AVR Lab++

Dział Do it yourself - Zrób to sam - prezentacja urządzeń wszelkiego rodzaju wykonanych we własnym zakresie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

AVR Lab++

Post autor: Sławek »

Nieco natchniony dyskusją z Haulerem w sprawie problemów z uC w TBS Mini i programowaniem go, postanowiłem w końcu napisać swój program do obsługi programowania uC z rodziny ATmega i ATtiny.

Program napisany w C sharp (C#) wykorzystujący avrdude do komunikacji z AVR.
ekran 1.png
ekran 2.png
ekran 3.png
ekran 4.png
ekran 5.png
ekran 6.png
ekran 7.png
ekran77.png
Program jest jeszcze w wersji produkcyjnej, dorabiam jeszcze kilka rzeczy, ale 90% można powiedzieć, że jest już gotowe. Muszę jeszcze uzupełnić w bazie część danych dla uC ATtiny.

Na pierwszym ekranie, po odczytaniu uC podłączonego poprzez wybrany programator, widać parametry danego uC dotyczące pamięci, interfejsów, pinów itp., można niezależnie wybrać inny uC z listy aby sprawdzić jego parametry.

Na drugiej zakładce są ustawienia fuse bitów.
I tu ważna rzecz, aby nie zablokować uC, bity RSTDISBL (blokada pinu reset) i SPIEN (możliwość programowania przez SPI) są nieattywne i nie można ich zmienić aby przypadkowo nie wgrać błędnie ustawionych fuse bitów, co prowadzi do braku możliwości odczytu i programowania uC poprzez standardowe programatory i trzeba użyć programowania w trybie HVPP lub HVSP (high voltage) a do tego trzeba mieć specjalne urządzenie. Oczywiście można jeszcze zablokować uC poprzez ustawienie Low bitów na taktowanie z inną częstotliwością, ale tu już jest łątwiej, bo wystarczy na pin uC podac sygnał z generatora o ustawionej częstotliwości i uC da się odczytać i zaprogramować ustawiając prawidłowe fuse bity.
Po prawej stronei ekranu mam wyświetlone wartości fuse bitów odczytane z uC (pierwsza kolumna) i fabryczne w prawej kolumnie. Zmieną fuse bitów można dokonać klikając w pola w lewj kolumnie i wpisując żądane wartości, po czym należy nacisnąć Ustaw pod spodem i wtedy przy odpiwednich fuse bitach zostaną ustawione "ptaszki" oznaczające wartości danych bitów. Mozna również bezpośrednio zaznaczać "ptaszki" myszką i wtedy wartość fuse bitów zostaje automatycznie przeliczona w polach po prawej. Jeżeli chcemy ustawić fabryczne, wystarczy kliknąć prawy przycisk Ustaw.

Przycisk Zapisz do AVR spowoduje zapisanie wszystkich fuse bitów i jeżeli operacja zkończy się pomyślnie, i ponowny odczyt fuse bitów.

Zakładka fals służy do zgrywania i wgrywania plików hex z i do uC.

W przypadku potrzeby zgrania aktualnego programu z uC, trzeba wybrać nazwę pliku do którego zostanie zapisany hex i wcisnąć przycisk Pobierz z AVR.

Wgrywanie jest analogiczne, tym razem należy wybrać plik hex do wgrania. Pod spodem wyświetli się rozmiar wgrywanego pliku oraz procentowy wskaźnik zajętości programu w pamięci uC. Jeżeli rozmiar pliku przekroczy wartość pamięci, nie bezie możliwe jego wgranie.

Program testuję od tygodnia i na ten moment nie udało mi sie zrobić krzywdy różnym uC które posiadam.
Będę wdzięczny za testy programu i wszelkie zauważone błędy oraz uwagi co do funkcjonalności ;)

Obecnie jestem w trakcie dodawania :
- obsługi lock bitów
- obsługi pamięci epprom uC - wgrywanie plików *.epp
- wyboru dodatkowych opcji programowania (kasowanie pamieci itp.)

Program do pobrania poniżej :
AVR Lab++.rar
Jest to wersja portable, a więc nie wymaga instalacji, wystarczy rozpakować i uruchomić "AVR Lab.exe" :)

Pozdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
borek
Traktorzysta
Posty: 5212
Rejestracja: 22 sty 2012, 10:28
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: AVR Lab++

Post autor: borek »

Czyli nim można wgrywać dźwięki do tbs’a?

Awatar użytkownika
wajha1983
Kierowca
Posty: 4882
Rejestracja: 10 lis 2013, 16:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: AVR Lab++

Post autor: wajha1983 »

Bardzo bym chciał ci pomoc, ale że o co kaman?
;)

Awatar użytkownika
Hauler
Kierowca
Posty: 2012
Rejestracja: 26 kwie 2015, 11:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: AVR Lab++

Post autor: Hauler »

:o programowanie mikro procków to dla mnie problem a tu o napisal sobie program do programowania <szok>
podziw i zazdrość :jeb :brawo

Awatar użytkownika
griszaa
Złomiarz
Posty: 10987
Rejestracja: 22 sie 2012, 04:52
Been thanked: 2 times

Re: AVR Lab++

Post autor: griszaa »

Yyyyyyyyyyyyy .... :scratch

Awatar użytkownika
Drabek
Kierowca
Posty: 9097
Rejestracja: 09 sie 2012, 20:35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: AVR Lab++

Post autor: Drabek »

borek pisze:Czyli nim można wgrywać dźwięki do tbs’a?
Nie. To służy do wgrywania tzw. wsadów hex. :)
Sławku brawo. :ok Ja używałem do tej pory prostego programu do takich rzeczy. Ale na pewno nie omieszkam i tego spróbować :ok

Awatar użytkownika
Hauler
Kierowca
Posty: 2012
Rejestracja: 26 kwie 2015, 11:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: AVR Lab++

Post autor: Hauler »

Ja przy próbie odczytu dostaje taki komunikat :decha
Screen Shot 02-16-18 at 09.15 PM.PNG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: AVR Lab++

Post autor: Sławek »

Jak widać z komunikatu, nie moze uzyskać dostępu do urządzenia na COM2, cos nie tak z programatorem lub zły rodzaj programatora lub COM2 jest zablokowany przez inna aplikację.

Na marginesie, musze oprogramować ten wyjątek ;)

Pozdr

Awatar użytkownika
Sławek
Site Admin
Posty: 14530
Rejestracja: 21 gru 2011, 22:12
Has thanked: 15 times
Been thanked: 21 times

Re: AVR Lab++

Post autor: Sławek »

Wersja 1.3 z poprawioną obsługą wyjątków :)
AVR Lab++.rar
Hauleru, a wybierz z listy STK500 a nie STK500V2, i sprawdź ;)

Pozdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Drabek
Kierowca
Posty: 9097
Rejestracja: 09 sie 2012, 20:35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: AVR Lab++

Post autor: Drabek »

Sławek pisze:Wersja 1.3 z poprawioną obsługą wyjątków :)

AVR Lab++.rar

Hauleru, a wybierz z listy STK500 a nie STK500V2, i sprawdź ;)

Pozdr
Jeszcze tego nie ściągałem. A le mam nadzieję że łyknie STK200 :scratch

ODPOWIEDZ