Frezowanie

Rozmowy ogólne o industrialu i aspektach technicznych
Awatar użytkownika
misiek
Kierowca
Posty: 354
Rejestracja: 16 sty 2018, 09:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Frezowanie

Post autor: misiek »

Panowie, taka sytuacja.
Dostałem w robocie nową zabawkę CNC. Powierzchnia robocza 1250x2500 h-200. Wrzeciono max rpm 18000 i podciśnieniowe trzymanie materiału.
Na razie opanowałem obróbkę drewna i jest ok.
Ale planuję na niej także prace hobbystyczne i muszę dobrać do tego jakieś frezy. Macie większe doświadczenie więc pytam jakie? Do alu, mosiądzu, hipsu lub spienionego. I w jaki sposób mocować małe detale? Taśma dwustronna się sprawdzi?
Czytałem też sporo o parametrach skrawania ale co źródło to inne dane i sam już nie wiem jakie ustawienia wprowadzać. Macie jakieś sprawdzone parametry?

Awatar użytkownika
Denis
Kierowca
Posty: 4029
Rejestracja: 18 lip 2013, 09:46
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Frezowanie

Post autor: Denis »

Parametry skrawania zależą od narzędzia jego ostrości i materiału z jakiego go wykonano.

Awatar użytkownika
misiek
Kierowca
Posty: 354
Rejestracja: 16 sty 2018, 09:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Frezowanie

Post autor: misiek »

Wiem, że do tworzyw i niemetali są inne frezy. I pod nie trzeba ustawić parametry. Więc jakie frezy kupić?

Awatar użytkownika
griszaa
Złomiarz
Posty: 10987
Rejestracja: 22 sie 2012, 04:52
Been thanked: 2 times

Re: Frezowanie

Post autor: griszaa »

Kolego misiek a powiedz co to za maszyna ..

Awatar użytkownika
Rasalo
Maszynista Fi 26
Posty: 4293
Rejestracja: 04 kwie 2013, 18:46
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Frezowanie

Post autor: Rasalo »

Bosch MFQ22100 :he

Awatar użytkownika
misiek
Kierowca
Posty: 354
Rejestracja: 16 sty 2018, 09:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Frezowanie

Post autor: misiek »

Robiona pod zamówienie przez tą firmę http://www.luib.pl
Głowica o mocy 2kw, podobno bierze nawet stal bo sama się planowała. Nie mogę znaleźć kartki z pełną specyfikacją :/ a chodzi na PikoCNC.
Jak na razie brak zastrzeżeń co do działania w przypadku sklejek i drewna. Innych materiałów nie testowałem.

Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Frezowanie

Post autor: barman_pl »

Ja używam frezów VHM od 0.8mm do 3.175mm. Jednopiórowe do tworzyw sztucznych a dwupiórowe do metali ;). Tak mi najlepiej to działa, ale ja mam frezarkę "kuchenną" :D

Awatar użytkownika
vanhasen
Kierowca
Posty: 92
Rejestracja: 30 lip 2012, 10:16

Re: Frezowanie

Post autor: vanhasen »

Do frezowania alu wcale nie trzeba jakichś cudownych frezów.
To jaki będziesz miał efekt i z jakimi parametrami będziesz mógł pracować zależy w dużej mierze od samej maszyny i jej sztywności (patrząc na pole robocze Waszej i to co producent pokazuje na swojej stronce nie nastawiałbym się zbyt optymistycznie :( ).
Główne pytanie - czy masz chłodzenie?
Jak tak to spokojnie możesz eksperymentować ze "zwykłymi" frezami, nieopisywanymi jako dedykowane do metali lekkich.
Jak nie to musisz dążyć do zminimalizowania tarcia - iść we frezy 1,2-piórowe (kosztem sztywności narzędzia), szlifowane.

Możesz spróbować porozmawiać w sklepie AWA w Chorzowie - oni na pewno coś konkretnie doradzą.

Awatar użytkownika
Pawloj23
Kierowca
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2012, 22:40

Re: Frezowanie

Post autor: Pawloj23 »

Ja używam frezów z bit-tech, 4mm 3piórowe do większych elementów alu, i 3mm 2 piórowe do mniejszych elementów. 3 Piórowe jakieś tanie z aledrogo za 10 zł. Jakbyś potrzebował to mogę Ci potem podrzucić nazwę tego 4mm z bit-tech. Nie miałem z nimi problemów. Testowałem je w plexi, alu i mosiądzu. Nie ciąłem stali.

Awatar użytkownika
vanhasen
Kierowca
Posty: 92
Rejestracja: 30 lip 2012, 10:16

Re: Frezowanie

Post autor: vanhasen »

Co do marek frezów to takżę mam dobre doświadczenia z Bit-Techem. Godne uwagi są frezy Fenes (tu mamy powtarzalność - marka nie zniknie ze sprzedaży z dnia na dzień).
Używałem też sporo chińszczyzny no-name (średnice od 2 do 10mm, 2 i 3 pióra, chłodzenie mgłą olejową) i przy moich modelarskich zastosowaniach w zasadzie każdy frez dawał radę.

Co do mocowania materiału to ze stołem podciśnieniowym będziesz miał luksus :) Ja walczę z płytą ze sklejki i łapię formatki wkrętami jak jadę aluminium albo grubsze "plastiki". Jak trafi mi się cięcie cienkiego materiału (plexi 1,5mm, blaszki miedziane poniżej 1mm) to kleję arkusze bezpośrednio do stołu frezarki taśmą dwustronną. Największy problem to na koniec wszystko od niego odkleić i doczyścić.

ODPOWIEDZ