plakowa beczka

Ja zrobić ..., poradniki, kruczki, sztuczki, itp. ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Robert
Kierowca
Posty: 1814
Rejestracja: 18 kwie 2014, 13:33

plakowa beczka

Post autor: Robert »

na prośbę jednego z kolegów o wytłumaczenie jak zrobić beczkę, postanowiłem zrobić tutka

a wiec rozcinamy puszkę po plaku i wycinamy 2 prostokąty, 133x60mm ( ścianka beczki) i 4x60mm (łącznik)
SDC12667.JPG
SDC12666.JPG
SDC12665.JPG
po stronie z nadrukiem, na krawędziach zdrapujemy farbę która będzie przeszkadzała w lutowaniu,

Formujemy większy prostokąt w tubę, najlepiej na jakiejś rurce ( ok 35mm) co da na kształt przyszłej beczki, a następnie łączymy wstępnie krawędzie
SDC12668.JPG
a następnie wlutowujemy łącznik w miejsce styku dwóch krawędzi na całej długości
SDC12669.JPG
bierzemy ok 50cm drutu miedzianego ( tu akurat przekrój 1,75) i na rurce 35mm nawijamy spirale z której zrobimy obręcze beczki
SDC12671.JPG
SDC12673.JPG
SDC12674.JPG
lutowanie zaczynamy od skrajnych obręczy, co ułatwi nam później lutowanie wewnętrznych pierścieni
SDC12675.JPG
następnie ustawiamy sobie obręcze wewnętrzne i zaczynamy lutować od miejsca styku dwóch końców drutu,
SDC12676.JPG
SDC12677.JPG
jak widać na zdjęciu używam lutownicy transformatorowej co bardzo ułatwia pracę, jeżeli cyna złapie już drut z blachą wystarczy puścić spust lutownicy i cyna zastyga prawie od razu, a grot nie pozwala przesunąć się elementowi. Spoiny są robione co 15mm na odcinku ok 5mm.

Wyznaczamy sobie środek beczki i od środka zanim wywiercimy otwór zdrapujemy farbę
SDC12678.JPG
SDC12679.JPG
następnie wiercimy otwór wiertłem 3,5 mm ( wiertło nie może być za długie żebyśmy nie zrobili 3 otworów, 2 w beczce a trzeciego w ręku) jeżeli wiertło już nam przejdzie przez blaszkę to delikatnie dociskamy a obracająca się główka zrobi nam ładne przetłoczenie
SDC12681.JPG
SDC12682.JPG
następnie wlutowujemy nakrętkę m3 ( ocynk, mosiądz) żeby nakrętkę było łatwiej wlutować i wypośrodkować wkręcamy w nią dłuższą śrubę, najlepiej nierdzewkę, bo wtedy jest nikła szansa że zapaskudzimy gwint w nakrętce albo razem z nakrętką przylutujemy też i śrubę.po przylutowaniu wkręcamy sobie ładną śrubę
SDC12683.JPG
SDC12684.JPG
SDC12685.JPG
czyścimy z farby krawędzie od środka
SDC12686.JPG
teraz możemy sobie odrysować zamknięcia beczek i po jednej z nich wywiercić otwór w sposób identyczny jak w bocznej części podobnie lutujemy nakrętkę
SDC12687.JPG
Wlutowanie pokryw zaczynamy od pokrywki bez otworu, ustawiamy i lutujemy po całym obwodzie, a następnie ostatni element czyli pokrywka z otworem ( dłuższa śruba pozwala na przytrzymanie sobie pokrywki coby nie wpadała nam do środka beczuszki .
SDC12689.JPG
SDC12690.JPG
no i koniec lutowania
SDC12691.JPG
Do pozbycia się nadmiaru cyny ja używam tarczy ściernej i dramela lub zwykłej szczotki drucianej,
jeżeli ktoś chce żeby pierścienie były przylutowane na całej powierzchni można użyć lutownicy kolby, albo wypełnić szczeliny szpachlą,
jeżeli beczka ma wyglądać jak nówka, to przed malowaniem porządnie umyć w acetonie
( rozcieńczalnik Nitro) co pozwoli pozbyć się z powierzchni resztek plaka ( który jest tłusty) i kalafonii po lutowaniu, jeżeli ma byś zardżewniała to wystarczy przetrzeć ją papierem ściernym np P80 do momentu zdjęcia ocynku z blach i pozostawić( sama złapie rdze, efekt przyśpieszony spryskać ją roztworem wody i kwasu solnego)

do tak cienkich blaszek ni używać palnika,

szybciej zrobiłem ta beczkę niż napisałem tutka :hehe
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
griszaa
Złomiarz
Posty: 10990
Rejestracja: 22 sie 2012, 04:52
Been thanked: 2 times

Re: plakowa beczka

Post autor: griszaa »

:brawo ... super tutek

Awatar użytkownika
Maxu30
Kierowca
Posty: 2828
Rejestracja: 14 lis 2013, 10:46
Been thanked: 3 times

Re: plakowa beczka

Post autor: Maxu30 »

Robert jesteś WIELKI :brawo :brawo :brawo

Awatar użytkownika
Łukasz_G
Kierowca
Posty: 2021
Rejestracja: 26 lut 2012, 13:54
Been thanked: 1 time

Re: plakowa beczka

Post autor: Łukasz_G »

Świetnie :ok muszę spróbować :)

Awatar użytkownika
archie
Kierowca
Posty: 1695
Rejestracja: 26 sty 2012, 20:58

Re: plakowa beczka

Post autor: archie »

Jak ktos nie ma kwasu solnego to polecam do tworzenia rdzy wode z sola.
Maczasz wieczorem... Do rana cala zadzewiala...

Robert, dobra robota :ok

Awatar użytkownika
Star
Kierowca
Posty: 570
Rejestracja: 26 kwie 2013, 11:44
Has thanked: 1 time

Re: plakowa beczka

Post autor: Star »

fajnie wyszło Robert
spróbuję zrobić taką beczkę

Awatar użytkownika
Robert
Kierowca
Posty: 1814
Rejestracja: 18 kwie 2014, 13:33

Re: plakowa beczka

Post autor: Robert »

tylko się nie denerwuj, przy robocie żeby nie był na mnie, że cię do szpitala wysłałem :P

Awatar użytkownika
Star
Kierowca
Posty: 570
Rejestracja: 26 kwie 2013, 11:44
Has thanked: 1 time

Re: plakowa beczka

Post autor: Star »

lubię takie robótki, uspakajają :friends

ODPOWIEDZ