Vacuum forming / termoformowanie próżniowe

Ja zrobić ..., poradniki, kruczki, sztuczki, itp. ...
Awatar użytkownika
mauy-miu
Śpioch
Posty: 5873
Rejestracja: 01 maja 2012, 22:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Vacuum forming / termoformowanie próżniowe

Post autor: mauy-miu »

Siema :frank

Oprócz wygłupiania się na forum, od jakiegoś czasu robiłem sobie kopyto 1:10 mercedesa...i chyba skończyłem...ale nie o tym, buduję maszynkę do termoformowania i o ile stół próżniowy to pestka o tyle ogrzewacz to już dla mnie większy problem...
mam 2 pomysły i mało wiedzy w tym zakresie.

pomysł 1 z lampą nagrzewającą...o tyle fajny, że będę mógł topić różnej wielkości arkusze zmniejszając lub zwiększając wylot. 4:26 widać o co kaman. cena jakieś 200-300zł za lampę



pomysł 2 z grzałkami od piekarnika...fajnie by było mieć taką nagrzewnicę z 2 niezależnymi grzałkami ale nie wiem jak to ugryźć :nea 0:24 sekunda. cena za grzałki nie mam pojęcia bo jest ich od groma



widziałem też opcję z rozebranymi tosterami ale tego nie chcę robić ;)

dla ciekawskich ;)

Obrazek

i czekający na skończenia fiat

Obrazek

po zrobieniu takiej maszynki będzie można robić różne fajne rzeczy nie tylko budy ;)

pozdro

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Vacuum forming / termoformowanie próżniowe

Post autor: Sławek »

A może lampę na podczerwień ? :)

Awatar użytkownika
griszaa
Złomiarz
Posty: 10990
Rejestracja: 22 sie 2012, 04:52
Been thanked: 2 times

Re: Vacuum forming / termoformowanie próżniowe

Post autor: griszaa »

Sławek pisze:A może lampę na podczerwień ? :)
tu sie zgadzam z kolegą sławiek infrared jest gites majonez mam taką opcje w saunie i daje czadu juz od początku !!

Awatar użytkownika
RaV
Kierowca
Posty: 332
Rejestracja: 06 mar 2012, 19:45

Re: Vacuum forming / termoformowanie próżniowe

Post autor: RaV »

Mam grzałkę z grila w wędzarni. Po podłączeniu do termostatu sprawdza się dobrze. Gril kosztował 25 zł, sterownik 100 zł

Awatar użytkownika
mauy-miu
Śpioch
Posty: 5873
Rejestracja: 01 maja 2012, 22:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Vacuum forming / termoformowanie próżniowe

Post autor: mauy-miu »

nie brałem tego pod uwagę, proszę o przybliżenie tematu :)
lexan powinien dostać jakieś 250-300'C, małe arkusze można upchnąć w piekarniku (Amerykańcy to w ogóle mają piekarniki na całego prosiaka) ale mi się nie zmieści :nea

wie ktoś jak ogarnąć takie grzałki do piekarnika (pomysł 2) ?
w sensie jakiś sterownik tam jest potrzeby czy jak to wygląda?

pozdro

Awatar użytkownika
RaV
Kierowca
Posty: 332
Rejestracja: 06 mar 2012, 19:45

Re: Vacuum forming / termoformowanie próżniowe

Post autor: RaV »

Jeżeli do 300°C to potrzebował byś coś takiego - a to już trochę droższe http://thermoplus.pl/katalog/regulatory ... s10-4.html" onclick="window.open(this.href);return false; lub tańszy odpowiednik i grill (mam dokładnie taki) http://allegro.pl/grill-elektryczny-i3141548456.html" onclick="window.open(this.href);return false;.

Chyba że czubi podpowie coś w sprawie sterownika.

Awatar użytkownika
mauy-miu
Śpioch
Posty: 5873
Rejestracja: 01 maja 2012, 22:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Vacuum forming / termoformowanie próżniowe

Post autor: mauy-miu »

Rav przegapiłem Twój post jakimś cudem :oops:
W sumie pytałem o lampy na podczerwień ale grill też wchodzi w grę, myślałem o tym wcześniej ale ludzie pisali, że nierównomiernie ogrzewa...można by go połączyć z tą skrzynią oblepioną od środka ekranem alu i powinno równo nagrzewać... :brawa
a ja odpuściłem ten temat jakiś czas temu :D

dzięki za przypomnienie...to będzie chyba najlepszy i najtańszy pomysł, poza tym ma regulację i można dokoptować drugi grill obok...wszystko zaczyna sie klarować :brawa
dzięki :)
a ten sterownik to po co? jeżeli to tylko po to, żeby było dokładnie co do 1'C to nie ma sensu...to i tak się robi na oko ;)

tu pomysł z tosterami



koleś pokazuje krok po kroku co i jak zbudować http://fffff.at/how-to-vacuum-form/" onclick="window.open(this.href);return false;

...to stawiam i poluje na grilla :D jak nie wyjdzie to se szaszłyka zgrilluje ;)

pozdro

Awatar użytkownika
Ted
Kierowca
Posty: 684
Rejestracja: 27 sie 2012, 14:04

Re: Vacuum forming / termoformowanie próżniowe

Post autor: Ted »

A jak już zvacuformujesz Mesia to bardzo chętnie zaopiekuję się jedną budą - bardzo zacnie wygląda to kopyto :)

O Fiacie napisałbym to samo ale Fiat mi się tak nie podoba :).

Awatar użytkownika
RaV
Kierowca
Posty: 332
Rejestracja: 06 mar 2012, 19:45

Re: Vacuum forming / termoformowanie próżniowe

Post autor: RaV »

Nie wiem jaką temperaturę da taki grill, a przy 2 to już może być całkiem ciepło. Do sterownika podpinasz czujnik i regulujesz temperaturę. Trzeba by poszukać do ilu rozgrzeje się grzałka 2000W.

Awatar użytkownika
mauy-miu
Śpioch
Posty: 5873
Rejestracja: 01 maja 2012, 22:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Vacuum forming / termoformowanie próżniowe

Post autor: mauy-miu »

za długo się z tym bawię już, grill kupiony, jak się nie nada to nic się nie stanie i tak się przyda do innych celów, poliwęglan 0,75 i 0,8mm zanabyty a także PET 1mm :brawa
trochę z konta zeszło ale ciesze się :)

stół próżniowy chciałem zrobić ze sklejki ale ta lubi się wichrować...dlatego raczej będzie z płyty MDF chyba, że polecicie coś lepszego ;)

pozdro

ODPOWIEDZ