Fotowoltaika

Rozmowy ogólne o industrialu i aspektach technicznych
Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sławek »

Oferta ok, nawet dobra.

Pozdr

Awatar użytkownika
Arcidiablo
Kierowca
Posty: 3519
Rejestracja: 16 lut 2014, 11:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Arcidiablo »

Cały czas zastanawiam się nad sensem tej inwestycji. Na zero wyjdzie się po około 7 latach, przeliczając koszt inwestycji przez rachunki za prąd. Chodzi już po necie że Energa chce za parę lat zmienić prawo i zakazać magazynowania nadwyżek w sieci. Czyli w słoneczne dni naprodukujemy a że będziemy w pracy i nie wykorzystamy tej energii to przepadnie, a jak będziemy korzystać wieczorami po pracy i w nocy to nie produkujemy bo nie ma słońca, będziemy musieli więc normalnie kupić. Poza tym nasz pi.... ny rząd prędzej czy później opodatkuje pozyskany prąd bo jak może obywatel mieć coś za darmo a państwo na tym straci bo nie zyska. Oto jest dylemat. Nota bene, w Hiszpanii już się najedli fotowoltaiką, demontują bo tak wysokie wprowadził ich rząd podatki i mają problem bo nikt ich nie chce utylizować.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sławek »

Dobrze Ci radzę, nie rób instalacji ;)

Pozdr

Awatar użytkownika
Sogun
Kierowca
Posty: 1424
Rejestracja: 10 wrz 2017, 07:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 16 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sogun »

Sławek pisze:
30 sie 2020, 15:40
Dobrze Ci radzę, nie rób instalacji ;)
coś w tym jest Sławku co piszesz ;) , tylko kilka proc energii z paneli jest przewidzianych do pompowania prundu w sieć, wiec czym wiecej chetnych tym beda wieksze "problemy" a co do "magazynowania " energii w sieci to ludzie dalej tego nie rozumieją , żadna energia nie jest magazynowana w sieci nn :) nie ma takiej mozliwosci, musi być z konsumowana na bierząco, przez sasiada jednego i drugiego w obrebie obwodow z danego trafo, tak wiec sloneczko zachodzi a Józek w elektrowni opalanej weglem doklada do pieca zeby bilans zapotrzebowania na prąd w nocy wyrownać i to niewiele ma wspolnego z ekologią, oczywiscie odzyskuje sie maly proc takiej zielonej energii w elektrowniach szczytowo pompowych ktorych mamy w Polsce niestety za malo, z wiatrakow tez dooopa u nas , mamy takie tereny ze albo nie wieje wcale albo wieje z koleji za mocno i w jednym i drugim przypadku taka elektrownia nie dziala, trzeba wyprodukowana energie ze slonka zuzyc najlepiej w calosci na swoje potrzeby wg mnie to ma tylko sens

Pozdr

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sławek »

Oczywiście, że fotowoltaika i wiatraki częściowo destabilizują sieć, ale zobaczcie co było w ostatnich latach, ograniczenia w dostawie energii dla przedsiębiorstw bo woda w rzekach nisko i nie ma jak chłodzić elektrowni węglowych, to jedno, a ich wydajność to drugie. Dziś udział produkcji w największym zapotrzebowaniu na energię czyli w ciągu dnia, wspierany jest przez PV i wiatrówki i nie ma blackout'ów, choć jest susza. A ludzie choćby montują mnóstwo klimatyzatorów czy budują baseny, a wiec zapotrzebowanie na energię bardzo rośnie ;)

I na koniec, wolę zainwestować w PV niż w samochód, który generuje same koszty i traci dużo na wartości r/r :)
Rozmawiamy o tym, jakby to kosztowało 100 tyś albo nawet kilkaset. Z takim podejściem to po co budujecie domy czy kupujecie mieszkania ? przecież to w przeciwieństwie do PV, nigdy się nie zwróci, to dopiero bezsens :D

Tyle ode mnie, nie dyskutuję już więcej, każdy jest dorosły i sam podejmuje decyzje :)

Pozdr

Awatar użytkownika
Arcidiablo
Kierowca
Posty: 3519
Rejestracja: 16 lut 2014, 11:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Arcidiablo »

Ejjjj Prezes nie obrażaj się, fajnie się z Tobą dyskutuje ;)
A tak poza fotowoltaiką to mam propozycję: może zainwestujemy w Mustanga 5.0 cabrio ? Miesiąc będziesz jeździł Ty, a kolejny ja będę szpanował i tak na zmianę. Dla facetów w wieku średnim to zajefajna inwestycja. Co Ty na to ? :D

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sławek »

Na prąd ? :D nie ma chyba takich :he

Awatar użytkownika
borek
Traktorzysta
Posty: 5212
Rejestracja: 22 sty 2012, 10:28
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: borek »

Niektórzy montują akumulatory wodne po kilka kubików w dzień grzałka grzeje a w nocy ogrzewa dom.

Awatar użytkownika
Arcidiablo
Kierowca
Posty: 3519
Rejestracja: 16 lut 2014, 11:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Arcidiablo »

W Mustangach ?? <szok>

Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Posty: 1923
Rejestracja: 26 cze 2012, 12:00

Re: Fotowoltaika

Post autor: Tomek »

Arcidiablo pisze:
30 sie 2020, 14:59
Cały czas zastanawiam się nad sensem tej inwestycji. Na zero wyjdzie się po około 7 latach, przeliczając koszt inwestycji przez rachunki za prąd.
Arczi - podszedłem do tego tematu tak samo i odpuściłem.
Przy moim domu pasywnym, gdzie pompa ciepła chłodzi/grzeje dom i wodę, wszystkie urządzenia na prąd, w warsztacie robię prawie codziennie, etc. W lato rachunki mam po 130 PLN/miesiąc, w ziemie było 350 PLN. Gdzie tu opłacalność?
Wolałem wydać te pieniądze na zrobienie drogi i podwórka.
Jak rachunki zaczną przychodzić po 500-700 PLN, to zainwestuje.

A jak już najbardziej chodzi mi po głowie kupienie agregatu, bo fotowoltaika jak nie ma prądu, czy w nocy nie pomoże. Za to agregat już tak (a co jakiś czas zdarzają się przerwy w dostawie).

ODPOWIEDZ