Sprężarka 24l z agregatów lodówkowych - cichy

Narzędzia modelarskie, maszyny CNC, tokarki itp.
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Posty: 1923
Rejestracja: 26 cze 2012, 12:00

Sprężarka 24l z agregatów lodówkowych - cichy

Post autor: Tomek »

Poprzedni kompresor (http://rctruck.pl/forum/viewtopic.php?f ... =30#p53683 )nie do końca spełniał potrzeby, był za mało wydajny.
A bimetal w agregacie czasem załączał za późno sprężarkę.

Od dłuższego czasu zbierałem się więc do modernizacji lub drugiej wersji. I tak w końcu powstała wersja oparta o zbiornik ciśnieniowy 24l od najpopularniejszych kompresorów marketowych, np.: https://www.leroymerlin.pl/warsztat/kom ... ,l895.html

Aby było sprawniej do posiadanego już kompresora lodówkowego dokupiłem drugi ale o większej pojemności (od zamrażarki lub lady chłodniczej, dokładnie nie wiem): Danfos SC15G
DSC_0404.JPG
DSC_0405.JPG
DSC_0406.JPG
Wszystkie podłączenia oparte na miedzi 15mm i złączkach 1/2" i 1/4", żeby było trwale i pewnie.
I powstało coś takiego yes :D :
DSC_0409.JPG
DSC_0410.JPG
DSC_0411.JPG
DSC_0420.JPG
DSC_0421.JPG
DSC_0422.JPG
DSC_0423.JPG
DSC_0425.JPG
DSC_0426.JPG
DSC_0449.JPG
DSC_0450.JPG
DSC_0451.JPG
DSC_0455.JPG
DSC_0456.JPG
DSC_0461.JPG
DSC_0462.JPG
DSC_0463.JPG
DSC_0464.JPG
DSC_0465.JPG
DSC_0466.JPG
I najlepsze jest to że zbiornik do 6 barów napełnia w 2 minuty 40 sekund :yahoo


Podsumowując:

- zbiornik kompresora 24l (używany z OLX) - 75 PLN
- kompresor Danfos (używany) - 160 PLN
- miedż (2x kolanka, 2x trójniki, 3x mufa redukcyjna, 1x złączka redukcyjna) - ok. 50 PLN
- redukcje nyple itp. (3x redukcja 1/2"x1/4", 3x mufa 1/4", 4x nypel 1/4") - 41 PLN
- reduktor z odwadniaczem - 75 PLN
- dodatkowy zawór ciśnieniowy na 8,5 bar - 30 PLN
- miedź 6 i 8mm do LPG - 20 PLN
- szybkozłączki - 22 PLN
- kółka 125mm - 25 PLN
- profile 20x20mm - 10 PLN
- śruby, taśma teflonowa, tridlock - ok. 25 PLN
- kabel trzy żyłowy 3m + wtyczka - 18 PLN

Koszt całkowity (nie licząc posiadanego już małego agregatu i presostatu z manometrem) wyszedł mnie 550 PLN
Nie licząc niepotrzebnych złączek któe kupiłem i domawiania na allegro po kilka razy...

Koszty można by obniżyć o jakieś 100 PLN gdyby nie fakt że zamiast kupować złączki i redukcja, po prostu przylutowałbym rurki miedziane poprzez tulejki mosiężne. Ale wpadłem na to po złożeniu wszystkiego, zlutowanie a potem ewentualne rozlutowanie zajęłoby 5-10 minut a na skręcaniu straciłem ponad godzinę, a wciąż pozostawało pytanie czy na pewno szczelnie...

Ps. Koszt może spory ale biorąc pod uwagę jak cicho pracuje warto było wydać te pieniądze
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maciek
Moderator
Posty: 3940
Rejestracja: 07 sty 2012, 21:21

Re: Sprężarka 24l z agregatów lodówkowych - cichy

Post autor: Maciek »

Żak Kusto pozazdrościłby takiego agregatu :ok

Awatar użytkownika
borek
Traktorzysta
Posty: 5212
Rejestracja: 22 sty 2012, 10:28
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Sprężarka 24l z agregatów lodówkowych - cichy

Post autor: borek »

Super produkcja, ładnie schludnie czysto i co najwazniejsze na gotowo bez żadnych niedociągnieć. :brawo

Awatar użytkownika
Pawloosw
Kierowca
Posty: 9750
Rejestracja: 01 sie 2013, 22:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 10 times

