Waga do kopalni

Infrastruktura, architektura, dioramy, maszyny i urządzenia itp.
Awatar użytkownika
czolgruski
Kierowca
Posty: 437
Rejestracja: 09 kwie 2021, 19:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Waga do kopalni

Post autor: czolgruski »

Hej,
od dawna się zastanawiałem nad zrobieniem wagi do kopalni, tak jak jest to w rzeczywistości. Długo szukałem informacji, jak można coś takiego zrobić, w końcu coś się udało ogarnąć, więc zaczynam powoli robotę i temat.

Części zacząłem zbierać w zeszłym miesiącu, więc już coś jest do pokazania. Cała elektronika zamówiona od chińczyków na ali, przez co wyszło za to drobniaki :he
Najważniejsza rzecz, czyli czujniki nacisku
3.jpg
Dalej wzmacniacz HX711 do czujników
2.jpg
No i coś, co to ogarnie i przetworzy, czyli arduino nano
1.jpg
Do tego jakaś skrzynka, żeby to było wszystko w kupie i się nie rozleciało. Została mi dość spora płyta po składaniu mebli, której jednak nie użyłem, więc idealnie się do tego nadała, do tego kawałek jakiejś cienkiej płyty i będzie git :)
4.jpg
Chwila skręcania i wyszła gotowa skrzynka. Wymiary wewnętrzne 103x25,5cm.
5.jpg
Na wadze na spokojnie zmieści się ciągnik z wywrotką, zarówno dwu- jak i trzyosiowy i jeszcze zostaje trochę luzu :)
6.jpg
7.jpg
Zastanawiam się, gdzie umieścić całą elektronikę. Najlepiej byłoby to wsadzić pod płytę górną, tylko wtedy trzeba byłoby całość za każdym razem chować, żeby wilgoć tego nie załatwiła. Ale to jeszcze do przemyślenia.

Do zamówienia został mi jeszcze łącznik do czujników, żeby było to łatwiej połączyć. Na końcu jeszcze całą płytę wagi mam zamiar wykończyć imitacją blachy ryflowanej. No i obok coś w stylu jakiejś cieciówki, ale to już jak będzie to działać tak, jak chcę :he

Na razie tyle :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
TiroManiaK_2006
Kierowca
Posty: 1386
Rejestracja: 08 sty 2018, 11:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 16 times

Re: Waga do kopalni

Post autor: TiroManiaK_2006 »

No teraz mnie zaskoczyłeś .... A nie można elektroniki schować w budce u ciecia?

Awatar użytkownika
Sogun
Kierowca
Posty: 1433
Rejestracja: 10 wrz 2017, 07:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 16 times

Re: Waga do kopalni

Post autor: Sogun »

:ok :brawo Maciek a zrob to na jakiejś szybkozłączce co by mozna w trymiga zwinąć przed deszczem i schować do garazu czy na noc ;)

Awatar użytkownika
czolgruski
Kierowca
Posty: 437
Rejestracja: 09 kwie 2021, 19:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Waga do kopalni

Post autor: czolgruski »

Myślałem o tym, żeby elektronikę upchnąć do cieciówki, a resztę podłączać na jakieś kostki, ale nie wiem jak na warunki atmosferyczne zareagują same czujniki, których wyciągnąć się nie będzie dało. Chyba, żeby je w jakieś folie zapakować szczelnie, ale wtedy raczej nie będą działać tak, jak powinny, więc kicha. Poczytam i poszukam jakichś informacji, czy to jest wrażliwe na wilgoć, a jeśli nie, to wtedy sprawa jest jasna :he

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7789
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 72 times

Re: Waga do kopalni

Post autor: Maciej »

Brawo za pomysł :ok Nie spodziewałem się akcji z arduino :D

Co do elektroniki - ja teraz działam i robię projekt kontenerków budowlanych. Jakby co mogę szybko sklonować i przerobić na budkę. Odezwij się na PW. Zrobimy tak, żeby był zaimplementowany wyświetlacz.

Co do skrzyni - jak to jest sklejka to na dworzu dostanie wilgoci i spuchnie.

Do ilu kg te czujniki?

Awatar użytkownika
czolgruski
Kierowca
Posty: 437
Rejestracja: 09 kwie 2021, 19:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Waga do kopalni

Post autor: czolgruski »

Skrzynka jest z płyty meblowej, więc jak dostanie wody, to też spuchnie. Nie wiem, czy lakierowanie coś pomoże, dlatego chyba najlepiej byłoby to chować i nie zostawiać na zewnątrz.

Kontener jako buda będzie git pomysłem, jeszcze jak tam będzie wbudowany wyświetlacz, to już w ogóle. W ogóle to zapomniałem napisać, że jeszcze muszę kupić wyświetlacz, bo też nie mam, a w sumie to jest dość istotna sprawa :he

Czujniki do 50kg każdy, czyli waga powinna ważyć do 200kg.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Waga do kopalni

Post autor: Sławek »

Trzeba było kupić tensometry około 10kg. Czemu ? bo dokładność układu będzie dość niska, zwykle model waży kilka kg, załadowany niech wazy 20kg, to zaledwie mniej niż 10% zakresu maksymalnego. Powinno sie celować w około 75%. wtedy tensometry mają liniową pracę i jest dobra rozdzielczość :)
Chyba, że zamierzasz ważyć co innego :D

Pozdr

Awatar użytkownika
wajha1983
Kierowca
Posty: 4882
Rejestracja: 10 lis 2013, 16:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Waga do kopalni

Post autor: wajha1983 »

Ale przywalil z temetem <szok>
Jesli chodzi o plyte meblowa to juz ktos sie wypowiedzial na jej temet. Lepiej zrobic to odrazu z czegos co sie nadaje.
Pkyta po kilku spotach zacznie puchnąć, nawet jak bedzie wystawiana na dzien spotu.
W pierwszej chwili pomyslalem ze to tylko forma do wylania betonu pod wagę czy coś w tym stylu.
Moim zdaniem mozna wylac kawałek betonu w takim kształcie, do tego cala elektronika schowana w budzie, zawsze raka stoi przy wadze, a kabelki z wagi do budy gdzies pod jakims podestem schowac.
Bede tu zagladal

Awatar użytkownika
redin
Kierowca
Posty: 2037
Rejestracja: 21 sie 2012, 23:34
Been thanked: 22 times

Re: Waga do kopalni

Post autor: redin »

Sławek pisze:
09 lip 2023, 15:20
Trzeba było kupić tensometry około 10kg. Czemu ? bo dokładność układu będzie dość niska, zwykle model waży kilka kg, załadowany niech wazy 20kg, to zaledwie mniej niż 10% zakresu maksymalnego. Powinno sie celować w około 75%. wtedy tensometry mają liniową pracę i jest dobra rozdzielczość :)
Chyba, że zamierzasz ważyć co innego :D

Pozdr
Sławku , zestaw spokojnie waży 40-50 kg , przykład- ciężki ciągnik, moja naczepa i Andrzeja spych na naczepie , i już mamy 50kg

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7789
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 72 times

Re: Waga do kopalni

Post autor: Maciej »

To jakieś 4 sztuki po 15-20 kg by się zdało. WIęcej jak 60kg nie będzie.

ODPOWIEDZ