Naświetlarka ArduPCB

Narzędzia modelarskie, maszyny CNC, tokarki itp.
Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Naświetlarka ArduPCB

Post autor: Sławek »

No i naświetlarka sprawuje się wyśmienicie :)

Tu testowa pierwsza płytka wykonana ta mdetodą, programator dla mikrokontrolerów Attiny84 których używam do modułu świateł :) płytka wpinana do arduino UNO które robi za programator ISP :)
Widać małe niedociągnięcie spowodowane tym, że podrapałem folię paznokciem, co zresztą widać na folii :)
P619180020160619000288.JPG
P619180120160619000289.JPG
Pozd
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
griszaa
Złomiarz
Posty: 10987
Rejestracja: 22 sie 2012, 04:52
Been thanked: 2 times

Re: Naświetlarka ArduPCB

Post autor: griszaa »

:szoki :smajlik

Awatar użytkownika
Drabek
Kierowca
Posty: 9097
Rejestracja: 09 sie 2012, 20:35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Naświetlarka ArduPCB

Post autor: Drabek »

:brawo

Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Naświetlarka ArduPCB

Post autor: barman_pl »

Zawsze trawienie płytek było dla mnie czarną magią... Zawsze chciałem mieć jedną taką swoją, ale nigdy mi się nie udało, i zawsze lutowałem wszystko na pająka :D... I tak nie łapę jak to Ci działa, ale ważne, że działa :brawa

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Naświetlarka ArduPCB

Post autor: Sławek »

Nie miałem czasu wcześniej tego zrobić, ale nigdy nie jest za późno :)

Naświetlarka przeszła małą przemianę, teraz wygląda tak :
P9032536.JPG
P9032537.JPG
P9032538.JPG
P9032539.JPG
P9032541.JPG
P9032542.JPG
P9032543.JPG
P9032544.JPG
P9032545.JPG
P9032546.JPG
P9032547.JPG
P9032548.JPG
P9032549.JPG
Schemat :
schemat.png
Naświetlarka oparta na diodach 5mm UV 400nm. Diod jest 192 w dwóch panelach po 96, oddzielnie sterowanych. Diody są osadzone na płytach 2mm z HIPS, diody są umieszczone w na podstawie kwadratu o boku 12mm, a ponieważ posiadają kąt świecenia 120 st. więc przy odległości od diody do szyby pokrywają w 100% obszar, nakładając na siebie światło. Zasilanie z zasilacza 12V. Sterownik oparty na atmega328, załączanie paneli z diodami poprzez mosfety z separacją na transoptorach, wyjście na LCD 20x4 po I2C oraz enkoder z przyciskiem do obsługi urządzenia.

Naświetlarka posiada następujące opcje menu :
1. wybór panelu : lewy, prawy, oba
2. czas naświetlania w s
3. tryb ciemni : on/off
4. czas ciemni w s
5. start pracy
6. zapis do EEPROM
7. załadowanie ustawień fabrycznych

Jak widać na fotkach, przedni panel delikatnie się rozwarstwił przy wyświetlaczu, niestety przypadłość sklejki, dizajn na tym troszkę ucierpiał, ale
nie ma to wpływu na pracę urządzenia, więc nie chce mi się robić obudowy od nowa :D

A teraz kilka słów o trybie ciemni, wielokrotnie czytałem, również tu na forum, że po naświetleniu, płytka powinna pozostać jakiś czas w ciemności aby przebiegły "procesy polimeryzacji czy inne takie", zatem firmware jest na to przygotowany i faktycznie tak robiłem płytki na początku, zalecany czas ciemni w internecie był określany w przedziale 20-30 min. Od długiego czasu używam laminatów Bungard i zrobiłem jakiś czas temu testy na płytkę wykonaną z "ciemnią" i bez, i mogę jasno stwierdzić, że ten czas konieczny na "polimeryzację" to mit, na pewno w przypadku tych laminatów, nie wiem jak w przypadku innych. Zatem obecnie w ogóle nie korzystam z tego trybu i go wyłączyłem, a czas tworzenia płytki skrócił się o połowę, dziś zrobienie płytki trwa około maks pół godziny włącznie z trawieniem.

Czas naświetlania laminatu Bungard to 50s, dobrałem go testując różne wartości, przedział 45-60s jest ok, zbyt długi czas powoduje problemy z trawieniem, zbyt krótki mały "kontrast" ścieżek czyli krawędzie ścieżek nie są ostro odcięte.

Jak ktoś chcę, to mogę opisać szczegółowo proces produkcji płytek tą metodą z wykorzystaniem takiej naświetlarki :)

Pozdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
mrok70
Kierowca
Posty: 1
Rejestracja: 16 mar 2017, 07:34

Re: Naświetlarka ArduPCB

Post autor: mrok70 »

Witam
Panie Sławku fajny pomysł, doskonałe wykonanie.
Czy jest możliwość otrzymania hexa do tego projektu.
Dziękuję.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Naświetlarka ArduPCB

Post autor: Sławek »

Proszę bardzo :
Wersja_21_plytka.rar
Fuse bity :
L: FF
H: DE
E: FD

Do wgrywania wsadów polecam program AVR Lab++ :)
http://rctruck.pl/forum/viewtopic.php?p=159098#p159098

Pozdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wosiekpl

Re: Naświetlarka ArduPCB

Post autor: Wosiekpl »

Witam

Jak sie nazywa folia na ktorej drukujesz wzor sciezek . I jakbys napisal gdzie mozna dostac to bylo by fajnie

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Naświetlarka ArduPCB

Post autor: Sławek »

Folia transparentna do drukarek atramentowych w formacie A4, najlepiej HP, ale można inne, trzeba zwrócić uwagę aby folia była jak najbardziej biała, bo te tańsze są lekko ciemniejsze. Folia ma dwie strony, jedną śliską a drugą bardziej szorstką (przyczepną), i na niej należy drukować, inaczej tusz po wydruku pod palcem się rozsmaruje.
Można je kupić bez problemu, ja kupuję w hurtowni papierniczej, ale pewnie w większych marketach również dostaniesz.

Pozdr

Wosiekpl

Re: Naświetlarka ArduPCB

Post autor: Wosiekpl »

A jak drukujesz? Bo piszesz że do drukarek atramentowych ja zaś mam laser. Laser wiem że mocno nagrzewa i plastik się deformuje

ODPOWIEDZ