Zgrzewarka ArduWelder

Dział Do it yourself - Zrób to sam - prezentacja urządzeń wszelkiego rodzaju wykonanych we własnym zakresie
dzinksu

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: dzinksu »

Znalazłem przyczynę moich problemów. Niestety zasilacz, który zastosowałem prawdopodobnie sieje zbyt mocno ( zasilacz do LED). Widocznie one mają słabe tłumienie. Po zastosowaniu zasilacza do elektroniki specjalistycznej, menu i zgrzewarka normalnie śmiga aż miło. Teraz jeszcze testy zgrzewania.

jurekl

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: jurekl »

Na wstępie podzękowania dla autora za udostępnienie projektu. :piwo
Mój sterownik czeka na trafo i obudowę
Kupiłem też na Ali sterownik z kluczem na tranzystorach zasilany 12VDC i zastanawiam się na połączeniu tych projektów.

krzysiek0923

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: krzysiek0923 »

Witam

świetny projekt - gratulacje dla autora
mam jedno pytanie czy to 5V i masa ma być brana z arduino czy lepiej z niezależnego źródła
chodzi mi o zasilanie np. wyświetlacza i endodera?

Awatar użytkownika
Vasco
Kierowca
Posty: 2
Rejestracja: 21 gru 2017, 03:26

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Vasco »

Witam, mam takie pytanie czy ktoś z was budował zgrzewarkę z dwóch transformatorów?
Jeśli tak to czy możecie się podzielić swoimi spostrzeżeniami czy działa to lepiej niż na jednym trafo?
Jestem właśnie na etapie zbierania wszystkiego w całość i nie wiem czy od razu nie pójść w dwa trafa żeby pózniej już nie bawić się w przeróbki.
Jeśli dwa trafa to czy nawijać je jednym przewodem na wtórnym łącząc je w szereg czy lepiej nawijać każdy z osobna i łączyć równolegle?

compu

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: compu »

Ja sprawdziłem u siebie też jest wszystko OK. Dziwne

compu

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: compu »

20210210_134428 (3).jpg
20210210_134556 A.jpg
Tak wygląda moje urządzenie bo dotąd się nie chwaliłem Pracuje już ponad rok czasu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Sławek »

:ok

Awatar użytkownika
Jerzy
Kierowca
Posty: 20
Rejestracja: 21 maja 2018, 11:45
Has thanked: 1 time

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Jerzy »

Tak w obronie kol.Sławka.:)
Mam wykonaną wg/tu zamieszczonych Jego opisów.
Wszystko działa ,0-problemów . :england .
A przyczyny błędów mogą leżeć poza oprogramowaniem.
Podrawiam i życzę dobrych zgrzewów.

Michauthew

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Michauthew »

Postanowiłem też zrobić ta zgrzewarkę. Spodobała się od samego początku. Wszystkie elementy kupiłem i zacząłem składać. Po pierwszym nawinięciu linką 50mm^2 (3 zwoje) i napięciu 2.5V postanowiłem podłączyć sterowanie. Ale ku mojemu zdziwieniu na mierniku pokazało max 120A. Także pierwsza decyzja choć teraz myślę że pospiesznie. Przewinięcie od nowa linką 35mm^2 (4 zwoje) i napięciu 3.4V. Tym razem przed połączeniem sterowania sprawdziłem prąd zwarcia i miernik uchwycił 1000A. Ucieszony podłączyłem wszystko i już nie jest tak pięknie. Podczas zgrzewu znowu ok. 100A. Także odłączyłem sterowanie i podłączyłem na krótko trafo aby wyeliminować jego wadę. I po takim podłączeniu i przyłożeniu grotów aż wypaliło dziurę.

Następnie podłączyłem wszystko tak jak powinno być. I zauważyłem dziwna sytuację gdy wcisne przycisk zgrzewania to widać że tak jakby przekaźnik SSR nie zaskakuję. Postanowiłem zmierzyć napięcie które załącza przekaźnik i pokazało tylko 1.2/1.4V. A przekaźnik potrzebuje do sterowania 3-32V. Czy to może być przyczyna? Tylko dlaczego z PIN 10 wychodzi tylko 1.2/4V? Mam nadzieję ze wspólnie coś wymyślimy. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Sławek »

Odłącz SSR od arduino i wtedy sprawdź napięcie na pinie. Jeżeli dalej będzie niskie to znaczy, ze problem jest po stronie arduino, wtedy zmierz napięcie na pinie 5V, jeżeli jest mniej niż 5V, to wiadomo co jest problemem. Niestety na chińskich klonach arduino często są montowane gownianej jakości stabilizatory napięcia i to one są najcześciej problemem.

Pozdr

ODPOWIEDZ