Zgrzewarka ArduWelder

Dział Do it yourself - Zrób to sam - prezentacja urządzeń wszelkiego rodzaju wykonanych we własnym zakresie
Michauthew

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Michauthew »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Dzisiaj wykonałem ponownie wszystkie czynności opisane przez Pana. Po odłączeniu SSR na PIN10 nadal pokazuję 1.2V, ale również zauważyłem pewną sytuację że podczas gdy załączę zgrzewanie i przyłożę miernik na PIN10 i GND to przestaję zgrzewać jak puszczę pojawia się znowu napis ZGERZWANIE. Choć nie jest tak zawsze bo kilka razy udało mi się zrobić pomiar to jest to zastanawiające. Następnie zmierzyłem napięcie na każdym pinie 5V i miernik wskazał 4,99V a gdy wykonam pomiar tylko na podłączonej płytce pod zasilanie mam 5.00V/5.01V. Ewidentnie coś jest po stronie Arduino tylko aż dziwne, że dzieje się to na dwóch płytkach Arduino. Czy możliwe jest to, że podając 12V jako zasilanie Arduino to może wskazywać niby te 5V. Gdzieś kiedyś czytałem, że dopiero przy zasilaniu 6-7,5V wyszło uszkodzenie stabilizatora. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Sławek »

Coś robi zwarcie i obciąża piny atmegi na arduino. Odłącz płytkę przekaźników (jeżeli ją masz) a także czujnik(i) temperatury, i wtedy sprawdź napięcie na D10.

Pozdr

Michauthew

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Michauthew »

Przy tych pomiarach które robiłem, miałem podłączony wyświetlacz, enkoder oraz przycisk zgrzewania. SSR, przekaźnik wentylatora, czujnik temperatury odłączone. Podłączone minimum do sprawdzenia, ale pójdę jeszcze raz zobaczę. Pozdrawiam

Michauthew

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Michauthew »

Zrobiłem teraz inny test. Podłączyłem arduino pod zasilacz. A do niego tylko wyświetlacz a przewodem zwieram GND - PIN8 aby wywołać ZGRZEWANIE i na mierniku pokazało tylko 1.24V. Ale czy jeżeli zwieram PIN8 i GND to zgrzewanie powinno być cały czas? Bo ja mam raz i na tym się kończy. Muszę rozłączyć i podłączyć znowu.
152354058_755616528684017_514313251053192122_n.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
jarson64
Kierowca
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2021, 10:42

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: jarson64 »

Michauthew tak jest prawidłowo PIN 8 zwierasz z GND za pomocą przycisku to znaczy podajesz tylko chwilowy impuls, który wyzwala zgrzewanie zgodnie z ustawionymi parametrami zgrzewu:

1. preimpuls (przedział 0-100ms)
2. impuls właściwy (przedział 0-4000ms)
3. przerwa pomiędzy pierwszym i drugim impulsem (przedział 0-100ms)
4. pauza po zgrzewie (przedział 1500-4000ms)

Kolejne chwilowe zwarcie PIN 8 z GND wyzwala następny zgrzew.

Awatar użytkownika
Pawloosw
Kierowca
Posty: 9750
Rejestracja: 01 sie 2013, 22:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 10 times

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Pawloosw »

Wszyscy maja Sławkowa zgrzewarke, mam i ja. :he

Długo sie zabierałem, w końcu z pomoca Haulerka :friends ogarnięta. Poki co z braku przewodów spawarkowych nie zrobilem jeszcze proby, jedynie sprawdzilem multimetrem ze na wyjsciu mam 1,2V.
Projekt mozliwie budzetowy, skrzynka z odzysku, wlacznik z odzysku, trzeba bylo tylko pokleic bo jedno i drugie polamane miejscami (ale od czego jest superglut, lutownica i klej na gorąco?), trafo oczywiscie tez z odzysku. Niestety lekko uszkodzone jest uzwojenie na nim, zasmarowalem lakierem. Cooler takze z odzysku z jakiegos peceta. Poniewaz do maszynka do uzytku raz kiedys, zalezalo mi zeby szlo powypinac z niej zbedne przewody i latwo ja przechowywac tym samym, stad taka a nie inna obudowa (musze jeszcze zaslepic otwory), zlacza do kabli od spawarki, a zlacze xt30 zeby kabelek z przyciskiem szlo takze odpiac. Nawet kabel zasilajacy odpinany (tu gniazdo z zasilacza pc).

Jak przetestuje dam znaka czy i jak działa. :ok

Dzięki Sławek za podzielenie sie kolejnym projektem. I dzięki Hauler ze znalazles chwile by te nieszczesne kabelki ogarnać :friends
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
wajha1983
Kierowca
Posty: 4882
Rejestracja: 10 lis 2013, 16:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: wajha1983 »

Jak na zlomiarza przystalo wszystko z odzysku.
Dobra robota

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Sławek »

No i git :brawo nie ważne jak wygląda, to nie mebel salonowy, ma działać, zwłaszcza, że to będzie pracować w warsztacie :ok

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7774
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Maciej »

Dobre wieści Pavulonie :ok Ciekawe ile poleży w szafie :he

Awatar użytkownika
Andreas
Maszynista
Posty: 694
Rejestracja: 22 wrz 2016, 14:07
Been thanked: 14 times

Re: Zgrzewarka ArduWelder

Post autor: Andreas »

Brawo Pavulonie, :ok ,
zastanawiam się czy nie zamówić u ciebie takiej zgrzewarki, :friends

ODPOWIEDZ