Solaris Urbino 12

Autobusy, autokary
Awatar użytkownika
kobayashi
Kierowca
Posty: 26
Rejestracja: 01 sty 2014, 21:01

Solaris Urbino 12

Post autor: kobayashi »

Słowo się rzekło.. Mój pierwszy model, pewnie niektórzy pukną się w głowę, że się porwał z motyką na słońce, ale mimo że powoli to idę do przodu. Pomyślałem sobie jakiś czas temu, że będzie ten model dobrą okazją do nauczenia się trochę tego, co Wam wychodzi już perfekcyjnie - gotowych części przecież do tego nie ma, więc trza sobie samemu wszystko wystrugać. Skala 1:14 - zanim pojąłem jakie to ważne (żeby robić 1:13,2) było już za daleko i nie chciało mi się zaczynać od nowa; materiały jak na razie to dużo hipsu (1 i 2mm), alu i mosiądz. Doskwiera mi brak warsztatu, narzędzi (no i wiedzy jak ich używać gdybym je miał :D ), a przede wszystkim czasu na pracę przy modelu. Używam właściwie tylko wkrętarki, nożyka, pilników i piłki do metalu. Nawet przytwierdzenie małego imadła do parapetu wywołało falę krytyki, ale już jest ok.. :) Raz postanowiłem spróbować szpachlowania, jednak zapach dość szybko rozprzestrzenił się po mieszkaniu i mnie zdradził - teraz czekam na lepszą pogodę, poszpachluję sobie na balkonie..
Ma wyglądać mniej więcej tak:
mpk-poznan-7.jpg
Na dzień dzisiejszy jest tak:
rcIMG_9224.jpg
Niedociągnięć mnóstwo, wymaga dużo szpachli, bo po drodze zmieniało się sporo, było cięcie doklejanie poprawianie itp. Hips jest fajny w obróbce, ale to co wyprawiają forumowi hipsterzy przechodzi ludzkie pojęcie. Mam tylko cichą nadzieję, że ich początki były podobne :)
Wycinałem z kiepskich blueprintów i teraz sporo jest do poprawy, żeby przypominał oryginał. Mam jeszcze 31 sztuk takich:
rcIMG_9239.jpg
Odlewałem z żywicy.

Szukam opon o średnicy zew. 68mm ale chyba nie robią takowych. Przymierzam się do 71mm ale muszę sprawdzić, czy nie będą za duże. Kolejne wyzwanie to felgi. Zawieszenie tamiyowe nie pasuje (przednia belka), do zrobienia; tył to będzie kosmos dla mnie, pewnie zlecę to komuś do ogarnięcia, ale najpierw chcę sam pomyśleć nad tym i sprawdzić parę pomysłów, na razie obmyślam mechanizm rozsuwanych drzwi. Chcę wykombinować tak, żeby środkowe i tylne otwierały się za pomocą jednego serwa, przednie otwierające się do środka dostałyby wtedy swoje. Dach będzie w pewnym stopniu zdejmowany, bo muszę zostawić dostęp do mechanizmu drzwi.
Szyba przednia i tylna z PET 1mm, boczne chyba z plexy 2mm (boję się, że plexa może potrzaskać przy uderzeniu, a jak się młody kiedyś dorwie to raczej pewne). Krawędzie szyb pomalowane będą od środka czarną farbą, daje to bardzo zbliżony efekt do oryginału.

Tyle na razie.. jak coś fajnego uda mi się zrobić na pewno dam znać :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
smyku
Kierowca
Posty: 775
Rejestracja: 11 lut 2015, 11:26
Been thanked: 1 time

Re: Solaris Urbino 12

Post autor: smyku »

Piękna robota :brawo

Awatar użytkownika
redin
Kierowca
Posty: 2034
Rejestracja: 21 sie 2012, 23:34
Been thanked: 22 times

Re: Solaris Urbino 12

Post autor: redin »

Naprawdę piękny :) życzę powodzenia w dalszej budowie i zasiadam w pierwszy rzędzie :)

Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Solaris Urbino 12

Post autor: barman_pl »

kobayashi pisze:Słowo się rzekło..
Kobyłka u płota :he


Dobra robota :ok

Awatar użytkownika
Drabek
Kierowca
Posty: 9097
Rejestracja: 09 sie 2012, 20:35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Solaris Urbino 12

Post autor: Drabek »

:brawo

Awatar użytkownika
griszaa
Złomiarz
Posty: 10987
Rejestracja: 22 sie 2012, 04:52
Been thanked: 2 times

Re: Solaris Urbino 12

Post autor: griszaa »

Pieknie ci to wyszlo .... działaj dalej ....

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Solaris Urbino 12

Post autor: Sławek »

Zajedwabiscie :brawo

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7775
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Solaris Urbino 12

Post autor: Maciej »

kobayashi pisze:
Szukam opon o średnicy zew. 68mm ale chyba nie robią takowych. Przymierzam się do 71mm ale muszę sprawdzić, czy nie będą za duże.
65 mm?

http://www.afv-model.com/4711shop/produ ... ts_id=3598

Nie wiem czy te mają wygląd ok, ale rozmiar czemu nie:
https://www.aliexpress.com/item/68-75mm ... 106.iYAOU9

Tu masz 68 mm oponki, ale chyba za niski profil? Chociaż autobusy mają też czasami niskie:
https://www.aliexpress.com/item/4x-Whee ... 20326.html

Awatar użytkownika
Pablo
R.I.P 1971-2018 [*]
Posty: 9679
Rejestracja: 08 sty 2012, 20:20

Re: Solaris Urbino 12

Post autor: Pablo »

Dla mnie bomba :brawo

Awatar użytkownika
mauy-miu
Śpioch
Posty: 5873
Rejestracja: 01 maja 2012, 22:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Solaris Urbino 12

Post autor: mauy-miu »

Uwielbiam autobusy, jeszcze w Poznańskich barwach :brawa

ODPOWIEDZ