Stacja lutownicza/delutownicza RT PRO 3

Dział Do it yourself - Zrób to sam - prezentacja urządzeń wszelkiego rodzaju wykonanych we własnym zakresie
Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Stacja lutownicza/delutownicza RT PRO 3

Post autor: Sławek »

Kolejny projekt który powstał z praktycznej potrzeby :)

Rozlutowywanie płytek za pomocą zwykłego odsysacza to dość irytujące zajęcie, zwłaszcza gdy trzeba wylutować elementy z płytki nie wykonanej prototypowo (w domu) lecz takiej z metalizacją otworów. Męczyłem się z tym i w końcu postanowiłem taką nabyć. Po przeszukaniu neta i przestudiowaniu wielu forów, doszedłem do następującego wniosku, stacja w zasięgu mojej budżetu (około 300 zł) są jak to zwykle badziewne, a dobre są w cenie powyżej 1000 zł.
Dla przykładu :
- tania stacja ZD-915 https://www.gotronik.pl/rozlutownica-zd ... -1302.html - 273 zł
- dobra stacja SORNY SL-928 https://www.tme.eu/pl/details/pensol-sl ... al/sl-928/ - 1200 zł

Nie byłbym sobą, gdybym i w tym przypadku nie pogłówkował jak zrobić coś dobrego w zdecydowanie niższym budżecie. No wiec zacząłem od poszukiwania pistoletu do rozlutownicy który jest tu kluczowym elementem. Po dłuższych poszukiwaniach najpierw zdecydowałem się na zakup taniego pistoletu SOLDER PEAK SP-1010DR-GUN (w zasadzie to identyczny z ZD-915) aby się z tym tematem zmierzyć https://www.tme.eu/pl/details/sp-1010dr ... lder-peak/
Niestety jakość wykonania i funkcjonalność jest zgodna z tym, co piszą na forach, odpuściłem sobie, leży obecnie w pudle.
Ostatecznie wybór padł na pistolet od stacji firmy SORNY (PENSOL lub SOLOMON) a dokładnie SL-916 https://www.tme.eu/pl/details/pensol-sl ... ndustrial/
Jest to pistolet który jest również wykorzystywany w stacji SL-928, tej za 1200 zł, do której link dałem wyżej.
No i tu pełne WOW :D jakosć wykonania i funkcjonalność, bardzo dobra.

No i teraz czas na sam koncept i wykonanie projektu.
Postanowiłem zrobić stację wykorzystując to co mam w szufladach, no i jak pamiętacie, jakiś czas temu zbudowałem stację RT PRO 3 do grotów Weller https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3424832.html
Po przetrawieniu schematu, okazało się, że bez problemu mogę wykorzystać ten moduł :brawa

Stacja rozlutownicza różni się od lutowniczej tym, że potrzebuje dodatkowo pompkę podciśnienia do zasysania cyny.
Czyli co potrzebujemy :
- odczyt termopary z grzałki - jest na RT PRO 3
- sterowanie grzałką - jest
- ustawianie temperatury - jest
- odczyt przycisku z pistoletu (załączanie pompy) - na płytce jest wejście pod odczyt czujnika zbliżeniowego (funkcja standby w lutownice z grotem Weller) - idelanie nadaje się do wejścia z przycisku pistoletu, nic nie trzeba przerabiać
- załączanie pompy - i tu była największy kłopot, gdyż nie ma na płytce drugiego mosfeta do załączania, ale wyprowadziłęm na płytce jeszcze jedno złącza dodatkowe (z myślą o jakieś rozbudowie stacji w przyszłości) no i okazało się to zbawienne, po prostu podłączam do niego zewnętrzny mały modul z mosfetem i voila :yahoo

Jedyną zmianę jaką trzeba zrobić na płytce, to wymiana rezystora R4 ze 100R na 560R z uwagi na inną charakterystykę termopary użytej w pistolecie, to wszystko :)

Poniżej zaktualizowany schemat :
schemat.png
RT PRO 3 v2 - Project.pdf
Pistolet ma złącze NC-6 (wtyk mikrofonowy 6 pinów) i posiada następujące wyprowadzenia :
nc-6.png
Sposób podłączenia do płytki :

Pin 1 - VCC (złącze Weller) na płytce
Pin 2 - GND (złącze Weller) na płytce
Pin 3 - GND
Pin 4 - T+ (złącze Weller) na płytce
Pin 5 - "-" (złącze Foto) na płytce
Pin 6 - "S" (złącze Foto) na płytce
pcb.png
Stacje postanowiłem zbudować jak połączoną lutownicę i rozlutownicę, zatem w jednej obudowie są dwie płytki RT PRO 3, jedna do grota Weller (lutownica) i do pistoletu SORNY (rozlutownica).