Re: Sprężarka 24l z agregatów lodówkowych - cichy

Post autor: Pawloosw »

Masz wyczucie czasu, przed kilkoma h pisałem Barmanowi o przeróbce kompresora z jednego na dwa agregaty, a tu nagle temacik na forum. :hehe

Niespełna 3 minuty - piękny wynik u mnie przy jednym agregacie to obecnie jakieś 7-8 minut (z początku było lepiej, ale chyba śmigał bez oleju i się kończy). Szkoda, że nie pisałeś że szukasz agregatu, coś bym Ci zorganizował za grosze.
Z tymi rurkami się narobiłeś, ale przynajmniej będziesz mieć pewność, żę będzie szczelnie :ok
Ogólnie gratki wykonania. Jest wydajność i cisza przede wszystkim, a to dla nas najważniejsze. :)

Mam pytanko. Wizualnie mam taki sam presostat (z alledrogo za bodajże 40-50zł). Nie ma problemu z jego wydajnością prądową z załączaniem dwóch agregatów?

Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Posty: 1923
Rejestracja: 26 cze 2012, 12:00

Re: Sprężarka 24l z agregatów lodówkowych - cichy

Post autor: Tomek »

Pawloosw pisze:Masz wyczucie czasu, przed kilkoma h pisałem Barmanowi o przeróbce kompresora z jednego na dwa agregaty, a tu nagle temacik na forum. :hehe

Niespełna 3 minuty - piękny wynik u mnie przy jednym agregacie to obecnie jakieś 7-8 minut (z początku było lepiej, ale chyba śmigał bez oleju i się kończy). Szkoda, że nie pisałeś że szukasz agregatu, coś bym Ci zorganizował za grosze.
A proszę :england

Jak byś mi znalazł takiego Danfosa lub podobny to chętnie odkupię.
Bo jest nieporównywalnie lepszy od tych zwykłych (małych). One mają tłoczki 6-8 cm3, a ten 16 cm3
Pawloosw pisze:Z tymi rurkami się narobiłeś, ale przynajmniej będziesz mieć pewność, żę będzie szczelnie :ok
No właśnie gdybym w miedź wpuścił tulejki nawiercone pod wężyki miedziane i przylutował to pewność byłaby większa :(
A i koszta byłyby zdecydowanie mniejsze i wykonianie dużo szybsze...
Pawloosw pisze:Mam pytanko. Wizualnie mam taki sam presostat (z alledrogo za bodajże 40-50zł). Nie ma problemu z jego wydajnością prądową z załączaniem dwóch agregatów?
Wydajność, nie jest tu żadnym problemem bo presostat jest mechaniczny. Załączają się 2 blaszki metalowe 2mm grube i zamykają obwód.
Zresztą są one stosowane w kompresorach olejowych o mocy od 1500 do 2500 W. A u mnie oba mają może 400 W.

Awatar użytkownika
Pawloosw
Kierowca
Posty: 9750
Rejestracja: 01 sie 2013, 22:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 10 times

Re: Sprężarka 24l z agregatów lodówkowych - cichy

Post autor: Pawloosw »

Nie ma problema. Jak się coś większego trafi dam znać. ;)
U siebie te rurki wychodzące z agregatu lodówki rozbiłem na końcach punktakiem by wężyk miał się problem ześlizgnąć i nałożyłem na nie zwykły, zbrojony wężyk pneumatyczny + opaska zaciskowa. Jak dotąd takie połączenie się spisuje bezproblemowo.
A z tym presostatem dobrze wiedzieć :ok

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Sprężarka 24l z agregatów lodówkowych - cichy

Post autor: Sławek »

Piknie :brawo

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7774
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Sprężarka 24l z agregatów lodówkowych - cichy

Post autor: Maciej »

To już wiemy kto nadmucha balony na urodziny Rasalo :he
Dobra robota :ok

Awatar użytkownika
mongrel
Kierowca
Posty: 1427
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:27
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Sprężarka 24l z agregatów lodówkowych - cichy

Post autor: mongrel »

Rewelacyjny czas napełnienia. Wykonanie świetne jak sam pomysł. Taki kompresor do pracy w nocy to skarb. Gratulacje.

Awatar użytkownika
Radzik
Kierowca
Posty: 4884
Rejestracja: 27 gru 2011, 21:45
Been thanked: 1 time

Re: Sprężarka 24l z agregatów lodówkowych - cichy

Post autor: Radzik »

no kule jak ze sklepu
:ok

ODPOWIEDZ