinematyka wahadła :D
To nic innego, jak wahadło zawieszone w przestrzeni, z trzema punktami zaczepienia. Mechaniczna zasada działania jest prosta, ale sterowanie jest bardzo wymagające, gdyż oparte jest na obliczeniu tangensów kątów w przestrzeni :szoki
Ale są takie softy które to potrafią :)

Moją konstrukcję wzoruję częściowo na projekcie gościa zza Wielkiej Kałuży o nazwie Kossel Mini :)
Tak ona wygląda :
8730999022_8c997d84b1.jpg
A tak drukuje :



Jak przystało na projekty RepRap, części do drukarek 3D drukowane sa na drukarkach 3D :)
Ale u mnie to będzie po ludzku :hehe czyli frezowane :he
Pierwowzór ma konstrukcję opartą na aluminiowym profilu konstrukcyjnym do którego montowane są miniaturowe szyny i wózki Hiwin, znane np. z mojego cnc. Jednak różnica jest dość istotna, w cenie, im coś mniejsze tym wiadomo, droższe, metr bieżący szyny MGN12 kosztuje 495 zł, a jeden wózek 90 zł. Zatem wyszłoby 1,5m x 495 + 3 x 90 = 1012 zł :o
No więc pomyślałem trochę i przeprojektowałem konstrukcję, zamiast szyn i wózków, użyję łożysk liniowych oraz wałków fi 12 mm, po 2 szt. na każdą oś, czyli 6 x 0,5m wałka plus 6 x łożysko liniowe w obudowie - koszt 218 zł :)
Elektronika już w drodze od 2 tygodni, powinna być niedługo (niestety z bezpłatną przesyłką z ebaya mam przykre doświadczenia :pala :)
Reszta to silniczki krokowe po 25 zł/szt, paski zębate po 13 zł/mb i trochę sklejki i derlinu :)
3d.png
Wiem, że rysunek nie jest piękny, ale kocham rysować w 2D :D później to przerobię na 3D, ale myślę, że można się połapać o co chodzi :hehe
Od dołu :
- podstawa
- widok z boku
- ramka górna

Jak widać, są po dwa wałki i na nich po jednym łożysku liniowym do których jest przykręcone mocowanie. Do mocowania są przykręcone linki jakich używamy w naszych modelach :he tylko wykonane z rurki węglowej 6/4mm oraz rod endów Traxxasa #5347 od Revo :)
W podstawie będzie umieszczona elektronika oraz zasilacz :)
No i jeszcze głowica drukująca oraz ekstruder czyli "podawacz" filamentu (qrde, trza sie uczyć nowego slangu <szok> ) :)
Są dwa główne standardy filamentu, 3mm i 1.75mm, oraz dwa podstawowe tworzywa, ABS i PLA, pierwsze to wiadomo, drugie jest tańsze, ale ma tą wadę, że praktycznie nie da się obrabiać po wydruku, za to jest bardzo twarde :)
To tak w olbrzymim skrócie, bo temat jest ogromny :piorun
Tu "krótka" lista różnych projektów open source dotyczących reprapów https://sites.google.com/site/3dprinter ... ossel-mini" onclick="window.open(this.href);return false; - miłego oglądania :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
mauy-miu
Śpioch
Posty: 5873
Rejestracja: 01 maja 2012, 22:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: 3D UNIX delta printer

Post autor: mauy-miu »

o masakra :o
trzeba było sobie zostawić V2 i zamiast wrzeciona wstawić ten...ten...to co topi tą żyłkę :P
ambitna maszyna jak zawsze :brawo
pozdro

p.s. właśnie wyobraziłem sobie budżetową wersję Barmana, na szynach od szuflad i gumkach recepturkach :P ;)
:friends
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2014, 21:49 przez mauy-miu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: 3D UNIX delta printer

Post autor: barman_pl »

No czekam na pierwsze druki, bo ciekawi mnie jak to będzie działać :brawa

Pozdr.

Awatar użytkownika
vanhasen
Kierowca
Posty: 92
Rejestracja: 30 lip 2012, 10:16

Re: 3D UNIX delta printer

Post autor: vanhasen »

Woooow :) Będę mocno kibicował.
W pierwowzorze uwagę przyciągają elementy łączące konstrukcję oraz mocujące silniki - bardzo sprytne, ale też bardzo wymagające. Z czego planujesz je zrobić?

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: 3D UNIX delta printer

Post autor: Sławek »

U mnie nie będzie tych profili bocznych, tam bedzie "pudełko" ze sklejki lub derlinu, wiec mocowania silników będa bardzo proste, w srodku bedzie też elektronika :)

Awatar użytkownika
luki
Kierowca
Posty: 1630
Rejestracja: 03 lip 2012, 15:18

Re: 3D UNIX delta printer

Post autor: luki »

Widzę ,że naprawdę pochłonęły Cię nowoczesne technologie , jak widzę jest nieco tańsze w budowie niż cnc ,a jak z elektroniką i softem jest to open source? Powodzenia ,może też się skuszę na zbudowanie drukarki 3D jak zakończę moje cnc. :frank

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: 3D UNIX delta printer

Post autor: Sławek »

Tak, jest dużo elektroniki i softu open source. Ja wziałem tzw. Ramps 1.4 czyli Arduino 2560, Ramps od Pololu, stepsticki A4988 i wyświetlacz LCD z czytnikiem SD :)
http://www.ebay.pl/itm/171202273202?ssP ... 1423.l2649" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
wajha1983
Kierowca
Posty: 4882
Rejestracja: 10 lis 2013, 16:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: 3D UNIX delta printer

Post autor: wajha1983 »

:smajlik

Awatar użytkownika
Maciek
Moderator
Posty: 3940
Rejestracja: 07 sty 2012, 21:21

Re: 3D UNIX delta printer

Post autor: Maciek »

Podziwiam, co za projekt, takiego ustrojstwa nie widziałem :o

Awatar użytkownika
redin
Kierowca
Posty: 2034
Rejestracja: 21 sie 2012, 23:34
Been thanked: 22 times

Re: 3D UNIX delta printer

Post autor: redin »

Sławek, nasz kolega Jafuz zajmuje się drukarami, juz zbudował taką deltę z tego co widziałem, ja też działam z drukarą, mam już ramę złożoną nawet
:hehe
To moja konstrukcyjka


Obrazek

Ale rezygnuje z wałków na rzecz prowadnic http://www.cncland.pl/seria-msb-typ-kompaktowy" onclick="window.open(this.href);return false;

Zrobię sobie reklamę przy okazji, jakby ktoś chciał prowadnice PMI to mam je w swojej ofercie :) Tak samo profile alu konstrukcyjne, zębatki, paski itp

ODPOWIEDZ