Jak pompę podciśnienia wykorzystałem pompkę centralnego zamka od VW Golga II za 30 zł z allegro :he którą nieznacznie przerobiłem poprzez wywalenie elektroniki i dołożenie płytki z mosfetem :)

Płytka z mosfetem :
mosfet.jpg
Mosfet wymieniłem na IRL540 (logic level) aby przy napięciu 5V otworzył się w pełni.

Pompka ma symbol 443 862 257 A
443_862_257.jpg
Ten cały górny element wyrzuciłem i zamontowałem złączkę pod wężyk 6mm.


Soft zmodyfikowałem pod obsługę rozlutownicy.
1. sterowanie PID wyrzuciłem i zastąpiłem klasycznym on/off - działa to lepiej zdecydowanie z tą grzałką
2. dodałem odczyt przycisku pistoletu
3. skonfigurowałem złączę (oznaczone IN na płytce) jako wyjście do sterowania mosfetem
4. dodałem licznik bezczynności po którym stacja obniża temperaturę pistoletu do niższej (ustawiana z menu)
5. zmodyfikowałem ustawienia poprzez usunięcie parametrów P,I,D a dodałem ustawienia "mocy" grzałki min i maksy (w %) oraz czas przejścia grzałki w tryb standby - licznik czasu jest resetowany z każdym wciśnięciem przycisku na pistolecie

Do zasilania potrzeba dwa zasilacze, 12V ~2.5A i 24V ~2.5A. Zastosowałem zasilacze impulsowe modułowe do LED w metalowych obudowach.

I to w zasadzie wszystko. Obudowę wykonałem z MDF 6mm i pomalowałem lakierem strukturalnym. Przedni panel płyta MDF plus 1mm HIPS z wygrawerowanymi opisami.

A tak się prezentuje cała stacja :)
P2160027.JPG
P2160026.JPG
P2160025.JPG
P2160024.JPG
P2160021.JPG
P2160020.JPG
P2160019.JPG
P2160018.JPG
P2160017.JPG
P2160015.JPG
P2160032.JPG
P2160029.JPG
P2110001.JPG
P2110002.JPG
P2110003.JPG
P2110005.JPG
P2110006.JPG
P2110008.JPG
P2110010.JPG
Pozdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Denis
Kierowca
Posty: 4029
Rejestracja: 18 lip 2013, 09:46
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Stacja lutownicza/delutownicza RT PRO 3

Post autor: Denis »

O quwa :o :szoki <szok>

Szcun Sławku :brawo :brawo

Awatar użytkownika
wajha1983
Kierowca
Posty: 4882
Rejestracja: 10 lis 2013, 16:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Stacja lutownicza/delutownicza RT PRO 3

Post autor: wajha1983 »

Jak zwykle mistrzowskie wykonanie.

Awatar użytkownika
griszaa
Złomiarz
Posty: 10987
Rejestracja: 22 sie 2012, 04:52
Been thanked: 2 times

Re: Stacja lutownicza/delutownicza RT PRO 3

Post autor: griszaa »

Brawo Ty

Awatar użytkownika
Jorgus
Kierowca
Posty: 1742
Rejestracja: 12 mar 2013, 23:04
Has thanked: 1 time

Re: Stacja lutownicza/delutownicza RT PRO 3

Post autor: Jorgus »

:smajlik

Awatar użytkownika
borek
Traktorzysta
Posty: 5212
Rejestracja: 22 sty 2012, 10:28
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Stacja lutownicza/delutownicza RT PRO 3

Post autor: borek »

:brawo W pełni profesjonalna machina oraz opis. Brawa

Awatar użytkownika
Hauler
Kierowca
Posty: 2012
Rejestracja: 26 kwie 2015, 11:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Stacja lutownicza/delutownicza RT PRO 3

Post autor: Hauler »

Ja to będę zdziwiony jak coś sobie kupisz zamiast zrobić :hehe

Awatar użytkownika
Maciek
Moderator
Posty: 3940
Rejestracja: 07 sty 2012, 21:21

Re: Stacja lutownicza/delutownicza RT PRO 3

Post autor: Maciek »

Pro :ok

Awatar użytkownika
Pawloosw
Kierowca
Posty: 9750
Rejestracja: 01 sie 2013, 22:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 10 times

Re: Stacja lutownicza/delutownicza RT PRO 3

Post autor: Pawloosw »

Ekstra projekcik. :ok
Ile mi nerwow zjadla ta reczna odsysarka jak na szybke sa po rozgrzaniu nie trafilem nia dobrze i znowu grzanie po raz 10 z rzedu. :hehe
Widze ze juz na Swojej plytce masz oparta ko strukcje. Ttamta stacje lutownicza wg Twojego projektu jak robiłem to na arduino w pełni dzialała i działa do dziś. :)

Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Stacja lutownicza/delutownicza RT PRO 3

Post autor: barman_pl »

:szoki
Nieźle :ok

ODPOWIEDZ