Ploter tnący CNC

Narzędzia modelarskie, maszyny CNC, tokarki itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Ploter tnący CNC

Post autor: Sławek »

Cześć,

Tym razem na stół projektowy wrzucona maszynka (ploter tnący) do wycinania naklejek, cięcia papieru etc.

Konstrukcja oparta na typowych małych silnikach krokowych Nema 17 znanych choćby z drukarek 3D. Jako element tnący wykorzystałem dostępne powszechnie i popularne noże do plotera Roland.

Projekt konstrukcji w zamyśle był taki, aby pole robocze było łatwo skalowalne. W zasadzie os X czyli oś wzdłużna nie ma ograniczeń, natomiast oś Y (poprzeczna) jest konstrukcyjnie ograniczona, ale w tym przypadku ogranicza ją tylko długość profili aluminiowych oraz paska. Zatem jeżeli kupimy profile v-slot o długości 2m to prawie takie będzie pole robocze (minus 80mm szerokości wózka). Typowe folie naklejkowe z rolki białe mają 50cm, 60cm, 105cm, 120cm, 137cm, 150cm, 160cm.
folie w kolorze zwykle 50cm i 100cm szerokości.
Pasek jest bezkońcowy, zatem można kupić dowolną długość "na metry" i nie ogranicza szerokości plotera

Podsumowując, gdybym, miał podać pole robocze, to X bez żadnych ograniczeń, oś Y ograniczona rozsądkiem, czyli do naszych zastosowań w zupełności wystarczy 500mm. Ja kupiłem profile 400mm, zatem pole robocze będzie około 300mm.
Oś Z oczywiście w tym przypadku nie ma znaczenia, chodzi tylko o unoszenie noża, a grubość cięcia wynikająca z konstrukcji noży to max 2mm.

Elementy konstrukcji przewidziane jest do druku 3D - łatwiej dostępna technologia niż poszukiwanie kogoś z frezarką CNC.

Projekt konstrukcji w tym momencie wygląda tak :
.
Ploter V20 1.png
Ploter V20 2.png
Ploter V20 3.png
Ploter V20 4.png
Ploter V20 5.png

Jak widać, oś Z napędzana jest silnikiem krokowym, choć mogłem użyć mechanizmu np. na serwie albo solenoidzie bo w zasadzie nóż powinien mieć stałą pozycję podczas cięcia. Jednak chciałem aby obsługa maszyny była prosta w obsłudze, zatem do wygenerowania g-code można użyć każdego programu cam, a nie tylko dedykowanego rozwiązania, czzli np. Inkscape z dodatkiem do lasera itp. itd. Dodatkowo, pozwala użyć dowolnego sterownika CNC i oprogramowania do niego a nie tylko tych pod laser czy ploter (chodzi po odpowiednie komendy do podnoszenia/opuszczania osi Z). To również eliminuje konieczność stosowania dodatkowych modułów przekaźników czy innych, do sterowania solenoidem itp. Tu wystarczy podpiąć wtyczkę silnika osi Z do płytki i nic więcej nie potrzeba.

Sterowanie opisze na późniejszym etapie bo jeszcze nad tym pracuję, ale na dziś to będzie raczej Shield CNC do arduino UNO za kilka złotych oraz do tego zakupiłem płytkę Wemos R32 z układem ESP32 na podkładzie a wielkością kompatybilną z UNO. ESP32 to potężny procek w porównaniu do Atmega328 z UNO, jak również posiada interfejs BT oraz WiFi.

To na razie tyle. Jak zmontuję i uruchomię to przygotuję cały BOM wraz z przykładowymi linkami do części oraz instrukcję montażu.

Myślę, że koszt powinien się zmieścić w około 400, max 500 zł, z czego główny koszt (150 zł) to silniki krokowe + 80 zł za oprawkę i nożyki Rolanada. Oczywiście można to zrobić taniej wykorzystując to co się ma w domu albo kupując np. używki silników itp., nie skupiam się nad wyciskaniem najniższej ceny bo nie o to tu chodzi :)

Na marginesie, polecam się przesiąść na DSM 5.0, ma kilka nowych funkcji i pracuje sporo płynniej.

Pozdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Ploter tnący CNC

Post autor: Sławek »

Dla tych co chcieliby sobie pooglądać w 3D, w załączeniu plik pdf w 3D, który należy zapisać na dysku i otworzyć w Arcobat Reader (NIE w przeglądarce), potwierdzić, że plik jest zaufany i w lewym górnym ekranie okna roboczego kliknąc na czerwony pytajnik, wtedy widok będzie dostępny :)

https://1drv.ms/u/s!Ak3RY52znD31jfRDPZU ... Q?e=ItvtlS

Pozdr

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Ploter tnący CNC

Post autor: Sławek »

Ploter skończony :)
Pozostało jeszcze wyciąć z HIPS stolik po którym jeździ nóż i folia :)
IMG_20220313_111859.jpg
IMG_20220313_111906.jpg
IMG_20220313_111922.jpg
IMG_20220313_112157.jpg
IMG_20220313_112205.jpg
IMG_20220313_112223.jpg
Pozdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
borek
Traktorzysta
Posty: 5212
Rejestracja: 22 sty 2012, 10:28
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Ploter tnący CNC

Post autor: borek »

U grubo, ładnie schludnie i przemyślana konstrukcja. To Twój pomysł czy z thingeverse jakiś open projekt? Jestem ciekaw jak to będzie pracować.

Ps. Już przeczytałem posty wyżej znam spowiedź czekam na film.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Ploter tnący CNC

Post autor: Sławek »

Mój pomysł i projekt, i wykonanie. Wstępnie już działa, jeszcze tylko kalibracja :)
Wrzucę film z pracy, a cały projekt również na thing.

Oś Z zrobiłem na silniku aby było łatwo wykorzystać generowanie g-code jak na zwykłą frezarkę cnc :)

Pozdr

Awatar użytkownika
Motyl
Kierowca
Posty: 586
Rejestracja: 26 gru 2011, 20:18
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Ploter tnący CNC

Post autor: Motyl »

Wygląda dobrze. Jestem ciekaw dokładności cięcia. Jakieś wykorzystanie do RC?

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Ploter tnący CNC

Post autor: Sławek »

Generalnie zrobiłem do naklejek pod potrzeby modelarskie. Nie mam sumienia gnębić naszego nadwornego specjalisty z Poznania, więc pomyślałem, że zrobię i będzie dostęp ad hoc w razie potrzeby.
Dokładność cięcia teoretyczna jest duża, silniki (200 kroków/obr) pracują na mikrokroku 1/16 czyli 3200 kroków na obrót. Oczywiście zastosowane rodzaje napędów dla osi X i Y ograniczają tą dokładność, i dla osi X jest to 0,05mm, dla Y 0,025mm.
Realnie, 0,1mm moim zdaniem jest faktycznie, więc to w przypadku naklejek jest w zupełności bardzo dobrze :)

Pozdr

Awatar użytkownika
mauy-miu
Śpioch
Posty: 5873
Rejestracja: 01 maja 2012, 22:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ploter tnący CNC

Post autor: mauy-miu »

Jedyny problem jaki widzę póki co, to to opuszczanie noża na daną wysokość a nie wg g/m2. Normalnie w ploterach odbywa się to za pomocą siły cięcia a nie wysokości, po czasie taśma teflonowa, po której normalnie się tnie, wyrabia się i robią się dołki i górki. Jeżeli ustawisz wysokość to czasem będziesz miał niedocięte a czasem przecięte na wylot, tak mi się zdaje :) Nie wiem czy nie lepszym i prostszym rozwiązaniem byłby nożyk ze sprężynką i regulowanym ręcznie (za pomocą śruby) docisku, ja przy każdym cięciu i tak sprawdzam docisk, bo każda folia jest inna i nożyk też się tępi :)
pozdro

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Ploter tnący CNC

Post autor: Sławek »

Ten nóż ma sprężynę w środku dociskającą ostrze do folii, z regulacją siły docisku za pomocą nakrętki od góry.

Pozdr

Awatar użytkownika
mauy-miu
Śpioch
Posty: 5873
Rejestracja: 01 maja 2012, 22:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ploter tnący CNC

Post autor: mauy-miu »

Sławek pisze:
22 kwie 2022, 20:12
Ten nóż ma sprężynę w środku dociskającą ostrze do folii, z regulacją siły docisku za pomocą nakrętki od góry.

Pozdr
No i git :)
pozdro

ODPOWIEDZ