Fotowoltaika

Rozmowy ogólne o industrialu i aspektach technicznych
Awatar użytkownika
popiur
Kierowca
Posty: 843
Rejestracja: 05 sty 2016, 20:35

Re: Fotowoltaika

Post autor: popiur »

Borek? Nie wiem, co mam odpisać. Blokowisko i farma foto 😇
Ale, że jak!?
W moim przypadku, technicznie jest to niemożliwe.

Awatar użytkownika
popiur
Kierowca
Posty: 843
Rejestracja: 05 sty 2016, 20:35

Re: Fotowoltaika

Post autor: popiur »

Maciej, nie pisz tak szybko, bo wiesz. Co nagle, to po diable, nie mylić z dziadkiem Dildo ;)
"No to teraz po mnie ;) "

Awatar użytkownika
Sogun
Kierowca
Posty: 1424
Rejestracja: 10 wrz 2017, 07:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 16 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sogun »

jak bede tam w poblizu to fote trzasne tego balkonu :he jak sie administracja zgodzila to nam nic do tego , Dystrybucji znaczy , ale faktem jest ze stalo sie to popularne nawet male moce czesto 2kw na zasilaniu 1fazowym ,ale gdybym to mial robic u siebie to tylko na ziemi ,po co szpecic czy dziurawic dach

Awatar użytkownika
popiur
Kierowca
Posty: 843
Rejestracja: 05 sty 2016, 20:35

Re: Fotowoltaika

Post autor: popiur »

Kiedyś o tym myślałem, ale mamona mi oczy przysłoniła.
Jestem pracownikiem wytwórcy prądu i ciepła.
Mam zniżkę na prąd, płace jakieś 50PLN co trzy miesiące (brak prądożernych instalacji, wiercenia, spawania itp.) I tak pomysł upadł, bo nie widziałem sensu. Jednak ostatnio ożyło... Może, by tak sobie oświetlenie na balkonie zrobić, czy inne wynalazki...?

Awatar użytkownika
aniol310
Kierowca
Posty: 1422
Rejestracja: 06 kwie 2012, 20:23
Been thanked: 2 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: aniol310 »

sogun musiałbyś separować sieć ze względu na licznik prądu. Do tego musisz mieć licznik który wyłącza się przy zaniku napięcia z sieci bo inaczej cofniesz napięcie z paneli

Awatar użytkownika
Sogun
Kierowca
Posty: 1424
Rejestracja: 10 wrz 2017, 07:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 16 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sogun »

aniol310 pisze:
06 lip 2020, 18:55
sogun musiałbyś separować sieć ze względu na licznik prądu. Do tego musisz mieć licznik który wyłącza się przy zaniku napięcia z sieci bo inaczej cofniesz napięcie z paneli
spoko ;) robie przy licznikach a prosty ukladzik s.z.r. to nie problem , mam tak odseparowany obwod pompy c.o. od kilkunastu lat :) odkad pale w kominku -coraz rzadziej bo mi sie nie chce :) mam aku do zasilania pompy c.o. bo juz kiedys sraczki dostawalem jak w zimie prundu zabraklo a w kominku z plaszczem napalone na full :) wypietdzielalem zar z kominka na dwor az sie kurzylo bo wiadomo co by sie stalo , najgorsze byly noce , rzadko bo rzadko ale napiecie zniklo na pol godziny a woda moment sie zagotuje bez pompy a potem....... bum :) tak wiec odseparowac na stycznikach inne obwody zaden problem ,troche zabawy w automatyke I bedzie smigac ,problem tylko w magazynowaniu energii , nie ma mowy o aku kwasowych bo to niebezpieczne a taki pakiecik kilku kW lijonow jak z Tesli to juz wydatek okropny :)

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sławek »

Dziś minął dokładnie rok od uruchomienia mojej instalacji.
Wyprodukowała 5340 kWh, przypomnę, że mam instalację o mocy 4,56kWp.

Moje roczne zużycie wyniosło 4200 kWh (bez instalacji osuszania w wyniku zalania), zatem pokryłem roczne zużycie z zapasem.

Obecnie dokupiłem już drugi falownik SMA i robię wiatę na samochód na której położę dodatkowe 3,1 kWp gdyż we wrześniu montuję pompę ciepła 8kW i przejdę całkowicie na prąd (CO + CWU) ze wspomaganiem CWU kolektorem ciśnieniowym który zamontowałem w jesieni ubiegłego roku.Gaz zostawię tylko na wszelki wypadek.

Pozdr

Awatar użytkownika
Andreas
Maszynista
Posty: 694
Rejestracja: 22 wrz 2016, 14:07
Been thanked: 14 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Andreas »

brawo Eco Sławku

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7775
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Maciej »

Sławku napisz coś więcej o tej pompie ciepła. Jaki rodzaj? I co to za kolektor ciśnieniowy?

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sławek »

Kolektor taki viewtopic.php?p=172158#p172158
Zaleta w stosunku do standardowego ? nie ma glikolu, w rurach próżniowych nie ma żadnego płynu, w każdym momencie można każda z nich wysunąć bez konieczności spuszczania wody, nie potrzeba układu pomp i zasilania, zasobnik CWU stanowi integralną część kolektora, no i na koniec cena, zapłaciłem za niego 2200 zł a nie 6000 jak dachowe, i mogłem sobie sam zamontować, lubię DIY :D

Co do pompy ciepła, wybór padł na pompę powietrze woda firmy Haier 8kW
https://haier-ac.pl/pompa-ciepla-cocwu-r32/#
To jest monoblock, zatem jest tylko jedna jednostka zewnętrzna, nie ma drugiej wewnętrznej, zatem znowu DIY, można zamontować samemu bo nie ma instalacji czynnika, a od 2 lat jest dyrektywa która reguluje, że instalacje z gazami moga robić tylko posiadający uprawnienia tzw. F-gazowe, czyli dziś nawet samemu nie można zamontować klimatyzacji, widąc to po braku ofert z marketach.

Pompa kosztuje brutto 13 tyś. ale zrobię to instalację przez firmę na VAT 8% i w cenie dla mnie z 23% będę miał montaż oraz zbiornik buforowy. Zbiornik CWU 200l z nierdzewki i tak musiałbym dokupić.

Stosunek ceny do jakości tej pompy jest bardzo dobra, dużo pozytywnych opinii, no i Haier to uznana firma ;)

Podsumowując, nie zamierzam wydać ani złotówki na ciepło i CWU, gaz zostawiam na wszelki wypadek, gdyby temperatura w zimie spadłą poniżej -25st. C, wtedy COP pompy zbliża się do 1 a to przestaje miec sens ekonomiczny. Normalny COP to 3-3,5 czyli na 1kWh energii otrzymuje się 3-3,5kWh cieplnej.

Pozdr

ODPOWIEDZ