Nie wiesz gdzie pytać? zapytaj tutaj ...

Rozmowy ogólne o industrialu i aspektach technicznych
Awatar użytkownika
Marcin1124
Kierowca
Posty: 98
Rejestracja: 11 paź 2022, 09:37
Has thanked: 4 times

Re: Nie wiesz gdzie pytać? zapytaj tutaj ...

Post autor: Marcin1124 »

martryb pisze:
04 paź 2023, 10:31
Marcin1124 zainstaluj w obudowie skrzyni biegów motoreduktor i przenieś napęd na koła za pomocą przekładni kątowej , ja tak wykonałem bo miałem mało miejsca. Musisz tylko wyliczyć obroty wg. wymiaru tylnego koła jakie Ci będą potrzebne. W moim ursusie użyłem motoreduktora 242 obroty 3,5kg moment razy 2.5 bo taką mam przekładnię 2.5:1 i wychodzi 8.75 kg momentu na 1cm. Koło tylne mam 110mm średnicy z czego promień to 55mm czyli 8.75:5.5=1.59kg momentu obrotowego na kole średnicy 110mm. Ciągnik daje radę pociągnąć 8kg przy wadze własnej 2,5kg. Najważniejsze jest to że ciężar nie doprowadza do zablokowania silnika a jedynie poślizg na kołach napędowych. Kiedy go przyczepiłem do stołu stanął dęba a taka siła jak na ograniczone miejsce na napęd mi wystarczy. Wymierz miejsce zmierz średnice kół i dobierz motoreduktor i przełożenie.
Ja znalazłem taki który by mi pasował do tego myślę napęd przekazać za pomocą zębatek średnica 1 cm czyli 3 sztuki w zwolnice. Teraz pytanie ile obrotów kupić ? Średnice koła czekam na odpowiedź z grupy jakiś jest bo ja jeszcze koła nie mam. Mógłbyś pokazać zdjęcia silnika i tej przekładni? Bo średnio się orientuje
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7789
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 72 times

Re: Nie wiesz gdzie pytać? zapytaj tutaj ...

Post autor: Maciej »

Żeby wiedzieć ile obrotów ma być na silniku trzeba sobie ustalić z jaką prędkością ma się poruszać model. Wzór na obwód koła, dystans, prędkość i można sobie łatwo policzyć. To Ty decydujesz jak szybko będzie jeździł Twój model.

Awatar użytkownika
martryb
Kierowca
Posty: 170
Rejestracja: 25 sty 2023, 18:06
Been thanked: 2 times

Re: Nie wiesz gdzie pytać? zapytaj tutaj ...

Post autor: martryb »

Tak jak Maciej napisał Ty decydujesz , im szybciej będzie jechał tym słabszy będzie. Możesz zerknąć u mnie w temacie jak ursus 1224 tam na fotkach jest jak ja to rozwiązałem. A w zwolnicach tak jak piszesz koła zębate zastosuj i będzie git

Awatar użytkownika
Pawloosw
Kierowca
Posty: 9753
Rejestracja: 01 sie 2013, 22:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 10 times

Re: Nie wiesz gdzie pytać? zapytaj tutaj ...

Post autor: Pawloosw »

Ja bym nie szedl w predkosci. Przyjdzie jechac z jakims plugiem albo przyczepa (juz nie mowic przy cofaniu) i szybko przeklniesz szybki naped. A pod obciazeniem juz zapomnij o plynnym ruszaniu bo im ciezej tym bedzie bardziej zerojedynkowo ruszac model, chyba ze zastosujesz silnik bezszczotkowy sensorowany to moze da rade na malych rpm ruszac plynnie.

Awatar użytkownika
Marcin1124
Kierowca
Posty: 98
Rejestracja: 11 paź 2022, 09:37
Has thanked: 4 times

Re: Nie wiesz gdzie pytać? zapytaj tutaj ...

Post autor: Marcin1124 »

Taki kupiłem silnik 90 RPM i 12v zasilanie wymiarowo mi pasuje jeszcze muszę później przedłużyć ten napęd i zamówiłem 6 zębatek 14t mam nadzieję że będzie wszystko ok.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
martryb
Kierowca
Posty: 170
Rejestracja: 25 sty 2023, 18:06
Been thanked: 2 times

Re: Nie wiesz gdzie pytać? zapytaj tutaj ...

Post autor: martryb »

Przyjąć że ursus 1:1 jedzie 28km/h to wychodzi 117 obrotów koła na 1 minutę chcąc zachować taka prędkość oczywiście. W moim ursusie 1224 powinno być 81 obrotów a mam 96 obrotów i jest zbyt szybko a mam koła 110mm średnicy a u Ciebie koło będzie miało 157mm będzie wyścigówka.

Awatar użytkownika
Marcin1124
Kierowca
Posty: 98
Rejestracja: 11 paź 2022, 09:37
Has thanked: 4 times

Re: Nie wiesz gdzie pytać? zapytaj tutaj ...

Post autor: Marcin1124 »

Zobaczymy jak się założy haha jak będzie za szybko to mu biegi zrobię haha i będę na 1 jeździł 😁🤣

Awatar użytkownika
borek
Traktorzysta
Posty: 5212
Rejestracja: 22 sty 2012, 10:28
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Nie wiesz gdzie pytać? zapytaj tutaj ...

Post autor: borek »

Zrób zdjęcie od czoła zwolnicy

Awatar użytkownika
Marcin1124
Kierowca
Posty: 98
Rejestracja: 11 paź 2022, 09:37
Has thanked: 4 times

Re: Nie wiesz gdzie pytać? zapytaj tutaj ...

Post autor: Marcin1124 »

borek pisze:
07 paź 2023, 08:29
Zrób zdjęcie od czoła zwolnicy
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
borek
Traktorzysta
Posty: 5212
Rejestracja: 22 sty 2012, 10:28
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Nie wiesz gdzie pytać? zapytaj tutaj ...

Post autor: borek »

Kurczę trudny element, nie będzie lekko dać tam łożyska do zębatek. Jeśli się nie uda trzeb aby cała zwolnice zaprojektować z lożami pod łożyska w druku 3 d

ODPOWIEDZ