Kalkomania

Rozmowy ogólne o industrialu i aspektach technicznych
Awatar użytkownika
ciemny
Kierowca
Posty: 100
Rejestracja: 07 paź 2016, 00:45

Kalkomania

Post autor: ciemny »

Cześć wszystkim,

Jestem Adrian, wołają na mnie Ciemny, pochodzę z Poznania, a obecnie mieszkam w Luboniu, mam 30 lat.
Po długim czasie namysłu postanowione - rozpoczynam swoja przygodę z większą skalą (1:14) oraz RC ;-)

Do tej pory zajmowałem się modelarstwem w również fajnej skali jaką jest 1:87 - co prawda nie były to modele RC (tu ukłony dla mojego znajomego, użytkownika również tego forum - kolegi @Pado, który robi niesamowite rzeczy w 1:87)

Ze swojej strony na początek mogę pomóc zainteresowanym forumowiczom w zaprojektowaniu odpowiednich kalkomanii na Wasze modele, w razie pytań zapraszam na PW.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7775
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Tu się witamy ...

Post autor: Maciej »

Witamy :welcome

Kalkomania ? Hmmm nasze modele nie są od stania na półce - jak z trwałością takiej kalkomanii?

Awatar użytkownika
Rasalo
Maszynista Fi 26
Posty: 4293
Rejestracja: 04 kwie 2013, 18:46
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Tu się witamy ...

Post autor: Rasalo »

Ej, a jakby nakładać taką kalkomanię pod lakier bezbarwny (wodny)?
ELO 3 2 0

Awatar użytkownika
ciemny
Kierowca
Posty: 100
Rejestracja: 07 paź 2016, 00:45

Re: Tu się witamy ...

Post autor: ciemny »

Co do trwałości, kwestia rozważenia na jakiem elemencie i co byłoby klejone, przy wydruku kalki mają już warstwę górną w postaci lakieru zabezpieczającego, ja po nałożeniu na model nakładam na całość jeszcze jedną warstwę lakieru w zależności od potrzeb - mat lub połysk. W trudnym terenie nie sprawdzałem nigdy jak by współpracowały, w każdym razie trzeba się bardzo postarać by taka kalkę usunąć z modelu - to testowałem.

Na pewno przy pracach z 1:14 będę kleił - testował - wówczas podzielę się informacjami od części praktycznej.

Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Tu się witamy ...

Post autor: barman_pl »

W 1:1 napisy również się scierają, więc m/z efekt mógłby być całkiem fajny ;)

Awatar użytkownika
Rasalo
Maszynista Fi 26
Posty: 4293
Rejestracja: 04 kwie 2013, 18:46
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Tu się witamy ...

Post autor: Rasalo »

ciemny pisze:Co do trwałości, kwestia rozważenia na jakiem elemencie i co byłoby klejone, przy wydruku kalki mają już warstwę górną w postaci lakieru zabezpieczającego, ja po nałożeniu na model nakładam na całość jeszcze jedną warstwę lakieru w zależności od potrzeb - mat lub połysk. W trudnym terenie nie sprawdzałem nigdy jak by współpracowały, w każdym razie trzeba się bardzo postarać by taka kalkę usunąć z modelu - to testowałem.

Na pewno przy pracach z 1:14 będę kleił - testował - wówczas podzielę się informacjami od części praktycznej.
Mordeczko dawaj, dawaj :friends
Widać, że zdolny jesteś :)

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Tu się witamy ...

Post autor: Sławek »

Powitac i gratulowac :england
Jak sie robi takie kalki ?

Awatar użytkownika
Pawloosw
Kierowca
Posty: 9750
Rejestracja: 01 sie 2013, 22:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 10 times

Re: Tu się witamy ...

Post autor: Pawloosw »

Witaj kolego. Po Twoich modelach w h0 widać, ze bedziesz rzezbic ladne modele w 1:14.
Co do kalek, to Volvo Łukasza niektore naklejki (napis na dachu 420 bodajze) mialo wlasnie z kalek, i wyglada to obłędnie. Koszt z tego co pamietam tez nie wielki. Kupuje sie gotowe kalki na ktorych robi sie nadruk drukarka. :scratch

Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Tu się witamy ...

Post autor: barman_pl »

Niby tak, tylko zwróć uwagę, że domowymi sposobami raczej nie wydrukujesz białego koloru - i to własnie wielki minus samodzielnych naklejek ;)

Pozdr.

Awatar użytkownika
ciemny
Kierowca
Posty: 100
Rejestracja: 07 paź 2016, 00:45

Re: Tu się witamy ...

Post autor: ciemny »

U mnie z białym kolorem nie ma problemu, w przypadku klejenia na ciemniejsze kolory tła (np czarny) nakładam kalki podwójnie wówczas biel jest idealna - widać w modelu np Pawtransu, którego zdjęcie dodałem.

Drukuje u niemca, na profesjonalnym ploterze - co do druku w zaciszu domowym - odradzam ze względów jakościowych.

Czy jakiś modelator lub admin może stworzyć w odpowiednim miejscu wątek związany z kalkami i przenieść tam wszystkie posty? Nie chciałbym "śmiecić" w tym temacie.

ODPOWIEDZ