Frezarka CNC stalowa - V2

Narzędzia modelarskie, maszyny CNC, tokarki itp.
Awatar użytkownika
Drabek
Kierowca
Posty: 9097
Rejestracja: 09 sie 2012, 20:35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: Drabek »

A :krzyk
wszyscy się zbroją :krzyk :krzyk

Awatar użytkownika
Qbus
Kierowca
Posty: 232
Rejestracja: 31 mar 2013, 22:19

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: Qbus »

:brawo super maszynki

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: Sławek »

berla pisze:Im mniejsze obroty tym mniejsza moc a mala moc nie idzie w parze w większymi wiertłami...
Do takich wrzecion wysoko obrotowych stosuje sie wiertła z węglika lub HSSu + chłodziwo lub mgła z wydmuchem wiórów i problem znika ;-)
Dokładnie jak napisał Berla spox
Zwykłe wiertła nie nadają się do wiercenia na wrzecionach z uwagi na obroty i moc :)
Dlatego stosuje się się wiertła o specjalnej geometrii, tu np. widać o co chodzi http://allegro.pl/wiertlo-wiertla-wegli ... 37309.html" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Pozdr

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: Sławek »

Maszyna super Marcin :brawo

Awatar użytkownika
czayo
Kierowca
Posty: 929
Rejestracja: 17 wrz 2012, 14:37

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: czayo »

Dzięki Panowie.

Kamaz, nie wiem jaką masz konstrukcję Z, ale żeby uniknąć gubienia kroków na Z, u mnie Z chodzi wolniej niż pozostałe osie (1000), i specjalnie zrobiłem Z tak żeby była jak najlżejsza (silnik, śruba i bloki nieruchome, ruchoma tylko płyta Z i wrzeciono).

A co do wierteł, to dzięki za rady, a i mnie udało już mi się przerobić trochę wiercenia :)

Więc tak. Do wiercenia wrzecionem, na wysokich obrotach, niewielkich otworów używam zawsze wierteł z węglika (takie jak z linka Sławka), bo zwykłe się nie nadają do takich obrotów (zwłaszcza w kressie, gdzie minimum to 10k). Wierci się bez problemu nierdzewkę.

Jednak duże średnice wierciłem wiertłami HSS (zazwyczaj kobaltowymi 4-9mm, ale nie zawsze, czasami zwykłe HSS). I wtedy to tylko niskie obroty (1200-1800). Oczywiście z mgłą i wydmuchiwaniem wióra, choć przy otworach 20-30mm głębokości wydmuchiwanie nic nie daje. Wierciłem więc z wycofywaniem, żeby się pozbyć wióra z otworu (w zależności od wiertła, co 0.5 lub co 1mm, przy większym zagłębieniu wrzecionu brakowało mocy, i stawało). I ta taktyka sprawdziła się przy wierceniu w alu PA6 na głębokość 30mm, nawet wiertłami 8mm (robiłem to na maszynie v1). I szło jak w masło, i nie było żadnych problemów.

Aaaalllee, z alu 7075 wszystko to zawiodło. Wrzeciono miało zbyt mało mocy przy tych obrotach, i nawet przy zagłębieniu jednorazowym na 0.2mm (prędkość 10mm/min, a nawet mniej) wrzeciono stawało. Podnoszenie obrotów wyżej (około 2000) dodawało mocy, i wierciło trochę lepiej, ale to już nie są prędkości dla wierteł o większych średnicach, i nie podobało mi się jak wiertło pracowało (bardziej skrobało niż skrawało).

Więc zapadła decyzja o montażu Celmy. I tu, z jej mocą przy niskich obrotach te otwory fi9 głębokie na 20mm szło bez wycofywania, bez kombinacji przy prędkości 20mm/min. Oczywiście mgła + nadmuch, więc wiertło cały czas zimne.

Rozmawiałem z kolegą który często wierci w twardych stalach po cięciu plazmą, i mówi że wszystko można powiercić, nawet utwardzonego po cięciu Hardoxa, tylko potrzeba bardzo wolne obroty, dużą moc i wiertło o odpowiedniej geometrii. I właśnie mocy przy wolnych obrotach brakuje w wysokoobrotowych wrzecionach, stąd problem. Rozwiązaniem są falowniki z wektorowe, wtedy ta moc jest, ale chińskie falowniki tego nie mają (a przynajmniej nie mój, no chyba że nie znalazłem, a przewaliłem całą instrukcję).

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: Sławek »

Nie mają, potwierdzam, tu jest charakterystyka liniowa, czyli większe obroty = większe natężenie = większy moment :)
Nie wiem jaki masz falownik, ja mam standardowy chiński, taki szary, bardzo popularny :)

Na szczęście takie wiercenia Marcinie robi się bardzo rzadko, a w zasadzie w przypadku naszych maszyn raz, a potem to już tylko w przypadku pojedynczych lub małej ilości otworów w detalach to się frezuje i po temacie spox

maszyna robi na mnie OGROMNE wrażenie i czekam z utęsknieniem na pierwszy rozruch - cały czas mnie korci aby zrobić większe pole robocze bp czasami jest potrzebne, ale u mnie nie w tym stuleciu bo nie mam na razie kasy :)

Pozdr

Awatar użytkownika
czayo
Kierowca
Posty: 929
Rejestracja: 17 wrz 2012, 14:37

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: czayo »

Ja mam ten sam falownik co Ty. Są jeszcze falowniki LG do tych wrzecion sprzedawane, i nie wiem czy one nie mają trybu wektorowego.

A co do wiercenia, to tak jak piszesz, to jednorazowa akcja. Stąd zamontowałem celmę :) Ale i tak jestem pod wrażeniem, ze PA6 na 30mm powierciłem przy 1500obr, więc w detalach dam radę :)

A co do maszyny, to dzięki Sławek :) U mnie pole wyszło większe niż planowałem, ale przy tych kosztach, powiększenie o kilka cm nie robiło aż tak wielkiej różnicy w koszcie całości (w robocie właściwie też nie), zresztą wiedząc że następnej może już nie być, zrobiłem większą :D

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: Sławek »

:D

Awatar użytkownika
eagle
Kierowca
Posty: 1178
Rejestracja: 25 lis 2012, 21:03

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: eagle »

:smajlik :smajlik

Awatar użytkownika
Radek
Kierowca
Posty: 1131
Rejestracja: 20 sty 2012, 22:40
Been thanked: 1 time

Re: Frezarka CNC stalowa - V2

Post autor: Radek »

Byłem widziałem podziwiałem, normalnie taki warsztat to marzenia z takimi maszynami :ok
I prezent dostałem :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