Stacja lutownicza ArduSolder

Dział Do it yourself - Zrób to sam - prezentacja urządzeń wszelkiego rodzaju wykonanych we własnym zakresie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
specpl
Kierowca
Posty: 103
Rejestracja: 14 gru 2015, 08:49

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: specpl »

Dzięki wielkie. Zamówiłem graty. Jak dojdą biorę się za składanie.

Revo7
Kierowca
Posty: 96
Rejestracja: 04 lut 2016, 08:30

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: Revo7 »

Jest ktoś moze z Wrocławia i ma wiedze gdzie moge dostać zasilacz 24V (markowy za dobrą kase), oraz gniazdo DIN5 do lutownicy ? będe w najbliższym czasie we wrocku wiec mógłbym odebrać osobiście ?

Awatar użytkownika
popiur
Kierowca
Posty: 843
Rejestracja: 05 sty 2016, 20:35

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: popiur »

Dzięki Sław za temat o stacji lutowniczej, a także dzięki pozostałym użytkownikom forum, którzy wstawiali tutaj cenne komentarze :ok
Stacja działa elegancko, obudowa nie jest idealna, ale własnoręcznie wyskrobana :brawa
Może z czasem opanuję skakanie temperatury zadanej
Pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: Sławek »

Większe pokrętło i potencjometr z Telpodu - u mnie się to sprawdza elegancko ;)
Gratki ukończonego projektu :brawo

Atmega

Awatar użytkownika
wojtekM
Kierowca
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2016, 13:49

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: wojtekM »

Witam wszystkich. Jako, że w szafie leżała mi już od kilku lat kolba postanowiłem w końcu coś z nią zrobić. Poniżej przedstawiam zdjęcia wykonanej prze zemnie stacji. Oczywiście mogło by to być zrobione ładniej, no ale wszystko robione było na szybko w wolnej chwili.

Jako obudowę przerobiłem obudowę zasilacza Skynet, w której wyciąłem otwór i wkleiłem wydrukowany panel przy pomocy żywicy epoksydowej, a następnie całość wymalowałem sprayem.
Ponieważ mam nadmiar uP, zrobiłem sobie własną płytkę arduino, którą przykleiłem do wyświetlacza LCD przy pomocy taśmy dwustronnej piankowej.
Zastosowałem wyświetlacz LCD 2x16, co wymusiło rezygnacje z wyświetlania czasu działania stacji (jak dla mnie jest to zbędne).
Zamiast modułu IRF wykorzystałem zwykły tranzystor który przykręciłem do aluminiowej ramki zasilacza która służy jako radiator.

Stacja sprawuje się całkiem dobrze, jednak zostało mi wyregulować PID.

Dziękuję autorowi za projekt :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Cisieel

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: Cisieel »

Siemanko

Znalazłem owy temat na innym forum, ale wiadomo wolałem udać się "do korzeni", jestem dopiero na etapie zamawiania wszystkich części, szukania obudowy itp. Mam otóż jedno pytanie, w załączniku wstawiam "połączone" schematy z 1 posta, moje pytanie dotyczy podłączenia zasilacza, ponieważ w pewnym poście wyczytałem, że zamiast koszyczka ma być przetwornica, a przetwornica musi być czymś zasilana tak samo jak mosfet, więc czy takie połączenie jakie jest w załączniku jest poprawne czy inaczej ten zasilacz podłączyć (tak wiem, że odwrotnie narysowałem linie od strony podłączenia kabla do prądu)?

Cisieel

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: Cisieel »

Nie zauważyłem ale nie dodał się załącznik (waga 470kb a max jest 600kb), nie da się także edytować posta także wrzucam link z podłączeniem poniżej:
http://imageshack.com/a/img923/1644/HTFflo.png

Awatar użytkownika
popiur
Kierowca
Posty: 843
Rejestracja: 05 sty 2016, 20:35

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: popiur »

1. Przetwornica jest po to, żeby podać napięcie na arduino
2. Mosfet zasilany jest wprost z zasilacza.
3. Zrób wszystko tak, jak to Sławek opisał, a będziesz szczęśliwy.
Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14533
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: Sławek »

popiur pisze:1. Przetwornica jest po to, żeby podać napięcie na arduino
2. Mosfet zasilany jest wprost z zasilacza.
3. Zrób wszystko tak, jak to Sławek opisał, a będziesz szczęśliwy.
Pozdrawiam ;)
:ok

Awatar użytkownika
Mistrzunio
Kierowca
Posty: 6
Rejestracja: 11 lut 2017, 14:32

Re: Stacja lutownicza ArduSolder

Post autor: Mistrzunio »

Zmontowałem urządzonko, prawie działa :-) wyświetla, reaguje na podpięcie kolby, wyświetla aktualną temperaturę, potencjometr działa jak najbardziej ale chyba coś skopsałem z przyciskiem bo nie reaguje i moje pytanie jest takie czy ten przycisk który zamontowałem jest prawidłowy ... ?

https://sklep.avt.pl/przelacznik-off-on ... laski.html

p.s. przez Czeski błąd przymocowałem wyświetlacz do góry nogami i odkryłem że w tej pozycji też jest zajebiście :D i idealnie pasuje mi wtedy do podwieszenia pod półką :-) ehheheeh jednak przez przypadek można dodać jakąś funkcjonalność :D

pozdro.

ODPOWIEDZ