Rdza - jak uzyskać efekt rdzy

Ja zrobić ..., poradniki, kruczki, sztuczki, itp. ...
Awatar użytkownika
Pawloosw
Kierowca
Posty: 9753
Rejestracja: 01 sie 2013, 22:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 10 times

Rdza - jak uzyskać efekt rdzy

Post autor: Pawloosw »

Zgodnie z obietnicą wrzucam krótki opis, jak uzyskać efekt rdzy w naszych zabawkach. Efekty są ciekawe, ale cały zabieg jest czasochłonny zwłaszcza przy większych modelach.

Do rzeczy, ja to maluję tak:
1. Podkład (spectral)
2. Punktowo lub po całości rdza (pactra a51)
3. Prawidłowo powinno się na to dać lakier bezbarwny celem utrwalenia warstwy przed zmyciem wodą (pactra to farby rozpuszczalne w wodzie) ale ja robiłem bez i nic się złego nie działo.
4. Teraz najważniejsza część :he - sól kuchenna
do skali 1:10 można bez rozdrabniania stosować, przy 1:14 ja ją rozdrabniam wałkując (ołowkiem, rurką mosiężną - co było pod ręką).
Teraz miejsca na których ma być korozja smaruję pędzelkiem z samą wodą po czym pędzelkiem nakładam w te miejsca sól. Można się pobawić i troszkę rozpuścić tą sól na modelu co daje fajne efekty "merdając w te i we w tę :he . Wszystko kwestia ćwiczeń.
5. Później jak przeschnie maluje wszystko kolorem bazowym. Po wyschnięciu używam kawałka hipsu do zdrapywania soli "z grubsza" i pędzla z twardym i krótkim włosiem do wypłukiwania soli. Nie wypłukuję nigdy wszystkiego tylko zostawiam pojedyncze gródki soli pod lakierem co daje fajny efekt - coś ala bomble rdzy pod lakierem. Od razu trzeba wycierać wodę z resztkami soli szmatką gdyż jak się pójdzie na łatwiznę i zostawi do wyschnięcia na farbie zostaną błyszczące kryształki soli.
6. Po wyschnięciu całość maluję sidouxem (do pcv - odpowiednik modelarskiego lakieru z połyskiem).
7. Na to farby olejne akrylowe - umbra (w zasadzie ta jedna wystarczy żeby uzyskać efekt starej powłoki lakierniczej) rozcieńczone z terpentyną. Maluje cały element takim roztworem po czym ścieram szmatką zostawiając smugi itp. W trudniej dostępnych miejscach można użyć patyczków kosmetycznych.
8. Na koniec stosuję lakier matowy humbrola dla utrwalenia powłoki. To tyle w temacie. Najlepiej poeksperymentować sobie na kawałku hipsu przed malowaniem modelu. Jest trochę zabawy, ale efekty wynagradzają poświęcony czas. Jak ktoś chce się bardziej pastwić nad modelem, i zrobić w nim przerdzewiałą blachę na karoserii polecam do tego dremelka z końcówkami w postaci kulki. Frezujemy od wewnątrz aż do uzyskania cieniutkiej warstwy plastiku. Wtedy jedziemy już od zewnętrznej strony aż się przebijemy na wylot. Dzięki temu zabiegowi dziura ma cieniutkie krawędzie niczym prawdziwa blacha samochodowa, a nie grubość kilku mm.

Na filmie widać poszczególne kroki malowanka. Myślę, że ten tekst jest jego dobrym uzupełnieniem i temat powinien być jasny i klarowny. Jakby były jakieś pytania piszcie w tym temacie, postaram się na wszystkie odpowiedzieć. :D



Pozdro

Awatar użytkownika
wajha1983
Kierowca
Posty: 4882
Rejestracja: 10 lis 2013, 16:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Rdza - jak uzyskać efekt rdzy

Post autor: wajha1983 »

zobrazuje twoje slowa ;)

podklad
IMG_2222.jpg
rdza
IMG_2224.jpg
sol
IMG_2225.jpg
nakladanie soli
IMG_2226.jpg
IMG_2227.jpg
baza
IMG_2228.jpg
IMG_2229.jpg
postarzanie
IMG_2232.jpg
efekt koncowy
IMG_2234.jpg
IMG_2236.jpg
IMG_2238.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Rdza - jak uzyskać efekt rdzy

Post autor: barman_pl »

Noo... i tutek kompletny :brawa

Pozdr.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Rdza - jak uzyskać efekt rdzy

Post autor: Sławek »

A nie :P
Rozumiem, że nakładasz sól i znowu malujesz, kolorem docelowym ? czym ściągasz sól po zamalowaniu ? :)

Super tutek :brawo

Awatar użytkownika
Drabek
Kierowca
Posty: 9099
Rejestracja: 09 sie 2012, 20:35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Rdza - jak uzyskać efekt rdzy

Post autor: Drabek »

:brawo :brawo

Awatar użytkownika
Fifti
Kierowca
Posty: 1044
Rejestracja: 26 maja 2013, 21:12

Re: Rdza - jak uzyskać efekt rdzy

Post autor: Fifti »

Przetestuje i zobaczę czy mi taki sam efekt wyjdzie. Bo zamiast pochwałki będzie :pala

Awatar użytkownika
Pawloosw
Kierowca
Posty: 9753
Rejestracja: 01 sie 2013, 22:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 10 times

Re: Rdza - jak uzyskać efekt rdzy

Post autor: Pawloosw »

Wajha, sam bym tego lepiej nie zrobił. :brawo

Awatar użytkownika
Łukasz_G
Kierowca
Posty: 2021
Rejestracja: 26 lut 2012, 13:54
Been thanked: 1 time

Re: Rdza - jak uzyskać efekt rdzy

Post autor: Łukasz_G »

Sławek pisze:A nie :P
Rozumiem, że nakładasz sól i znowu malujesz, kolorem docelowym ? czym ściągasz sól po zamalowaniu ? :)

Super tutek :brawo
Bo się tego nie dowiedzieliśmy a też jestem tego ciekaw :)

Awatar użytkownika
Pawloosw
Kierowca
Posty: 9753
Rejestracja: 01 sie 2013, 22:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 10 times

Re: Rdza - jak uzyskać efekt rdzy

Post autor: Pawloosw »

Nie żebym namawiał Was do czytania moich wypocin, ale w pierwszym wątku macie odpowiedź na Wasze pytania. :hehe

Awatar użytkownika
Marcin
Kierowca
Posty: 1259
Rejestracja: 21 lip 2013, 22:32

Re: Rdza - jak uzyskać efekt rdzy

Post autor: Marcin »

Ciekawe :ok

ODPOWIEDZ