Frezarka CNC stalowa - V2

Narzędzia modelarskie, maszyny CNC, tokarki itp.
Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: Sławek »

Gwoli ścisłośi, mam to niebieskie, to jest chyba Petrygo :he
Eee, pieprzenie, a woda to nie pozatyka ? chyba bardziej, bo woda zawiera kamień i inne takie :he
W sumie chłodnice w autach są aluminiowe i raczej od srodka nie gnija tylko od zewnątrz, mozna by sie pokusić o te nowe generacje płynów, czyli np. Dynagel itp. :)

Awatar użytkownika
czayo
Kierowca
Posty: 929
Rejestracja: 17 wrz 2012, 14:37

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: czayo »

No akurat kranówa to najgorsze co może być :) Jeśli już to destylowana.

Co do chłodnic alu, to nie wszystko można lać niestety. Często jest nawet napisane że nie do chłodnic alu. Dlaczego, hgw, ale jak piszą nie lać, to nie leję. A petrygo to chyba do alu się nadawało.

Ale właśnie o czymś w tonie Dynagelu myślałem, to trochę nowsza technologia, może będzie "lepsze" :)

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: Sławek »

Wrzeciono jest stalowe, z nierdzewki, wiec nie ma sie sie co strachać :he

Awatar użytkownika
kamaz82
Kierowca
Posty: 271
Rejestracja: 15 gru 2012, 18:41

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: kamaz82 »

czayo pisze:No akurat kranówa to najgorsze co może być :) Jeśli już to destylowana.)

Ja mam wodę destylowana 2 lata i nawet trochę koloru nie zmieniła a po za tym to gościu który mi sprzedawał polecał własnie wodę a nie boryga czy petryga

Awatar użytkownika
vanhasen
Kierowca
Posty: 92
Rejestracja: 30 lip 2012, 10:16

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: vanhasen »

Czayo, Twoja maszyna ma duży potencjał a jak pisałeś - ze zmianą napędów można poczekać. Z tym polem będzie monstrum. W najgorszym wypadku na jakiś czas dorzucisz do tych krokowców co masz jakieś przełożenie na paskach.
Co do serw to przy ich doborze bierz pod uwagę, że Nm podawane w dokumentacji to parametr ciągły, tymczasem w peaku to samo serwo może przez krótki czas być 3xsilniejsze. Do tego serwo nie traci momentu wraz ze wzrostem obrotów. Czyli – to, co ja ustrzeliłem jest totalną przesadą. 400W z Leadshine’a spokojnie by starczyło.
Rezystory, które zamówiłem Chińczyk opisał po prostu „hamulce” więc byłem nastawiony na jakiś nieduży dodatkowy mechaniczny element, ewentualnie właśnie montaż rezystora w obudowie. A wyszło jak wyszło – kolejny overkill...

Pytałeś o zadajnik MPG – reasumując to bardzo fajna zabawka, ale ja się do niej nie potrafiłem przekonać. Wolę klawiaturę. Tutaj napisałem parę słów - http://www.cnc.info.pl/topics12/mach-be ... 268,30.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Chłodzenie – profi. Ja założyłem, że skoro chińczycy nazywają te wrzeciona „water cooled spindle” to znaczy że nie ma co kombinować. Tylko dolałem do 30-litrowego baniaka z kranówką mocnego środka do dezynfekcji żeby nie mieć hodowli glonów (od roku nic zauważalnego w nim nie zamieszkało). Mam o tyle komfortową sytuację, że maszyna stoi na poddaszu i ujemne temperatury mi nie grożą (za to 40 stopni w lecie mam gwarantowane...).

Widzę że nastawiasz się na montaż prowadnic na ramie. Nie rozważałeś podejścia odwrotnego – wózki na ramę a prowadnice od spodu stołu? W ten sposób wyciśniesz z maszyny jeszcze większe pole, osłonisz prowadnice przed wiórami i równomierniej obciążysz wózki (choć przy hiwinach 30tkach i zastosowaniach modelarskich to raczej pomijalna zaleta...).

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: Sławek »

kamaz82 pisze:
czayo pisze:No akurat kranówa to najgorsze co może być :) Jeśli już to destylowana.)

Ja mam wodę destylowana 2 lata i nawet trochę koloru nie zmieniła a po za tym to gościu który mi sprzedawał polecał własnie wodę a nie boryga czy petryga
Bo najtańsza :)

Awatar użytkownika
czayo
Kierowca
Posty: 929
Rejestracja: 17 wrz 2012, 14:37

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: czayo »

Z tym chłodzeniem, to poprostu nie mam miejsca, i woda też ni da rady, stąd kombinowanie :D

Dzięki za info o MPG, będe kombinował żeby w przyszłości je kupić, choć właśnie się moje plany po....krzyżowały. Planowanie konstrukcji najwcześniej za 1,5 miesiąca w dotychczas umówionym miejscu. Więc muszę szukać frezarki :/

A właśnie wymieniłeś serwa o których myślałem, dokładnie o tych z leadshine'a, 400W. Gdzieś widziałem ofertę za około 400$ komplet. To już się robi "sensowna" cena :) Ale mam nadzieję że narazie te wystarczą te co mam. Potem pomyślimy.

Co do prowadnic, to jasne że rozważałem, dość długo ze sobą walczyłem w tym temacie (mam tak zrobione w obecnej maszynie, i spisuje się dobrze). Największym plusem jest to że bazy jest mniej do obrobienia, ale wada taka że stół musi być też idealny, żeby prowadnice się nie pogięły po przykręceniu. Więc skończyło sie na konstrukcji klasycznej. Wiele maszyn tak działa, więc tu też powinno być ok.

Awatar użytkownika
vanhasen
Kierowca
Posty: 92
Rejestracja: 30 lip 2012, 10:16

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: vanhasen »

"Chińska" cena tych serw to 950 zł (http://item.taobao.com/item.htm?spm=201 ... b5b6bcbbf0" onclick="window.open(this.href);return false;) - czyli 400$ to niezła oferta. Choć stawiam że cło i VAT do tego dojdzie.

Te leadshime'y są o tyle fajne że jest do nich dokumentacja i soft po angielsku, obsługują sterowanie STEP/DIR oraz na sygnałach analogowych +/-10V. No i w razie draki da się dokupić sterownik :)

Awatar użytkownika
czayo
Kierowca
Posty: 929
Rejestracja: 17 wrz 2012, 14:37

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: czayo »

No właśnie widziałem do nich "papiery"

http://www.leadshine.com/productdetail. ... M0400-x-24" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.leadshine.com/productdetail. ... =EL5-D0750" onclick="window.open(this.href);return false;

Narazie nie mogę za dużo o nich czytać bo się jeszcze nakręcę za bardzo :D Więc napewno odpuszczam temat na chwilę obecną :)

Awatar użytkownika
redin
Kierowca
Posty: 2037
Rejestracja: 21 sie 2012, 23:34
Been thanked: 22 times

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: redin »

co do oprężania konstrukcji stalowych, po co piec ? wygodniej zamówic sobie odprężanie wibracyjne, przyjeżdżają, montują taki dupny "wibrator" i po sprawie :D

My tak odprężamy wszystkie konstrukcje stalowe maszyn przemysłowych

ODPOWIEDZ