Fotowoltaika

Rozmowy ogólne o industrialu i aspektach technicznych
Awatar użytkownika
barman_pl
Moderator
Posty: 9778
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: barman_pl »

aniol310 pisze:
05 lip 2020, 20:49
wszystko zależy ile zużywasz prądu.
To akurat nie ma znaczenia... Jak zużywasz więcej to montujesz więcej paneli. Jak mniej to mniej ;)

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7776
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Maciej »

Ja byłem ostatnio na spotkaniu ws. fotowoltaiki - bo złożyłem wniosek w ramach funduszy UE (gmina organizuje konkurs). Co do opłacalności instalacji (nawet bez dopłat) wszytsko już zostało powiedziane, więc nie będę się rozwijał.
Na spotkaniu natomiast poruszono ciekawy wątek.

Okazuje się, że są już rejony kraju gdzie zakłady energetyczne odmawiają przyłączenia - i będzie takich miejsc coraz więcej. Chodzi przede wszystkim o obszary tzw. "sypialni" tj. miasteczek/wsi pod dużymi miastami gdzie sieć elektryczna jest często nie pierwszej młodości. Jeżeli na danym obszarze (pewnie chodzi o obszar obsługiwany danym trafo) będzie zbyt wielu nowobogackich, którzy zainwestują w panele, a w dzień ich nie ma w domu (bo pracują w mieście) - pojawia się problem z przesyłem takiej ilości energii dalej w niewydolną sieć.

Mając na uwadze program Mój Prąd oraz jak zawsze znaczące przyśpieszenie wydatkowania kasy z UE na koniec perspektywy finansowej (w mojej gminie przetarg w wakacje, a montaż jesień 2020-wiosna 2021) - może być pod koniec roku wesoło w niektórych rejonach.

Jak będę miał więcej info o instalacji to się podzielę. Pewnik jest jeden - instalacja 4kW i dofinansowanie 50 %. Cena będzie znana po przetargu.

Awatar użytkownika
Sogun
Kierowca
Posty: 1424
Rejestracja: 10 wrz 2017, 07:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 16 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sogun »

Maciej , sa falowniki ktore do pracy nie potrzebują zasilania z sieci :) ja ew tylko taki zaloze , cala energie wykorzystam na grzanie wody uzyt I do wspomagania ogrzewania :) pakowanie pradu do sieci mnie nie interesuje, wtedy jestes naprawde niezalezny

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7776
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Maciej »

No tak - ale są tacy co montują fotowotaike, a w dzień kiedy słońce najmocniej świeci w domu pustki i zużycie prawie zerowe. Za to po południu powrót i duży pobór. Starsze odcinki sieci nie wyrabiają.

Rozumiem, że chcesz sobie zrobić instalację całkowicie wewnętrzną? Bez połączenia z siecią publiczną?

Awatar użytkownika
Arcidiablo
Kierowca
Posty: 3519
Rejestracja: 16 lut 2014, 11:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Arcidiablo »

pozostaje tylko kwestia magazynowania wytworzonego prądu :scratch

Awatar użytkownika
Sogun
Kierowca
Posty: 1424
Rejestracja: 10 wrz 2017, 07:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 16 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sogun »

nie , falownik bedzie polaczony z siecia ale z mozliwoscią odłaczenia od niej ,myslalem tez o zupelnie odseparowanej instalacji ale pozyjemy zobaczymy , wiazalo by sie to z budowa malej akumulatorownii , puki co za drogo , na zime planuje po kosztach zasilic grzanie wody z kilku ogniw bez falownikow , potem sie rozbuduje :)

Awatar użytkownika
popiur
Kierowca
Posty: 843
Rejestracja: 05 sty 2016, 20:35

Re: Fotowoltaika

Post autor: popiur »

Powiem tak, tudzież napiszę. Gdybym nie był blokersem, co najmniej od 2001 roku pańskiego montowałbym. Energia z gwiazdy, jaką jest nasze słońce, póki co nie jest opodatkowana, poprzez, różne, dziwne frakcje polityczne. I każdy promień naszej gwiazdy jest bezcenny, dlatego właśnie.
Uzasadnienie. Ponosisz koszty, koszta, montażu, sprzętu. Jednak później, czerpiesz energię gratis. Dziękuję, dowidzenia.

Awatar użytkownika
Arcidiablo
Kierowca
Posty: 3519
Rejestracja: 16 lut 2014, 11:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Arcidiablo »

Ja pierdziele, Popiur poważnie ??? :o :o :o :hehe

Awatar użytkownika
Sogun
Kierowca
Posty: 1424
Rejestracja: 10 wrz 2017, 07:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 16 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Sogun »

Popiur a kto Ci broni w blokowisku elektrownie ? u mnie w miastku zalozylismy dwa pomiary na bloku .... ludziska zamontowaly sobie na ..... balkonie :he jede n ma 1,5kw a drugi chyba 1kv , cos tam zaoszczedza ale napewno napsuja krwi sasiadom najwaznie to wyrwac kasy z dofinansowan ile sie da no chyba ze ktos nie wie co z kasa robic :)

Awatar użytkownika
Maciej
Site Admin
Posty: 7776
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:47
Has thanked: 57 times
Been thanked: 71 times

Re: Fotowoltaika

Post autor: Maciej »

Jeszcze wspólnotę mieszkaniową, która montuje na dachu dla całego budynku bym zrozumiał - ale typowo prywatne panele w bloku to jakoś nie widzę tego. Nawet w kwestii estetyki.

ODPOWIEDZ